Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bém: Já s Paroubkem v objetí? Absurdní

  13:07aktualizováno  1. listopadu 11:40
Pražský primátor Pavel Bém usiluje o post předsedy ODS. V rozhovoru pro MF DNES vysvětluje, proč chce vystřídat Mirka Topolánka a jak toho chce dosáhnout. Ujišťuje také, že neuvažuje o velké koalici. "Vylučuji jakékoli spojení s Jiřím Paroubkem! To je neuvěřitelná mystifikace."

Pavel Bém v rozhovoru pro MF DNES důrazně popřel, že by uvažoval o vzniku velké koalice. | foto: Michal SváčekMF DNES

Pane primátore, zdolal jste loni nejvyšší horu světa Mount Everest. Jak strmý a vysoký je však vrchol ODS, který jste se rozhodl zdolat nyní?
Hory a horolezectví je vášeň, životní styl, kus vás v té nejhlubší osobnostní struktuře. Politika, ODS a česká pravice v tom nejširším slova smyslu je zase budoucnost této země. Z tohoto pohledu se jedná o dva naprosto odlišné světy. I když při zdolávání jakýchsi vrcholů používáte stejné či podobné prostředky. Musíte mít v sobě nekonečnou trpělivost, odhodlání i vůli, vizi, která má být splnitelná. Ale i racionální program - ať jde o výstup na horu či o to stát se předsedou Občanské demokratické strany.

Budete na prosincovém kongresu ODS v obrazném slova smyslu potřebovat mačky, lana a cepín stejně jako při horolezectví?
Lano je symbolem jistoty, bezpečí a přátelství…

… tak to potřebovat určitě budete.
Přivázat se na lano s někým, komu nevěříte a na koho se nemůžete spolehnout, je obrovské riziko. Platí to v horolezectví i v politice. Mačky jsou nástroj, který umožňuje stoupat v poměrně kluzkých a nebezpečných terénech. Bez maček se neobejde ani horolezec, ani politik.

Jenže vy jste byl celé roky dotazován na to, kdy už budete konečně kandidovat na předsedu ODS. Přiměla vás k tomu naprosto kritická situace uvnitř ODS?
Vnímám ji jako kritickou, protože stojíme na rozcestí. Řadu let se o mně v médiích píše, že jsem sice odvážný, ale že pořád stojím někde v ústraní a čekám na vhodný okamžik. Také se o mně tvrdí, že jsem nekonečně ambiciózní.

A nejste?
Lidé, kteří mě dobře znají, by možná řekli pravý opak. Nejsem člověk, který čeká v zákoutí a teple svých kanceláří, až mu někdo prošlape cestu na pomyslný vrchol, a pak se vydá v závětří na poloodvážný výlet. Jsem člověk, který je ochoten se obětovat, nasadit svoji sílu, um, zkušenost, a to i přes nesporná rizika, která v politice číhají. Zároveň zdaleka nejsem tak ambiciózní. Nemám ve svých myšlenkách zakódováno, že někdy musím stát na nějakém pomyslném stupínku. Není to můj životní program.

Stačí vám funkce na pražském magistrátu? Tomu nevěřím.
Stal jsem se primátorem pár měsíců po katastrofálních povodních v roce 2002. V důsledku záplav vznikl dluh na majetku města ve výši 26 miliard, do toho jsem zdědil 34 miliard dalšího dluhu a také rozvrácenou a nestabilní pražskou základnu ODS. Byla to naprosto katastrofální situace, ale já jsem člověk, který hrozně rád staví od základu. Praha je dnes ekonomickým generátorem země, vybírá se tady polovina sdílených daní, plníme 25 procenty státní pokladnu jako zdroj HDP, snižujeme veřejný dluh, přestože stavíme obrovské infrastrukturní stavby, které už tady dávno měly stát. Děláme to z vlastních zdrojů, stát nám moc nepomáhá. To mě hrozně baví. Je to klasické spojení ideologických kořenů a prvků konzervativně liberální politiky.

