Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bém sněm ODS v březnu nesvolá, starosta Jančík tak zůstává

  12:42aktualizováno  12:42
Březnový sjezd ODS, kde měl být odvolán starosta Prahy 5 Milan Jančík, se konat nebude. Jediným, kdo ho může svolat, je totiž předseda pražských občanských demokratů Pavel Bém. A ten to neudělá.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | foto: Robert RambousekMF DNES

"Sněm před volbami? To snad nemyslíte vážně. Před volbami se neřeší vnitrostranické věci," uvedl Bém.

Stejně jako je nepravděpodobné, že by sněm svolal Bém, tak je zřejmě nereálné, aby sněm svolala třetina z patnácti oblastních sdružení v Praze. Pokud by se totiž na předsedu obrátila minimálně třetina oblastních sdružení, sněm by potom musel svolat.

"To se ale nestane, protože předseda by jej pak svolal do třiceti dnů a dělat změny ve vedení a sestavovat novou kandidátku, to si zhruba dva měsíce před volbami nevezme nikdo na triko," řekl zdroj z řad občanských demokratů.

Navíc kandidátky budou prý uzavřeny do 15. března. "I časově by se to tak špatně stíhalo," dodal zdroj.

Dalším důvodem, proč Bém sněm nesvolá, je podle některých členů ODS také to, že by kromě odvolání Milana Jančíka mohlo dojít i k dalším personálním změnám ve vedení pražské ODS.

"Na sněmu toto téma určitě někdo zvedne a na devadesát devět procent se o Jančíkově odvolání bude hlasovat. Vím o lidech, kteří to pravděpodobně udělají. A pak by možná došlo i k dalším změnám," uvedl už na začátku února další z občanských demokratů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Důvody, proč se o sněmu a změnách začalo mluvit, jsou v podstatě dva. Podle části občanských demokratů je problém to, že místopředsedou pražské ODS je právě Jančík.

"Vedení bylo demokraticky zvoleno, osobně proti Milanu Jančíkovi nic nemám, nicméně je pravda, že jeho mediální obraz není nejlepší," připustil již dříve první místopředseda ODS David Vodrážka.

Kolem Jančíka se totiž v minulosti vyrojila řada kauz a v komunálních volbách v roce 2006 dostal dokonce druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. To znamená, že obyvatelé v Praze 5 si dali práci a zakřížkovali ostatní kandidáty tak, aby dostali jejich hlas oni a ODS, ale ne Jančík.

Druhým důvodem, proč se o sněmu začalo mluvit, je pak kandidátka do parlamentních voleb.

Na ní je totiž na většině takzvaně volitelných míst více příznivců primátora Pavla Béma. To se nelíbilo zejména vedení ODS. Bém je totiž rivalem a oponentem bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka.

"Antibémovci" se zlobí, kandidátka se jim nelíbí

Jakmile by se tedy dostali do Sněmovny, Topolánka by pravděpodobně čekaly vnitrostranické třenice podobné těm, jaké měl s poslancem Vlastimilem Tlustým.

Pokud by potom zasáhlo vedení ODS "shora", zřejmě by si naštvalo celou pražskou ODS včetně pražských oponentů Pavla Béma. Vnitrostranická krize by se tak ještě více prohloubila.

"Bylo by to nedemokratické, je to nesmysl. Informace o změnách, které mají na nějakém sněmu prý proběhnout, spíše jen šíří ti neúspěšní," myslí si další člen ODS, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Jenže s jakýmikoliv změnami je nyní právě v souvislosti s neuskutečněným sněmem konec.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz