Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bémova přítele Janouška podezírají Švýcaři z praní špinavých peněz

  1:00aktualizováno  7:56
Švýcarská policie objevila v Ženevě konto, na kterém má Roman Janoušek, vlivný pražský podnikatel a blízký přítel pražského primátora Pavla Béma, uloženo 13 milionů švýcarských franků – tedy v přepočtu 221 milionů korun. Švýcaři účet obstavili a Janouška podezírají z praní špinavých peněz.

Švýcaři vlivnému podnikateli Romanu Janouškovi obstavili účet. Podezírají ho z praní špinavých peněz. | foto: old.golf.cz

Na to, že Janouška, kterému se přezdívá "Bémovo dvojče", prověřuje ve Švýcarsku policie, upozornilo už začátkem roku Rádio Česko. MF DNES nyní získala pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc, kde jsou všechny detaily.

Účty Janouška leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma kontům. Jedno je psané na firmu Botanic Finance, která byla založena v Panamě. Druhý účet je veden na jméno jeho matky Jaroslavy Janouškové. Švýcaři v žádosti o právní pomoc napsali, že jejich vyšetřování je vedeno "z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz".

"Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon.

Zjednodušeně řečeno, sumy na účtu připadají bance podezřelé. Svou žádost Lamon zaslal do Prahy 5. listopadu 2008.

"Požadovaná informace jim byla poskytnuta. Co jsme jim odpověděli, to samozřejmě říkat nemůžeme," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Janoušek ignoroval banku i úřady

MF DNES poslala Janouškovi dotazy, ale vůbec nereagoval. Stejně tak se choval ke švýcarským úřadům.

"Klient (Janoušek) několikrát úspěšně vyloučil pokusy banky se s ním spojit, když se jej snažila osobně kontaktovat s tím, aby obdržela potřebná vysvětlení," napsal české straně prokurátor Lamon.

A dodal, že banka svého klienta požádala o vysvětlení k jeho účtu už 4. června 2008. Protože nereagoval, Janouškův účet zablokovala.

co dělá roman janoušek

Roman Janoušek je podnikatel a hlavně lobbista. Jeho aktivity jsou spojeny s řadou státních zakázek nebo státních institucí.

ČEZ- ČEZ: Jeho klíčový obchodní partner Karel Stejskal je členem správní rady Nadace ČEZ.
- České dráhy: Jedna z jeho firem se dostala k velkému byznysu s reklamními plochami Českých drah.
- VZP: Jeho firma Ora Print dostala zakázku snů: vydává časopis Pohoda pojištěnce, ročně za to dostává 111 milionů korun.
- Lesy ČR: Jedna z Janouškových firem dostává tučné zakázky na marketing od Lesů.
- Letiště Praha: Janoušek se zapojuje do lobbování v privatizaci letiště, která může vynést až 100 miliard korun. Ředitel letiště staví vilu na Janouškově pozemku.

MF DNES navíc zjistila, že problémy Janouška mohou být ještě vážnější. Podle důvěryhodných zdrojů byly ve Švýcarsku před dvěma týdny zablokovány další účty, k nimž měl Janoušek přístup. Na nich byly údajně až dvě miliardy korun (v přepočtu).

V Ženevě kvůli tomu vyšetřují tři makléře, kteří se o peníze starali. Zdroje z Vrchního státního zastupitelství potvrdily, že v tomto druhém případě "jde řádově o miliardy, ale že je to zatím ve fázi sběru informací". Mluvčí švýcarské prokuratury Walburga Burová se odmítla vyjádřit.

Důslední Švýcaři

Tajné vyšetřování Janouškových aktivit se přitom táhne už od poloviny loňského roku. Janoušek odmítal švýcarské bance Kredietbank loni v červnu vysvětlit transakce na svém účtu, který je veden na panamskou firmu Botanic Finance, a také na druhém kontě vedeném na jméno jeho matky Jaroslavy.

Protože Janoušek nechtěl pohyby peněz na účtu vysvětlit, banka na něj podala trestní oznámení. "Dne 22. září 2008 jsme zahájili vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz," napsal do žádosti o právní pomoc švýcarský prokurátor Patrick Lamon.

"Téhož dne nařídilo státní zastupitelství zabavení obou účtů, na něž má Roman Janoušek hospodářská práva v částce 13 milionů švýcarských franků. A dne 24. září 2008 povolilo státní zastupitelství převod aktiv z tohoto účtu na účet banky Lombard Odier Hentsch," vysvětlil Lamon způsob zmrazení Janouškových peněz.

Švýcaři byli důslední. Podle Lamona šli prohlédnout pro jistotu i bankovní sejf Janouškovy matky Jaroslavy, kde bylo v bankovkách 38 tisíc švýcarských franků a 50 tisíc eur. I tuto sumu (v přepočtu jde celkem o dva miliony korun) zabavili.

Švýcaři požádali Čechy o pomoc

Švýcarská prokuratura se pak z českého tisku dozvěděla, že protikorupční policie v Praze prověřuje aktivity Romana Janouška, a proto prokurátor Lamon požádal 5. listopadu 2008 českou stranu o právní pomoc.

Chtěli vědět, jestli bylo v Česku zahájeno vyšetřování proti Janouškovi a v jakých kauzách. A žádali dokumenty, "které by umožnily zjistit spojení mezi penězi deponovanými na kontech v Ženevě a případnou trestnou činností v Česku".

Jak vrchní státní zastupitelství Švýcarům odpovědělo, nechce mluvčí úřadu sdělit. Janoušek zatím není z ničeho obviněn, ale řadu podezřelých aktivit prověřuje policie ve spise Blaník. Třeba jeho podíl na prodeji miliardových pohledávek zemědělského fondu PGRLF.

Bém již dříve řekl, že Janouška zná 20 let a že s ním občas hraje golf nebo tenis, ale že s jeho podnikáním nemá nic společného. Včera na otázku, co říká na vyšetřování svého přítele ve Švýcarsku, uvedl: "Nic o něm nevím."

najít Janouška je nejspíš těžší než sehnat prezidenta

Tahle taktika mu vychází, protože od novinářů nikdy nedostal žádnou nepříjemnou otázku. Nikdy nedal žádný rozhovor – nebudu tajit, že ho nedal ani včera mně. Janoušek je však ještě záhadnější než většina lidí, kteří reportérům MF DNES neotevřeli dveře.

Myšák GalleryVčera jsem podnikatele sháněl na dvou místech u pražského Václavského náměstí. V Myšák Gallery ve Vodičkově ulici má podle katastru bydliště. V pasáži Fénix (dříve Blaník) na Václavském náměstí sídlí jeho firma.

V recepci Myšáka mě nejprve ochotná recepční navnadila, že tam bydlí několik Janoušků. Vysvětlil jsem jí, o koho jde. Pak její kolega z recepce chvíli někam volal. "Ten pan Janoušek, kterého hledáte, tady nebydlí," vyprovodila mě po pár minutách recepční. Na zvoncích za recepcí byla jen čísla bytů.

Ve Fénixu pořád visí tabulka, že zde sídlí Janouškova firma Medea Kultur. Volal jsem do ní z vrátnice telefonem. Jméno Janoušek působilo na paní ve sluchátku jako zaklínadlo. Hned se omluvila, že má jiný telefon, ale v pozadí bylo slyšet, že oslovila jednatele Medey Karla Stejskala. "Pan Janoušek se odstěhoval. Už ho tu nenajdete. Nijak vám nepomohu," vychrlila na mě pracovnice Medey po chvíli.

Jinak má Janoušek i další adresy. Staví například luxusní vilu v ulici Na Lysině v Praze pod Kavčími horami.

O co méně mluví, o to víc má v Praze přezdívek: Blanický rytíř (podle sídla) nebo Lord Voldemort (ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, z Harryho Pottera).

Muže, který podle některých registrů má pořád trvalé bydliště v paneláku v Krči, dobře charakterizuje i jedna historka z České televize. Její reportérka si na jedné oslavě ve Žlutých lázních už myslela, že dostihla Janouška, ale omylem udělala rozhovor s jiným člověkem. Příspěvek se objevil ve zprávách. A Roman Janoušek? Ani takovou věc nijak veřejně nekomentoval.

autor: Jakub Pokorný, MF DNESHlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Babiš dělá vše, aby koalice nevznikla, odmítli vládu s ním senátoři ČSSD

Předseda Senátu Milan Štěch oznámil na tiskové konferenci termín prvního kola...

Tvrdě proti možnosti vlády v čele s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem vystoupil šéf Senátu Milan...

Do čela armády míří válečný hrdina a vojenský selfmademan Opata

Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české

Česká armáda bude mít od prvního května nového šéfa. Generální štáb povede Aleš Opata, generálporučík se zkušenostmi ze...

GLOSA: Hamáčkův seznam podmínek a zapřený Špidla

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání o vládě s hnutím ANO. Hamáček průběh...

Dlouholeté tabu tuzemské politiky už neplatí, komunisté zasednou ve vedení Poslanecké sněmovny, psala MF DNES v červnu...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz