Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Běloši v USA věří, že trpí rasismem více než černoši, ukazuje studie

  22:10aktualizováno  22:10
Američtí běloši myslí, že jsou nyní kvůli své rase diskriminováni více než jejich afroameričtí spoluobčané. Ukázala to nová studie profesorů dvou amerických vysokých škol.

Rasově oddělené fontánky v Severní karolině v USA. (1950) | foto: Elliott Erwitt

Čerstvá studie, kterou vědci pojmenovali "Whites See Racism as a Zero-sum Game that They Are Now Losing" (Běloši vnímají rasismus jako hru s nulovým součtem, v níž nyní prohrávají), přinesla pro mnohé překvapivé výsledky.

Po dekádách snah o zavedení multikulturní společnosti mnozí američtí běloši cítí, že efekt "obráceného rasismu" rozšířil obavu, aby za žádnou cenu neurazili člověka s odlišnou barvou kůže, za což nyní platí. Myslí si, že v současnosti čelí diskriminaci víc než černoši.

Profesor psychologie Samuel Sommers z massachusettské univerzity Tufts a jeho kolega z Harvard Business School Michael Norton provedli průzkum mezi dvěma skupinami Američanů. Vzorek 209 bělochů a 208 černochů požádali, aby na škále od jedné do deseti určili, jak moc byla která skupina diskriminována od roku 1950 do začátku nového tisíciletí.

Diskriminace černochů klesla, shodují se obě skupiny

Obě skupiny se shodly, že protičernošský rasismus v uplynulých šedesáti letech významně poklesl. Afroameričané hodnotili diskriminaci své rasy stupněm 9,7 v 50. letech a 6,1 po roce 2000. Běloši také uznali, že rasismus proti černochům v 50. letech přesáhl stupeň 9 (přesně 9,1). Teď ho hodnotí stupněm 3,6.

Odborníci ale zaznamenali velký rozdíl ve zkoumaní všeobecné představy o diskriminaci bělochů. Ta podle afroamerické skupiny vzrostla za 60 let sotva o čtyři desetiny (z 1,4 na 1,8). Naopak běloši se domnívají, že se zvýšila z 1,8 na 4,7.

"Je to celkem překvapivé zjištění, když se zamyslíte nad tím, že ve společnosti stále existuje velký nepoměr, z nějž hůře vycházejí Afroameričané," řekl profesor Sommers podle listu The Independent.

"Ať už ve sféře výše mzdy, vlastnictví nemovitostí, zdravotní péče nebo zaměstnanosti," dodal s tím, že bílí Američané rasismus zkrátka vnímají jako hru, ve které vždy, když jedna strana vyhrává, druhá zákonitě prohrává.

Představy o větší diskriminaci vzbuzují kupříkladu různé kampaně pozitivní diskriminace. Některé společnosti kupříkladu přibírají nové zaměstnance podle kvót založených na etnické příslušnosti, což může všeobecný názor ovlivnit.

"Když jste běloch, příslušník střední třídy, jenž nepřijde tolik do kontaktu s černošským obyvatelstvem, váš pohled může ovlivnit jen to, co kde slyšíte," řekl profesor Michael Norton.

I tak ale podle statistik zůstává takřka polovina mladých černochů v USA bez práce, což je dvakrát více než v případě Američanů s bílou barvou kůže. Nová studie patří podle jejích tvůrců k prvním výzkumům s takovými výsledky a může sloužit jako vhodná inspirace a podklad pro další zkoumání.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz