Jaderná elektrárna Tihange stojí asi 70 kilometrů od Bruselu.

Jaderná elektrárna Tihange stojí asi 70 kilometrů od Bruselu. | foto: Profimedia.cz

Strážce jaderného reaktoru v Belgii někdo zabil. Čip se podle úřadů neztratil

  • 716
Belgická policie vyšetřuje vraždu muže, který pracoval jako člen ostrahy jaderného zařízení Fleurus nedaleko Bruselu. Zatím neznámý vrah ho ve čtvrtek zastřelil v jeho domě. Místní média psala, že pachatel ukradl bezpečnostní čip, který umožňuje přístup do klíčových částí přísně střeženého objektu. Belgická prokuratura to později popřela.

Podle zpravodajského serveru DH.be strážce reaktoru zemřel během čtvrtečního večera v okrese Charleroi. Novináři od tamních úřadů dostaly zprávu, že se z jeho domu ztratil přístupový čip, který provozovatel jaderného zařízení Fleurus okamžitě zablokoval.

Policejní mluvčí nejprve odmítla agentuře Reuters sdělit jakékoli informace k případu. Belgická prokuratura však později oznámila, že čip nikdo neukradl.

Vyšetřovatelé upřesnili i informace o oběti. Mrtvý je podle nich Didier Prospero, který pracoval pro bezpečnostní agenturu G4S. Někdo ho zastřelil v koupelně jeho domu v obci Froidchapelle. Původní zprávy hovořily o tom, že strážce zemřel při procházce se psem.

Vražda vyvolala velký zájem médií, neboť se odehrála pouhé dva dny po teroristických útocích v Bruselu, kde sebevražední atentátníci z hnutí Islámský stát zabili tři desítky lidí. Série razií v bytech džihádistů navíc ukázala, že mezi jejich vytipované cíle patřily i jaderné elektrárny.

Teror v Bruselu

Teroristé sledovali ředitele výzkumu

Při prohlídce bytu, ve kterém žili Khalid a Brahim Bakraouiovi, našli vyšetřovatelé desetihodinový videozáznam mapující každodenní život ředitele belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN).

Džihádisté si ho natáčeli skrytou kamerou. Bratři Bakraouiovi v úterý spáchali sebevražedné atentáty na bruselském letišti a v metru. Razii v jejich bytě však policie podnikla už loni v prosinci, kdy v Bruselu hledala radikální islamisty spojené s teroristickými útoky v Paříži. Kvůli nahrávce Belgie zpřísnila bezpečnostní opatření v okolí elektráren (více se dočtete zde).

Hrozbou případného útoku na jadernou elektrárnu se v den bruselských atentátů zabývalo i jejich vedení. Preventivně poslalo domů zaměstnance, kteří nejsou bezprostředně nutní k zajištění bezpečného provozu reaktorů.

Bruselské letiště zůstane i po víkendu zavřené

Vedení bruselského letiště Zaventem oznámilo, že první lety nezačne odbavovat dříve než v úterý. Autobusy na letiště během víkendu sváží majitele aut, která po atentátu zůstala na uzavřeném parkovišti.

Cestující si už také mohou vyzvednout zavazadla, která zůstala v letadlech včetně letu OK630 Českých aerolinií. Opuštěné kufry a batohy, které leží přímo v halách nebo uvázla v zázemí letiště, jsou zatím dál nedostupné.

Kriminalisté čtyři dny po sebevražedných atentátech ukončili vyšetřování ve zničené odletové hale a umožnili malé skupině zaměstnanců, aby přišla zkontrolovat, nakolik jsou budovy poškozené. Statici teď posuzují, jestli je možné budovy provizorně otevřít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video