Praha Nepraha, teď kandidujete na šéfa ODS. Vysvětlete víc svoje důvody.
Máme po volbách, v nichž jsme utrpěli katastrofální debakl. Voliči nám dvakrát dali červenou kartu. Na úrovni vedení ODS se dostáváme do situace, kdy se musíme zastavit, pochopit, co se stalo, a udělat změnu. Mám obrovskou obavu, že v ODS je hrozně malá vůle a ochota pochopit, co se vlastně stalo. Pokud dnes nevytvoříme ve straně základy pro budoucí změnu, tak neuspějeme příští rok ve volbách do Evropského parlamentu ani ve sněmovních volbách v roce 2010. A tím vytvoříme pro socialistickou levici obrovský prostor pro její vládnutí a naplňování jejích utopických vizí. Já ale v takové společnosti žít nechci. A nechci, aby v takové společnosti žily mé děti. Strašně moc se obávám, že se začínají naplňovat ty nejtemnější představy, které v našich hlavách historicky zrály.

Co tam zrálo?
Trvá to už od voleb v roce 2006, které skončily patem. Jsou to obavy, že se ODS prostřednictvím Mirka Topolánka začne stavět proti základu ODS. Strana se začala rozkročovat a rozpažovat do politického středu, což může být pragmatické a účelné vzhledem k jedněm konkrétním volbám a vytvoření nějakého koaličního potenciálu, ale zároveň to považuji za strašně nebezpečné, pokud bychom to přijali jako konkrétní program.

A to Mirek Topolánek udělal?
Dělá to. Původně modrá se zabarvuje do duhova - tu do zelena, tu do černa - a začíná se vytrácet politický a ideový fundament ODS.

Jakou máte k současné vládní koalici alternativu, abyste lépe prosadili svůj program?
V současné chvíli neexistuje seriózní alternativa k trojkoalici. Proto chci, aby Topolánek zůstal předsedou vlády.

A jak by měla ODS dělat větší reformy, když sám tvrdíte, že v koalici to nejde?
Proto neútočím na vládu a mým cílem jsou parlamentní volby v roce 2010. Do nich musí jít ODS jako silná, jasně vymezená pravicová strana, která hájí zájmy svých voličů a umí věci vysvětlit a přivést své voliče k urnám.

Znamená to, že jste proti předčasným volbám?
Předčasné volby považuji za špatné řešení. Myslet si ale, že vláda postavená na přeběhlících bude dělat nějaké dramatické reformní kroky, to byla vždycky iluze. Vláda s přeběhlíky je z principu špatný institut, je to obrovské riziko. Dnes platíme obrovskou daň za tuto variantu, byť tehdy jsme věřili, že je to nejlepší ze špatných řešení.

Zpět ke kongresu ODS. Proč se spojujete v boji o šéfa ODS s hejtmany? Přece všichni prohráli. To vás mají dovést k vítězství ti poražení?
Chci být na laně s někým, komu věřím a koho znám z jeho práce a za kým vidím výsledky. Žiji s našimi hejtmany léta a vím, jací jsou. Byť všichni teď prohráli volby, tak se jedná o zatraceně kvalitní politiky. Ani já se nezříkám jako první místopředseda ODS zodpovědnosti, ale protože volby byly referendem o neschopnosti vlády vysvětlit svoje kroky a referendem o Mirku Topolánkovi…

… to už hovoříte skutečně jako Paroubek.
Ale bohužel to tak je! Já jako pražský primátor, ale ani jako první místopředseda ODS, nemohu nést odpovědnost za to, co dělá Mirek Topolánek ve vládě. Nesu zodpovědnost za to, co se děje v Praze. A zde jsme s našimi senátory obstáli.

Již jste si vybral spolupracovníky, kteří by s vámi stáli v čele ODS?
Stoprocentně jsem si jistý, že je nezbytné vsadit na střední generaci ODS - na postech v krajích jsou zkušení manažeři, kteří mají za sebou úspěchy. Nemohou to však být pouze regionální lídři, ale i reprezentace spojená se Sněmovnou a Senátem.

Řekněte mi nějaká jména.
Určitě považuji za klíčového spojence Petra Bendla, který odvedl neuvěřitelný zápas proti populistovi Davidu Rathovi. Rád bych ho viděl na místě prvního místopředsedy strany.

Právě jeden z hejtmanů, Evžen Tošenovský, ale uvažuje, že s vámi bude soupeřit o místo předsedy strany.
Je to skvělý politik a také jeho vnímám jako součást našeho týmu.

Není to jen finta, aby odvedl hlasy Topolánkovi a pak je v dalším kole delegoval na vás?
Jste zkušený novinář a jste schopen interpretovat různé věci, ale fakt si myslíte, že právě teď přemýšlím o hlasovací taktice na kongresu?

Myslím.
Tak zatím je to tak maximálně v jednom procentu. Přemýšlím spíše o tom, co udělat s ODS.

Příliš vám to nevěřím, ale dobře. Pokud byste byl předsedou ODS a Mirek Topolánek dál premiérem, jak to naznačujete, jak byste zasahoval do personálního složení vlády?
Stoprocentně se musí rekonstruovat vláda, není možné se pokoušet o změnu politiky a být přesvědčivější a přitom zároveň jet v tom samém vlaku tím samým směrem s těmi samými lidmi.

Kdo má z vlaku vystoupit? Myslím lidi z ODS.
Mám hodně favoritů, ale sám bych byl hrozně nerad, kdyby mi můj první náměstek na magistrátu či první místopředseda pražské ODS přes média vzkazoval, koho mám kde vyměnit. Neudělám to proto ani vůči Mirku Topolánkovi.

Já bych však chtěl slyšet nějaká jména.
To je věcí premiéra. Z mých výroků je ale snadné udělat si jasno, koho považuji za dobrého a koho za horšího ministra.

Nejvíce se hovoří o odstřelu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Toho byste vyměnil?
O krajských volbách se zjednodušeně říká, že je prohrál Tomáš Julínek a poplatky ve zdravotnictví. Jsem přesvědčen, že bych se shodl s 95 procenty členské základny ODS na tom, že poplatky u lékaře jsou správné a mají být součástí reformy zdravotnictví. Ale jen součástí okrajovou. Ta reforma má daleko důležitější priority, které se měly řešit na prvním místě, poplatky měly být až potom. Načasování kroků ve zdravotnické reformě bylo úplně špatné. Navíc Tomáš Julínek nebyl schopen vysvětlit, co dělá, a nese za to velký díl odpovědnosti.

Měl by být proto vyměněn?
Nechávám to na Mirku Topolánkovi. Nic mu nediktuji.

Já si to překládám tak, že ano.
Překládejte si to, jak chcete. Opakuji: nebudu nic vzkazovat přes média. Petr Nečas mi ve čtvrtek takto vzkázal, že Bém by byl zničující pro ODS, protože se obejme s Paroubkem. To je neuvěřitelná podpásovka, je to nekorektní a neférové. Je to nemožné a absurdní, je to nesmysl!

Nikdy vám to neřekl otevřeně do očí?
Nikoli. Petr Nečas se mýlí, nebo dokonce lže. Pokud chceme vrátit ODS důvěryhodnost, tak si nevzkazujme takové věci přes média. Ale vrátím se k tomu, na co jste se ptal - pokud bude mít ODS svého premiéra a jiného předsedu strany, tak musí spolu ti lidé komunikovat.

Jaké máte dnes osobní vztahy s premiérem?
O mně a Mirku Topolánkovi se soudí, že jsme nepřátelé na život a na smrt. To ale není pravda. Vždy jsme spolu úzce komunikovali. Uzavřeli jsme spolu po volbách 2006 gentlemanské politické dohody, co udělá vláda pro Prahu a obráceně. Ovšem ty dohody nebyly dodrženy.

Je zjevné, že ideově a politicky je vám hodně blízký prezident Václav Klaus. Jaký vliv má dnes vlastně Klaus na ODS? Je pro vás vůbec výhodné být v pozici jeho spojence?
Vůbec o tom takto neuvažuji. Václav Klaus je pro mě klíčovou postavou polistopadové éry, je mužem, jehož znalosti, intelekt, charizma a politické nadání nás převedly z bolševického marasmu do demokratického kapitalismu. Vytvořil alternativu socialistické levici a vytvořil stranu, po jejímž těle jsme všichni vyrostli. Já jsem se díky tomu stal pražským primátorem a Mirek Topolánek premiérem. Topolánek se svým vymezením proti klausovskému fundamentu staré ODS trošičku ztratil.

Neztratila se směrem ke Klausovi i část základny ODS?
Ne. Jsem si jist, že podstatná část členské základny nepohřbila Václava Klause. Naopak - jeho osobnost je pro nás důležitá. Nemám k němu žádný naivní obdiv, protože se v některých věcech lišíme, ale on nám stále zrcadlí základní hodnoty ODS. Je to do jisté míry můj ideový učitel.

Takže to spojenectví s ním není pro vás jen účelové, abyste dosáhl na křeslo šéfa ODS?
Myslíte tu otázku skutečně vážně?

Ano, vážně.
Můj vztah k němu je přece naprosto čitelný dlouhá léta. Není v tom ani špetka účelovosti.

Ve středu jste také říkal, že před kongresem ODS na vás možná někdo něco vytáhne. Co by to mělo být? Čeho se bojíte?
Doba před kongresem je ideálním časem pro mistry denunciačních kampaní a kompromitujících afér.

Ale čeho by se měly týkat? Například pronájmu budov pro magistrát, který je spojen s podnikatelem Sebastianem Pawlowským a který je už dlouho kritizován jako velmi nevýhodný?
Třeba toho, vždyť se o té věci nekonečně dlouho spekuluje. Stejně jako o nevýhodném prodeji hotelu Praha. Jsou to konstrukce bez jakýchkoli důkazů.

Psalo se také o tom, že protikorupční policie vyšetřuje vašeho přítele podnikatele Romana Janouška. I spojení s ním opět vypluje na povrch?
Třeba. Možná se objeví informace o mém skrytém vztahu s jakýmsi neformálním guru pražské politiky, podnikatelem Janouškem. Už deset let přitom opakuji - je to můj kamarád, s kterým hraji tenis. To je ale vše.

Ale objevily se informace, že ho policie vyšetřuje. S takovým člověkem hrajete tenis?
Objevilo se to v tak mimořádně neseriózním médiu, jakým je časopis Respekt. A protikorupční policie ta tvrzení dementovala. Přesto se pořád hovoří o starých příbězích, které se nezakládají na pravdě. Je to ta odpornější a nepříjemnější část politiky.

Takže Pavel Bém si je jistý, že mu zůstane čistý štít?
To, co na mě někdo chtěl vytáhnout, už dávno vytáhl. S ničím jiným nepřijdou. Nesu svým způsobem zodpovědnost za desetitisíce lidí, kteří denně podepíší stovky smluv. Snažím se na to dohlížet, ale nemohu dohlédnout na úplně všechno. Takže upřímně řečeno nevím, co na mě mí spolustraníci či oponenti…

… řekl jste spolustraníci?
Řekl. Ale nebojím se toho, co mohou vytáhnout. Nešel bych do souboje o předsedu naší strany, kdybych se bál, že někdo přijde s další a další bublinou o pražském primátorovi. Takže jdu do toho - chci změnit ODS.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz