Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Belgie chystá veto rodičů na piercing teenagerů

  14:39aktualizováno  14:39
Belgičtí rodiče se už možná brzy nebudou muset obávat, že jejich dospívající ratolest dorazí domů s propíchnutým pupíkem nebo tetováním na hýždích. Návrh nového zákona totiž zakazuje tetování lidí mladších 18 let. Pro piercing bude potřeba souhlas rodičů.

Mladí lidé od 16 do 18 let, kteří si hodlají propíchnutím okrášlit tělo, se podle navrhované právní normy neobejdou bez rodičovského požehnání a lékařského potvrzení.

Piercing genitálií nebo prsních bradavek u mladších 18 let zákon přísně zakazuje. Dovoluje ale piercing ucha u mladších 16 let, ovšem i v tomto případě budou mít rodiče poslední slovo.

Zákon pamatuje i na možná nebezpečí plynoucí z tetování a piercingu. Klienti proto budou muset předem podepsat, že jsou si vědomi všech rizik, například alergické reakce.

Zdobení těla budou smět provádět jen odborníci s povolením ministerstva, kteří musejí doložit, že mají potřebné vzdělání.

Salony budou muset dodržovat přísné hygienické normy, například se v nich nebude smět kouřit ani pít alkohol. Ten, kdo bude provádět zkrášlující zákrok, bude muset ještě před ním ověřit, že je zákazník zdravý. Může jej dokonce poslat na lékařskou prohlídku.

Pokud bude zákon schválen, začne platit v září.

V Česku je tetování a piercing bez omezení
Podle mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Anety Kupkové piercing ani tetování dorostu v České republice neomezuje žádná zákonná norma a ani se taková právní úprava nepřipravuje.

Kupková sdělila, že živnostenský zákon, který upravuje provozování tetování nebo piercingu, nevyžaduje pro mladé lidi žádné povolení od rodičů. Souhlas zákonných zástupců se vyžaduje, když je tetování součástí zdravotní péče, například v oboru plastické chirurgie.

Majitel tetovacího salonu v Praze Miroslav F. Šereda však souhlas rodičů od mladých klientů vyžaduje. Věk odhaduje. Když si zvláště u slečen není jistý, požádá je o občanský průkaz. Všichni klienti podepisují souhlas s výkonem. Prohlášení je pojistkou i pro salon.

Helena Kinštová z jiného studia uvedla, že zákazníci, pokud si nechají udělat trvalé tetování na obličeji, podepisují, že jsou si vědomi rizik. Zároveň se dozvědí, jak tetování ošetřovat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz