Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Bémův“ starosta Jančík ve volbách neprošel

  18:03aktualizováno  19:08
Nejvíce kontroverzní pražský starosta Milan Jančík z ODS má vážné problémy se svým znovuzvolením. Přestože má jeho strana v zastupitelstvu většinu hlasů, Jančík v pondělí odpoledne o jeden hlas neprošel. Nyní se chce obrátit na primátora Pavla Béma, věří totiž, že po jeho zásahu by mohl být zvolen.

Dosavadní starosta Prahy 5 Milan Jančík má mnoho odpůrců, ale také příznivců. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Nenajdete v hlavním městě politika s tak špatnou pověstí, který vyvolává takové emoce mezi lidmi. Politika, kolem kterého se točí několik afér, které ale nikdy neskončily trestním stíháním. Není divu, že jeho pondělní obhajoba starostovského křesla přitahovala neobyčejně velký zájem lidí.

"Myslím, že jsem všem dostatečně znám," začal svou řeč před obhajobou křesla muž, kvůli kterému musely zasáhnout i špičky ODS. Nakonec nastolil dočasný smír místopředseda ODS Pavel Bém, který pomohl s "instalací" Jančíka do čela kandidátky, i když místní občanští demokraté byli proti.

Tušili, že mezi lidmi nemá Jančík podporu, což se potvrdilo i ve volbách. ODS sice na Praze 5 jasně zvítězila, ale kontroverzní kandidát číslo 1 skončil až na 22. místě. Přesto se do zastupitelstva dostal a od začátku nepochyboval, že bude opět starostou.

"Takovou otázku pokládám za neopodstatněnou," vzkázal MF DNES vzápětí po volbách, když měl odpovědět na otázku, zda je správné, aby se po takovém volebním výsledku měl opět ucházet o šéfování Smíchova, rozsáhlé pražské městské části.

Občanští demokraté jsou rozděleni
Nakonec se skutečně ucházel, pondělní volby ale nepostrádaly napětí. "Jsou to nervy, viď," pravil Jančík jednomu ze svých spojenců, když zastupitelé vhazovali do urny hlasovací lístky. "Uvidíme, uvidíme, nevím, jak to dopadne," přiznával nejistotu i František Laudát, předseda ODS v Praze 5, který ale patří do tábora "nepřátel".  

Podle rozložení sil měl mít Jančík cestu k postu starosty velmi jednoduchou. Stačilo, aby ho podpořilo jeho 23 stranických kolegů. Nebo i dvacet dva. Jenže už na začátku jednání bylo jasné, že minimálně šest nemá nic takového v plánu. V záloze bylo sice připraveno několik zelených a Evropských demokratů, ale pořád si nemohl být Jančík jistý.

Výsledek se očekával těsný. A nakonec nebyl zvolen opravdu těsně. Pro Jančíka hlasovalo 21 zastupitelů, potřeboval jich 22. 

"Je potřeba respektovat demokratickou volbu. Já se samozřejmě obrátím na pana primátora Béma a uvidím," sdělil iDNES.cz Jančík vzápětí po zveřejnění výsledku.

Rychle se to vyřeší, věří si starosta
Jančík je přesvědčen, že jeho kritici v ODS porušili dohodu, kterou právě připravil Bém a straníci se jí podřídili. Podle této neveřejné dohody měli všichni zanechat veřejných přestřelek a zvolit Jančíka starostou. Ten se zavázal, že by za čtyři roky už nekandidoval.

"Je jasné, že část našeho klubu tuto dohodu nedodržela. Pokud by proběhla volba podle dohody, dostal bych minimálně 23 hlasů," stěžoval si neúspěšný kandidát.

A samozřejmě dal najevo, že na pokračujícím jednání zastupitelstva ve středu by měl být zvolen. "Myslím, že šlo o nedorozumění, které se urychleně vyřeší," podotkl.

Ovšem tak jednoduché to nemusí být. Ze slov Františka Laudáta vyplývá, že sám neví, jak chtějí odpůrci Jančíka dál postupovat, ale zatím pro jeho zvolení stále není.

"Jeho komunikace s lidmi je naprosto katastrofální, navíc některé projekty prosazuje za každou cenu, jeho jednání je až agresivní," sdělil iDNES.cz Laudát své výhrady vůči Jančíkovi.

A zároveň připomíná jednu z řady starostových kauz - výskyt "černých duší". V Praze 5 totiž podle České televize vstoupilo formálně do ODS na konci loňského roku 141 nových členů, kteří poté podporovali Jančíka. ČT poté zjistila, že někteří z nich byli například vylosováni na radnici jako noví majitelé obecních bytů.

"Jsou to účelová, politováníhodná nedorozumění," komentoval pro iDNES.cz tuto kauzu Jančík, který nechtěl celý případ víc vysvětlit.

O jeho osobě leccos napovídají i slova Evropského demokrata Michala Tučka, který Jančíka podporuje a má slíbeno místo v radě. "Raději hlídat čerta než celé peklo," odpověděl Tuček iDNES.cz na otázku, proč chce jít raději do vedení Prahy 5 po bok Jančíka než do opozice.  

Protivníci Jančíka uvažují o muži od Klause
Jeho šance nejsou před další volbou skutečně malé. Už průběh zastupitelstva i jednání před ním naznačují, že žádný jiný silný kandidát není na obzoru. Navíc odpůrci Jančíka by se museli spojit v blok části ODS, SNK-ED, Strany zelených a ČSSD. Jen tak by mohli uspět.

Jedno jméno se v zákulisí přeplněného jednacího sálu přece jen objevilo. Není bez zajímavosti, jde o člena ODS, který se v minulosti pohyboval v okolí Václava Klause, když byl ještě předsedou ODS. "Jde o Lukáše Herolda," prozradil iDNES.cz důvěryhodný zdroj.

Přitom i František Laudát připouští, že Jančík může napodruhé zvítězit. "Není samozřejmě vyloučeno, že zvolen nakonec bude. Bylo by to ovšem těsné, takže nestabilní situace by pokračovala," míní Laudát.  "ODS kvůli jednomu jedinému člověku - Jančíkovi - tragicky prohrála," dodává.

V jednom se ale s Jančíkem naprosto shoduje - v jménu člověka, který musí zasáhnout. Tím člověkem je Bém.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz