Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bém nabídl Haiti zdravotnického Golema a hummery městské policie

  19:34aktualizováno  19:34
Pražský primátor Pavel Bém narazil s nápadem poslat na Haiti speciální zdravotnický kamion Golem. Šéf záchranky Zdeněk Schwarz oponuje, že zemětřesením postižená země spíše potřebuje lidi, než stroje. Podle ministra Martina Bartáka by navíc operace byla příliš nákladná. Těžkou techniku na místo navíc už dodaly USA.

Terénní hummer H3 pražských strážníků. | foto: Městská policie Praha

"Organizace zřizované hlavním městem Prahou disponují čtyřmi vozidly, která by teoreticky mohla být využita v drsných podmínkách na Haiti. Jedním krizovým vozidlem je TIR Golem, který je vlastně pojízdnou nemocnicí, a třemi vozidly hummer," sdělil Bém pro iDNES.cz.

Všechna vozidla Praha nabídla ministerstvu zahraničí k využití. To se k návrhu dosud nevyjádřilo. Ředitel záchranné zdravotnické služby Zdeněk Schwarz ovšem míní, že vysílat do Karibiku Golema je zbytečné a velmi nákladné. Navíc to podle něj vyžaduje i dostatek vyškoleného personálu a zřejmě i úpravy stroje.

"Nejspíše tam mají americké přístroje, jiné koncovky a další rozdíly. Golem je koncepčně určen pro primární zásah a jako zázemí dispečinku a personálu. To na Haiti nepotřebují. Tam se hodí spíše mobilní nemocnice a jiné prostředky," vysvětlil Schwarz iDNES.cz.

"Pokud by ho tam nakonec někdo chtěl, museli bychom řešit, jak být tady připraveni na mimořádné události. Muselo by se nakoupit něco jiného, nebo třeba navýšit personál," dodal Schwarz.

Vyrazí hummery strážníků z magistrály do Karibiku?

Ministr obrany Martin Barták pro Českou televizi doplnil, že by vláda pro přepravu kamionu musela objednat zvláštní velkokapacitní nákladní letadlo, což by přišlo na třicet milionů korun.

Ve hře tak zůstává trojice terénních aut hummer, pro které pražská městská policie nemá moc využití. Před časem jedno z nich například hlídkovalo na magistrále u Národního muzea.

A to i přesto, že na webových stránkách strážníci tvrdí, že vozy za necelý milion korun využívá "k hlídkové činnosti v okrajových částech Prahy, kde jsou chatové osady a nezpevněné silnice."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz