Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: Petr Topič, MAFRA

Bělobrádek čelí ostré kritice, poklonil se památce sudetských Němců

  • 1118
Vicepremiér Pavel Bělobrádek v sobotu během návštěvy Bavorska uctil památku obětí odsunu Němců z Československa. Místní média to označila za milník ve vzájemných vztazích. Vláda se však od návštěvy distancovala a opozice Bělobrádka kvůli jeho gestu ostře kritizuje.

Bělobrádek byl prvním členem české vlády, který navštívil sídlo instituce Němců vysídlených z českých zemí. Do Sudetoněmeckého domu zavítal na závěr své dvoudenní cesty po Bavorsku, jejímž cílem bylo hlavně prohloubení vědecké a výzkumné spolupráce Česka a Bavorska.

Bavorský list Oberbayerisches Volksblatt považuje Bělobrádkovu zastávku u pomníku sudetských Němců za „dosavadní vrchol opětovného sblížení“.

Hned v sobotu Bělobrádka kritizoval šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. „Vicepremiér Bělobrádek by si měl uvědomit, že toto prvenství se hluboce dotýká těch, jejichž rodinní příslušníci díky běsnění německých fašistů položili své životy ve druhé světové válce a byli vyhnáni Němci ze svých domovů,“ prohlásil. Bělobrádek reagoval na Twitteru slovy, že problémem je „rovnítko“.

19.července 2015 v 18:04, příspěvek archivován: 19.července 2015 v 19:06

základním problémem je rovnítko, které se mnohdy dává mezi politickou a etnickou příslušnost. Nerozlisovat Němce a nacistu je hloupost

Místopředseda opoziční ODS a europoslanec Jan Zahradil vyzval v neděli vládu, aby se k věci vyjádřila: „Vzhledem k tomu, že pan Bělobrádek údajně zastupoval v Bavorsku předsedu vlády Sobotku, měl by předseda vlády objasnit, zda v tomto případě jednal Pavel Bělobrádek s touto jednou nevládní organizací na základě své soukromé aktivity, či šlo o oficiální součást vládní návštěvy.“

Sobotka: Musíme mít na paměti okupační teror nacistů

„Považuji to za neúctu a výsměch všem obětem druhé světové války. Měl by vzdát úctu těm, kdo položili životy za naši svobodu a ne těm, kteří nadšeně vítali Hitlera. Další otázkou je, zda toto učinil se souhlasem předsedy vlády, na což se budu  Bohuslava Sobotky ptát,“ reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

Česká vláda dala v neděli odpoledne od Bělobrádkovy návštěvy ruce pryč. „Cesta místopředsedy vlády P. Bělobrádka nebyla vrcholová státní návštěva, jejíž uskutečnění by schvalovala vláda ČR. Pan Bělobrádek pana premiéra v Bavorsku v žádném bodu programu nezastupoval,“ uvedl vládní mluvčí Martin Ayrer.

Později se k Bělobrádkovu gestu vyjádřil také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ocenil to jako čin, který zlepšuje vztahy v Evropě. „Ale vždy, když si u nás nebo v Německu připomínáme památku obětí excesů během divokého vyhánění, je potřeba současně zdůraznit klíčový význam příčiny a následku v česko-německých vztazích,“ dodal premiér a připomněl Mnichovskou dohodu, rozpoutání druhé světové války, nacistický okupační teror a tragédii v Lidicích, Ploštině, Terezíně či Kobylisích.

Sobotka svou cestu do Bavorska odložil, protože německá strana jednala o řecké krizi. Český premiér pro návštěvu podle mluvčího Ayrera hledá nový termín.

Uctil jsem památku jako předseda KDU-ČSL i jako křesťan

Návštěvu v Bavorsku nakonec komentoval také Bělobrádek. „Moje cesta měla především věcnou a odbornou rovinu. Jednal jsem zejména o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. Cesta měla samozřejmě i politickou dimenzi, protože CSU je u vlády desítky let a je sesterskou stranou v rámci ELS. Setkal jsem se se třemi ministry a předsedou vlády i jako předseda KDU-ČSL,“ uvedl v prohlášení.

„Probírali jsme i další otázky, včetně aktuálních, například migrace. Je třeba si uvědomit, že Bernd Posselt je zástupcem CSU pro střední a východní Evropu, byl 20 let poslancem EP CSU v naší frakci. Bernd Posselt a Sudetoněmecké krajanské sdružení také učinili gesto smíření a vzdali se majetkových nároků. S premiérem Bohuslavem Sobotkou jsme domluveni nebyli; uctil jsem památku obětí násilí především jako předseda KDU-ČSL a křesťan,“ dodal Belobrádek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video