Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bém získal olympijské spojence. Pražské starosty

  10:34aktualizováno  10:34
Zatímco mimopražští starostové se staví proti snaze primátora Pavla Béma uspořádat olympiádu, hlavy jednotlivých částí metropole jiný názor. Z ankety iDNES.cz vyplynulo, že mezi starosty Prahy 1 až Prahy 22 není takřka žádný odpůrce.

Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém | foto: Michal Sváček

Starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková je skutečnou výjimkou. Jako jediná dala najevo, že osobně je proti pořádání olympiády v české metropoli.

"Vnímám Prahu jako město krásné, úžasné, lákavé, které se může honosit i jinými kvalitami, než jsou právě velkolepé akce," sdělila.

I když je podle svých slov přesvědčena, že Česká republika udělala od roku 1989 velký pokrok, není zdaleka na takovou prestižní a velkou záležitost připravena.

"V celé zemi se ještě musí mnoho vykonat, aby se takto ambiciozní projekt mohl uskutečnit. Pokud by se měl uskutečnit v podstatně pozdějším časovém horizontu, musel by být velmi pečlivě připraven a po všech stránkách předběžně vyhodnocen," pokračovala.

Možná ano, možná ne
Kozumplíková by mezi svými kolegy takřka nenašla starostu, který by měl podobný názor. Jediným, s kým by si "rozuměla", byl byl částečně starosta Prahy 7 Marek Ječmének. Ten zatím olympiádu nijak výrazně nepodporuje. Stejně tak ale není proti.

"Já se myšlence českých olympijských her rozhodně nebráním, nicméně v této chvíli se stále pohybujeme v oblasti určitých vizí, na nichž bude nezbytné ještě výrazně zapracovat," uvedl a několikrát opakoval, že olympiáda musí být věcí celé země.

"Až budou připraveny konkrétní projekty, jež se budou věnovat veškerým oblastem, kterých by se olympiáda dotkla, budeme moci zodpovědně říct, zda je Praha a celá Česká republika připravena takový záběr unést," napsal do ankety.

Zdrženlivé stanovisko volí rovněž starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Ten se bude rozhodovat podle toho, jakým způsobem by olympiáda změnila "jeho" Strahov.

"Neřeknu ano, či ne. Tak jednoduché to není," podotýká a zmiňuje vzkaz, který adresoval vedení Prahy. "Předložte nám, Praze 6, lidem z Břevnova, seriozní analýzu plusů a minusů. Budou-li plusy převažovat, jistě tuto myšlenku podpoříme. Pokud převáží minusy, budeme spíše proti."  

Je to nádherná myšlenka
Ostatní starostové, kteří odpověděli, reagovali velmi podobným způsobem. Olympiádu podporují, případně jsou jejím pořádáním nadšeni. A když mají použít argumenty, mluví často o národní hrdosti a konkrétním rozvoji jejich městské části nebo celé Prahy.

"Jestliže se ptáte, proč olympiádu podporuji, mohu se zeptat, kdo by tuto myšlenku nepodpořil?" reagoval protiotázkou Pavel Žďárský, starosta Prahy 19, tedy oblasti Kbel a okolí.

"Už  jenom představa, že by se Praha stala dějištěm olympijských her, a byla tak nositelkou olympijské myšlenky, je přece tak nádherná, že snad každý, nejenom Pražan, ale i občan České republiky, musí být touto představou nadšen a poctěn," vysvětlil.

Podobná slova použila i starostka Prahy 2 Jana Černochová. "Olympijskou kandidaturu České republiky vnímám jako otázku naší identity a posílení národní hrdosti. Myslím, že Česká republika i naši sportovci si olympiádu zaslouží. Zcela jistě také olympiáda přinese obrovskou propagaci země v zahraničí, lidé se budou o Českou republiku mnohem více zajímat, zvýší se také počet turistů," uvedla.

"Pro Českou republiku by bylo velkou ctí pořádat olympijské hry, proto jsem jednoznačně pro," přidává se starosta Prahy 1 Petr Hejma. Je také přesvědčen, že olympiáda bude znamenat také ekonomické plus a rozvoj Prahy i regionů.

Ať jde olympiáda k nám
Z odpovědí pražských starostů vyplývá, že hodně dají na to, co bude znamenat olympiáda konkrétně pro jejich městskou část, jak se změní infrastruktura či sportoviště.

To je patrné například z druhé části odpovědi třeba právě Jany Černochové. "Na našem území se nachází nejenom řada hotelů a penzionů, ale i rozsáhlý sportovní areál TJ Sokol na Královských Vinohradech, který by pro potřeby olympiády mohl sloužit například jako tréninkové sportoviště. Rekonstrukce tohoto areálu by znamenala velké pozitivum pro obyvatele naší městské části," sdělila.

O své části Prahy mluví také starosta deváté městské části Jan Jarolím. "Pro nás by bylo zajímavé, kdyby byla olympiáda v naší blízkosti. Tedy v hokejové Sazka Areně, v oblasti Letňan, Proseku, Kbel či Čakovic," vyjmenovává.  

Invektivám nerozumím, zní vzkaz "venkovským"
Anketa jasně ukazuje, že mezi pražskými a mimopražskými starosty jsou patrné evidentní rozpory v pohledu na olympiádu. Zástupci mnoha obcí totiž dali najevo, že jsou proti olympiádě, bojí se toho, že jejich pokladny budou prázdné ještě více než dosud - více zde

Pražští starostové toto negativní stanovisko svých venkovských kolegů velmi dobře znají, mnohdy se o něm zmiňovali a snažili se tyto obavy rozptýlit.

"Nerozumím invektivám od některých kolegů starostů na adresu Prahy, že se jedná o pražskou záležitost. Jde o záležitost všech Čechů a Moravanů, která v konečném důsledku bude reklamou pro všechny," tvrdí starostka Prahy 21 Andrea Vlásenková

A s nabídkou pro ně přichází starosta Prahy 8 Josef Nosek. "Pojďme se sjednotit a pracovat, mluvme o tom, jak uspořádat olympiádu co nejlépe. A zapojme do této spolupráce všechny regiony," vzkazuje.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz