Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Bémův“ starosta Jančík opět rozdělil ODS

  14:00aktualizováno  17:38
Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík rozděluje ODS. Právě kvůli němu tato část Prahy už podruhé nedokázala zvolit starostu, což nemá v metropoli obdobu. Nejdřív neuspěl samotný Jančík, dnes pro změnu další člen ODS Lukáš Herold. ODS se nyní dohaduje, jak bude postupovat dál.

Miloslav Jančík není populární ani mezi voliči ODS. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Jančík se neustále opírá o dohodu, se kterou před volbami přišel pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. Ta zajišťovala Jančíkovi místo starosty na další čtyři roky. Několik členů ODS se ale postavilo proti a odmítají starostu se špatnou pověstí v Praze podpořit.

Středeční volby začaly překvapivým tahem Lukáše Herolda, který se rozhodl kandidovat. To se nelíbilo některým zastupitelům za ODS, kteří okamžitě dali najevo, že není oficiálním kandidátem strany.

Když poté "Jančíkovi lidé" opustili zasedání, zdálo se, že Herold má zvolení na dosah. V sále zůstalo 22 zastupitelů - tedy tolik, kolik by Heroldovi přesně stačilo. Jenže výsledek voleb ho musel zklamat. Získal 21 hlasů.

Nerozumím tomu, tvrdil poražený kandidát
"Dámy a pánové, já těm, kteří mě podpořili, děkuji za důvěru, zdá se, že ani tento návrh na odblokování politické situace neprošel. Jsem zvědav, jakým způsobem se tato vyhrocená situace bude dále vyvíjet," sdělil Herold.

"Jsem velmi nešťastný z toho, že mnoho zastupitelů odešlo ze sálu při této volbě, tomu nerozumím. Nevím, proč tak učinili," stěžoval si.

Jenže "Jančíkovi lidé" věděli, proč se přesunuli na chodbu, kde se poté nahlas radovali z prohry neúspěšného kandidáta. Jančík stále věří ve své zvolení, k čemuž mu má pomoci i dvojice zastupitelů za Evropské demokraty a dva exzelení.

Situace na místě byla napjatá, občanští demokraté si vzali téměř hodinovou přestávku, mnozí spoléhali a spoléhají na zásah samotného primátora Pavla Béma, který se ale zatím drží mimo emotivní dění.

Přestávka nic nepřinesla. Zastupitelé totiž nakonec nejtěsnější možnou většinou schválili odklad volby na příští středu. ODS na Praze 5, která má v zastupitelstvu většinu hlasů, bude mít před sebou třetí pokus. To je unikát, kterým se nemůže "chlubit" nikdo jiný. 

"Vyzývám znesvářené skupiny uvnitř ODS, aby začaly seriozně jednat, doufám, že dvojnásobná ostuda bude dostatečná pobídka, že opravdu končí sranda," svěřoval se iDNES.cz František Laudát, který je šéfem smíchovské ODS.

Laudát - muž z protijančíkovského tábora - sledoval stranickou (ne)kázeň svých spolustraníků na vlastní oči, jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si většina zastupitelů dělala z jeho výzev těžko hlavu. 

Zeptejte se za týden," odpovídali soupeři z ODS
Po skončení jednání byl k vidění neobvyklý obrázek. Zatímco většina zastupitelů i dalších účastníků napínavého zasedání opouštěla radnici, na chodbě stáli dva soupeři - Jančík a Herold.

Těžko říci, o čem mluvili, každopádně měli na tváři lehký úsměv a nijak při rozhovoru nezvyšovali hlas.

"Zeptejte se za týden," reagoval mladší z nich, Lukáš Herold, na otázku, zda se pokusí bojovat o post starosty i za týden.

"Odpověděl velmi moudře," pochválil soka dosavadní starosta Jančík. "Já odpovím stejným způsobem," dodal, byť je jasné, že ho od další kandidatury odradí máloco.

Průběhem středečního jednání pochopitelně nijak zklamán nebyl. "To, že neprošel další kandidát na starostu, nepovažuji za tragédii. Získal se alespoň prostor pro další jednání," odpovídal neobvykle ochotně redaktorům iDNES.cz a MF DNES. 

Jančík tvrdí, že jeho neúspěch ve volbách byl někým "řízen"
Milan Jančík se také poprvé rozpovídal o své nedobré pověsti, která se odrazila ve volbách. Byť kandidoval jako číslo 1, skončil na 22. místě. Nemyslí si ale, že by už kvůli tomuto neměl být opět starostou.

"Takový argument považuji za velmi lichý. Já vám odpovím tak, že jsem přivedl ODS v Praze 5 k historicky nejvyššímu vítězství v komunálních volbách. Získali jsme na přepočet mandátů 53 procent hlasů," tvrdil tento kontroverzní muž.

"I to je důkaz toho, že radnice fungovala čtyři roky pod mým vedením dobře a voliči se rozhodli pro ODS, protože jsou spokojeni," dodal.

Stejně tak si podle svých slov nemyslí, že by ho voliči nechtěli, nebo že by se snad netěšil u nich velké důvěře. Nedobré umístění ve volbách totiž vysvětluje tak, že to bylo někým "řízeno". Kým, nedokázal říci.

"Když se podíváte na sestavení kandidátky, tak je zvláštní, že kandidáti, na jejichž kandidatuře jsem se podílel já, skončili všichni hůř, než kandidáti, které nominovala druhá skupina v ODS. Je tedy jasné, že jedni kandidáti spadli nějakou dohodou někoho. Mám pocit, že to bylo řízeno, a dokonce máme letáček, že mají být voleny osoby, které jsem nenominoval," prohlašoval Jančík.

Černé duše? Neexistují, prohlašuje kontroverzní politik
Stejně sebevědomě odpovídal i na otázky týkající se náhlého nárůstu členské základny ODS v této části Prahy. Najednou tady totiž přibylo přes sto lidí, kteří se evidentně objevili v místech, která patří v ODS pod kontrolu Milana Jančíka.

Česká televize nedávno uvedla, že šlo o klasické "černé duše", tedy umělý nárůst členské základny. Navíc ČT tvrdila, že někteří z těchto nových zájemců o vstup do ODS získali losem obecní byty právě v Praze 5.

"Ti lidé, kteří vstoupili do ODS, jsou z masa a kostí, byli viděni na sněmu ODS a zaplatili řádně členské příspěvky. Nevím, proč bychom měli mluvit o mrtvých či černých duších," řekl Jančík, který připouští pouze "administrativní" pochybení, tedy, že někdo nevyplnil zcela správně vstupní doklady.

Jančík sebejistě odpověděl i na připomínku, proč někteří noví členové ODS nebyli k sehnání na adrese, kterou do přihlášky uvedli. "Mohlo se stát, že někdo napsal špatně číslo domu, ve kterém bydlí. To ale přece není podstatné," míní Jančík.

A argument má i na námitku, že všichni noví členové byli přihlášeni v jeden den. "My jsme ty lidi přijímali postupně, ale prostě jsme to poslali poštou v jeden den, jejich příspěvky byly řádně poslány na účet ODS, v ničem problém nebyl," prohlašuje Jančík a nakonec v souvislosti s nárůstem stranické členské základny cituje klasickou českou operu.

"Jak se zpívá v Prodané nevěstě, proč bychom se z tohoto nárůstu netěšili?"Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz