Král přijel v úterý na pozvání prezidenta Josepha Kabily a podle belgického deníku Le Soir ho vítal milion Konžanů. Belgická vláda, která králi cesty schvaluje, souhlasila s návštěvou s tím, že se belgická armáda nebude podílet na vojenské přehlídce a že se král, velitel ozbrojených sil a generál, zúčastní v civilu.
A hlavně, musí před dřívějšími poddanými mlčet. Žádný proslov není v plánu, píše francouzský deník Le Figaro.
Zemřely miliony černochů
"Návštěva krále musí umožnit zahájení dialogu," opatrně říká belgické ministerstvo zahraničí. Královské mlčení bude nejlepší, i když v dokumentech v belgické televizi Konžané s lítostí vzpomínají na život před rokem 1960, na fungující školy a nemocnice. Zpravodaj belgické televize vypráví, že už se ho někdo zeptal: "Už skončí ta nezávislost?"
Už jen svou přítomností Albert II. připomíná, že v letech 1885 až 1908 byla země osobní kolonií jeho předka Leopolda II. Obchodoval se slonovinou a gumou. Na kaučukových plantážích museli pracovat všichni jako otroci a tresty za neplnění kvót byly kruté – vraždy nebo "jen" useknuté ruce.
KongoDemokratická republika Kongo je země bohatá na měď, kobalt, diamanty a slibně vypadají i průzkumy ropy, zlata, železa a uranu, píše Reuters. Ale 80 procent z 67 milionů obyvatel musí vyjít se 40 korunami na den. |
Kongo je pořád v bídě
Mlčením se Albert II. zbavuje nutnosti říci něco, co by zahladilo slova jeho bratra Baudoina I., který před 50 lety měl ten nejhloupější proslov, jaký mohl mít. Zmínil v něm "génia Leopolda II". Mrazivá odpověď tehdejšího premiéra Patricea Lumumby ho překvapila.
A jeho příběh mrazí dodnes. Lumumba byl v roce 1961 sesazen a zavražděn za přítomnosti belgických důstojníků. Jeho potomci dnes žádají potrestání viníků.
Konžané zažívají špatné časy i teď. Po třech desetiletích diktatury Mobutua a dvou občanských válkách je země nejednotná a zbídačelá, stovky lidí stále kvůli politice končí ve vězeních nebo zavražděny. Na počátku června někdo zabil aktivistu Floriberta Chebeyu.