Pavel Bém před pražským magistrátem v dobách své vlády | foto: MF DNES

Zakažme zákonem ohánění se kmotry a korupcí, navrhuje exprimátor Bém

  • 592
Exprimátorovi a příteli pražského lobbisty Romana Janouška Pavlu Bémovi se nelíbí nadměrné používání slov "kmotr" a "korupce". Podle něj slouží tato slova jako univerzální strašák, kvůli kterému se česká politika nachází v současném stavu.

Někdejší šéf Prahy polemiku s používáním slova kmotr zveřejnil v pondělí na svém blogu na serveru Aktuálně.cz v návaznosti na události na pražském magistrátu. Právě ty prý totiž ukázaly, "jak si díky 'kmotrovi' lze kariéru vybudovat a jak ji kvůli 'kmotrům' zase zničit".

Česká politická scéna má nového hegemona, strašáka a univerzální příčinu všeho zla v jednom. Je jím výraz "kmotr".

Pavel Bém, exprimátor

Prioritou dnes už rovněž bývalého primátora Svobody totiž bylo vymetení kmotrů z magistrátu. Což se mu, alespoň podle jeho slov, podařilo. Zničil prý vliv Tomáše Hrdličky (který se ho mimochodem chystá žalovat za urážky, jichž se měl Svoboda na jeho adresu dopustit) i Romana Janouška, kterého Bém familiérně oslovoval Kapitáne nebo Mazánku a který podle odposlechů, jež loni zveřejnila MF DNES, měl vliv na vysoce postavené úředníky (více zde).

Poté, co Svobodu TOP 09 z vedení hlavního města odstranila, situaci komentoval slovy, že se kmotři vrátili hlavními dveřmi a červený koberec jim k tomu rozvinula právě TOP 09 (o svržení Svobody se dočtete více zde).

Kolibříku, Mazánku...

Hlavním kmotrem v době Pavla Béma byl v Praze lobbista Roman Janoušek. MF DNES loni v březnu upozornila na odposlechy mezi oběma muži, které dokládají, jak spolu "řešili" některé pražské záležitosti (více zde). Pavel Bém říkal Janouškovi Mazánku nebo Kolibříku, naopak on slyšel na přezdívku Cestovatel.

"Kromě toho, že je mi přehledně jasné, že za všechno mohou 'kmotři', tápu v tom, kdo jsou. Bohuslav Svoboda a jeho 'noví' lidé s podporou Miroslava Kalouska a jeho stranických kolegů v Praze očistili radnici, či například Dopravní podnik od Rittigů a Hrdličků, leč, 'kmotři' jsou na scéně i nadále... Ale kdo je to teď?" klade si otázku Svobodův předchůdce Bém.

Není to podle něj ani nikdo ze sociální demokracie, ani "staří kmotři". "Je to někdo nový na scéně [...]? Nebo je to jen další způsob, jak nasadit do boje univerzálního škůdce 'kmotra', zaštiťovat se jím a hodit mu na krk všechny problémy a průšvihy, kterými je česká politická scéna zmítaná?" pokračuje Bém.

A na závěr nabízí i řešení, kterým by se odhalily příčiny úpadku politické etiky a stability. "Třeba by bylo řešením zákonně zakázat oháněním se slova 'kmotr' a 'korupce' v kontextu naší politiky. Možná by to odhalilo pravé příčiny toho, proč se politická etika a stabilita řítí do pekel," domnívá se bývalý muž číslo jedna v Praze.

Koneckonců, "i veřejnost už musí být výrazem 'kmotr' otrávená a znechucená", zdůvodňuje to Bém, který loni po zveřejnění zmíněných odposlechů s Janouškem pozastavil členství v ODS. Letos ho však strana přijala zpět (více o návratu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video