Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bém se Bursíkovi neomluvil a žaloby se nebojí

  15:38aktualizováno  15:38
Šéf strany zelených Martin Bursík vyzval pražského primátora Pavla Béma, aby se do dneška omluvil za slova o nestandardním čerpání státní dotace na opravu barokního domu v Praze na Malé Straně. Bém jen potvrdil, že se omlouvat nehodlá. A žaloby za pomluvu se neobává.
Pražský primátor Pavel Bém (vpravo) se Martinu Bursíkovi neomluvil.

Pražský primátor Pavel Bém (vpravo) se Martinu Bursíkovi neomluvil. | foto: Koláž. David VotrubaiDNES.cz

"Nemohu se omlouvat za konstatování pravdy," řekl iDNES Pavel Bém. Podle svých slov jen potvrdil informace o tom, že je Martin Bursík jediným porevolučním zastupitelem Prahy, který čerpal státní dotaci.

A že dotace byla nestandardně vysoká a přidělení proběhlo v nestandardním časovém režimu. "Na otázku médií, jestli to byla pravda, jsem odpověděl, že ano!" tvrdí Pavel Bém.

Primátor trvá na tom, že kauza nesouvisí s politikou. "Je to pouze a jenom osobní problém Martina Bursíka," řekl Bém v rozhovoru iDNES. Na začátku dubna Bém v reportáži televize Nova uvedl, že byl Bursík jako člen zastupitelstva v jasném střetu zájmů, když o dotaci žádal a následně ji získal. - více zde

Martin Bursík to odmítá. Zastupitelem se podle svých slov stal později, než žádost podal a na rozhodování o přidělení dotace neměl žádný vliv. - více zde

Pražského primátora vyzval k omluvě. Ten to okamžitě odmítl. Ani po týdnu se jeho postoj nezměnil. Toho, že by na něj Bursík podal trestní oznámení, se neobává. "Já se žádné žaloby neobávám," řekl iDNES.

Šéf zelených Martin Bursík nezvedá telefon. Jaké další kroky hodlá podniknout, se redakci iDNES zatím nepodařilo zjistit.

Rozhovor s Pavlem Bémem

Omluvíte se Martinu Bursíkovi během dnešního dne?
Omluvu? To snad nemyslíte vážně! Ne, nemohu se omlouvat za konstatování pravdy. Ta pravda je příliš prostá. Pan Bursík v letech 1995 a 1996 jako jediný porevoluční zastupitel hlavního města Prahy obdržel více než dvoumilionovou dotaci na opravu svého vlastního domu. Je evidentní, že se jednalo o nestandardně vysokou částku, a je evidentní, že částka byla přidělena v nestandardním časovém režimu.

Proč jste tuto kauzu otevřel před volbami?
Já jsem ji neotevřel! Za mnou přišla novinářka a zeptala se, je pravda, že pan Bursík konzumoval dotaci? Ano! Je pravda, že dostal takovouto částku a že to je částka mimořádná? Ano! Je pravda, že se to odehrálo v mimořádném časovém režimu? Ano! Tím to končí, já jsem nic neotevíral.

Necháte přidělení státní dotace Martinu Bursíkovi prošetřit?
Já se tím nezabývám. Já jsem minulý týden zcela jasně řekl, že pro mě tato kauza končí. Skutečně jsem se usmál nad vyjádřením Martina Bursíka, který žádá jakousi omluvu. Uvědomil jsem si, že se naštěstí nacházíme 16 let po sametové revoluci, kdy se už za konstatování pravdy nemusíme nikomu omlouvat.

Neobáváte se možného trestního oznámení ze strany Martina Bursíka?
Ale vy teď snad žertujete! Vy byste se obávala žaloby za to, kdybyste konstatovala prokazatelnou pravdu? Já se žádné obžaloby neobávám.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz