Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bělehrad slavil Miloševičův pád celou noc

  7:09aktualizováno  7:09
V Bělehradě probíhají bouřlivé oslavy vítězství opozice. Parlament, státní televize i lokální televizní stanice jsou zcela v jejích rukou. Nezávislá tisková agentura Beta informovala, že armáda nebude protestům v ulicích nijak bránit. Na stranu opozice se přidala policie a média nejen v Bělehradě, ale v řadě míst v celé zemi. Státní zpravodajská agentura Tanjug označila Vojislava Koštunicu za zvoleného prezidenta země. Koštunica hovořil pozdě večer k národu přímo z balkonu parlamentu. Podle posledních dohadů opozice se Miloševič může ukrývat se svými přívrženci v bunkru ve vesnici Beljanica u srbského města Bor.
V článku najdete záznam revolučních událostí, které jsme sledovali minutu po minutě, a portrét Vojislava Koštunici.
Zraněný demonstrant

Zraněný demonstrant - Policista odvádí zraněného demonstranta od hořící budovy jugoslávského parlamentu (5. října 2000). | foto: reuters

Společnost Člověk v tísni při ČT, o.p.s. okamžitě uvolňuje z vlastních zdrojů půl milionu korun a zároveň vyhlašuje sbírku SOS Srbsko. Finanční prostředky budou použity na podporu demokratizace a na obnovu Srbska, které je vyčerpáno po dlouhých letech válečných konfliktů a po sankcích, uvalených mezinárodním společenstvím.

Číslo konta SOS Srbsko:
350350350/5100

Investiční a poštovní banka, Praha 1

Kdo je Vojislav Koštunica - čtěte ZDE.

Revoluční události jsme sledovali minutu po minutě v on-line reportáži.

Poté, co Koštunica svolal hned večer první zasedání svobodného parlametu, opozice také předložila výsledky voleb ze 24.září, podle nichž opoziční blok získal 55 ze 138 křesel v dolní komoře a 10 ze 48 v horní komoře parlamentu. Koštunica pozval na zasedání i zástupce z Černé Hory, kteří přijedou do metropole v pátek ráno.

Velká demonstrace, která začala oficiálně ve tři hodiny odpoledne a už hodinu před jejím začátkem se srotilo v centru Bělehradu na 200 tisíc lidí, přerostla v průběhu v revoluci. Vývoj demonstrace byl velmi dramatický.

V jedné chvíli byla v plamenech budova ministerstva vnitra, kterou se demontranti snažili obsadit. Požárníkům se dlouho nedařilo plameny uhasit.

Řadu hodin hořela i budova televize, která je navíc zdemolovaná. Šéf bělehradské televize byl davem lynčován, jeho zranění jsou vážná, avšak jeho život údajně neohrožují.

Technici televize večer obnovili její provoz, ačkoli budova byla hodně poničená, a začalo se vysílat.

Většina deníků (například Politika) se přidala na stranu opozice.

Náčelník vzdušných sil vyzval armádu, aby se přidala na stranu lidu.

Podle společnosti Člověk v tísni při České televizi se potvrdily zprávy, že manželka Slobodana Miloševiče Mirjana Markovičová opustila zemi. Momentálně není známo, kde se nachazí sám Miloševič. Nezávislá zpravodajská agentura Beta ale uvedla, že z vojenského letiště poblíž Bělehradu odletěly tři vojenská letadla a to dalo prostor ke spekulacím, že možná někdo (Miloševič?) z jugoslávského vedení odlétá pryč.

Z reportáže Václava Štěpánka z Bělehradu, spolupracovníka MF DNES

Nad celým centrem města se vznášel hustý oblak dusivého dýmu, mnozí lidé zvraceli, nemohouce popadnout dech. Nad Skupštinou se navíc vinul černý dým z hořících pneumatik. Situace připomínala frontové bojiště. Lidé utíkali s ústy zakrytými namočenými kapesníky do postranních ulic...

Z budovy mezi tisíce demonstrantů vyšli policisté, rozdávali lidem štíty a helmy a započalo všeobecné objímání: "Plavi, plavi," skandoval dav lidí, poukazujíce tak na modrou barvu policejních útočných uniforem, a policisté jim na odpověď mávali jugoslávskou vlajkou. Zdálo se, že tady se něco přelomilo...

"Vítězství, vítězství," skandovaly statisíce hrdel, když se na terase městského parlamentu objevil Vojislav Koštunica a do tmy (městské osvětlení nefungovalo) započal hovor k národu. Ono skandované vítězství do té doby stálo několik desítek raněných. "Dej Bůh, aby zůstalo jen při tom," pokřižoval se pravoslavný kněz v černé sutaně...

celou reportáž najdete v pátečním vydání MF DNES

Srbská opozice dobyla parlament i televizi
Opozice protestující proti Miloševičovi ovládla státní televizi a jugoslávský parlament. První a druhý program nevysílají přestaly vzápětí potom vysílat, vysílal pouze třetí program.

Buldozer, který řídili sami demonstranti, vjel do budovy televize (jiné agentury uvedly, že parlamentu) a rozdrtil přitom dívku z řad shromážděných demonstrantů. BBC dříve uvedlo informace nezávislých bělehradských médií, když ohlásilo dva mrtvé a nejméně dvacet zraněných.

Z oken parlamentu stoupal dým, náměstí bylo zcela zahaleno černým kouřem. Miloševičovi stoupenci údajně ničili listy se součty volebních hlasů.

Příznivci opozice naopak z parlamentu vynášelil poslanecká křesla a vyhazovali z oken volební lístky určené k sčítání.

Ve třetím největším městě Srbska Novi Sad byl během mohutných demonstrací v Bělehradě poměrně klid, ale na 20. hodinu se chystala veliká demonstrace. Protože televize nefungovala, lidé se pokoušelil sledovat události na satelitních kanálech. Podle pozdějších zpráv potom policie v Novim Sadu bez problémů přešla na stranu opozice. Nebylo rozbité jediné okno, sdělil jeden ze svědků.

Britský premiér Tony Blair a německý kancléř Gerhard Schröder apelovali na Miloševiče, aby odstoupil a aby nepoužíval proti demonstrantům sílu

Americký prezident Bill Clinton vysllovil demokratickým silám v Jugoslávii podporu, ale vojenskou intervenci USA v Jugoslávii vyloučil se tím, že toto není vhodný případ k zásahu.

Do budovy parlametu zpočátku proniklo několik lidí, brzy se do jeho útrob začaly valit stovky demonstrantů, kteří budovu zcela ovládli. Demonstranti vyhazovali obrazy Miloševiče z oken budovy. Násilí se rozšířilo i na policejní stanice, brzy se šířily zprávy, že dvě už mají protestující ve své moci.

Policie zasáhla zprvu slzným plynem
Při nejméně dvou předchozích pokusech opozice vniknout do budovy parlamentu proti nim zasáhla policie slzným plynem a obušky.

Policie se už hodinu před oficiálním zahájením demonstrace snažila rozehnat srocující se dav slzným plynem. Už tehdy se na náměstí srbské metropole shromáždilo 200 tisíc odpůrců Miloševiče.

Už tak krajně napjatou situaci vyostřilo navíc oznámení ústavního soudu, který anuloval výsledky prezidentských voleb z 24.září a oznámil, že nové volby se budou konat až po vypršení Miloševičova mandátu v červnu 2001.

Davy lidí mířily do Bělehradu od časného rána, policie jim blokovala cestu Nezávislé rádio B92 uvedlo, že konvoj 8 autobusů s příznivci Demokratické opozice Srbska se vydal časně ráno kolem 7 hodin z Kraljeva do Bělehradu.

Pokud Miloševič v klidu neodstoupí, dojde ke krvavé lázni, prohlásil vůdce studentů Branko Ilič.
Po 80 kilometrech jízdy narazil konvoj na desítky policistů speciálních zásahových jednotek, kteří jim blokovali cestu požární nádrží. Rozčilení Miloševičovi odpůrci nádrž převrhli, a blokádou poté projeli. Policie jim už nijak v průjezdu nebránila.

Na cestě do srbské metropole je také kolona aut s asi 15 tisíci příznivci opozice z Čačaku. Ti byli podle nezávislé agentury Beta zase blokováni 50 policisty v Mejdanu na hoře Rudnik. Lidé z autobusů si se zátarasem dvou kamionů snadno poradili a ani proti nim policie už dále nezasahovala.

Dalších 7 autobusů stoupenců DOS jede do Bělehradu z Pozegy a Arilje. Podle B92 byli i oni blokováni u tunelu Lucani, nakonec ale projeli.

Miloševič má ultimátum k odstoupení do čtvrtka do 15 hodin
Opozice ve středu v prohlášení, které nazvala ultimátem, vyzvala prezidenta Slobodana Miloševiče, aby do čtvrteční patnácté hodiny uznal vítězství opozičního kandidáta Vojislava Koštunici. Tato hodina má být také začátkem maratonu protestů po celé zemi.

Komu poslouží rozhodnutí ústavního soudu?

"Pro nás, pro EU, Koštunica volby vyhrál," zdůraznil vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie (EU) Javier Solana.
Nejvyšší soudce jugoslávského ústavního soudu Milutin Srdič ve čvrtek oznámil, že  výsledky prezidentských voleb z 24.září se anulují a oznámil, že volby se musí zopakovat. Srdič navíc pro bulharské rádio Svobodná Evropa sdělil, že kontroverzní volby by se měly konat až po vypršení Miloševičova mandátu v polovině roku 2001.

Poté, co ve středu odpoledne jugoslávský ústavní soud zrušil část prvního kola prezidentských voleb, nebylo zpočátku jasné, co to vlastně bude znamenat - zda částečné či úplné přepočítání hlasů, nebo opakování části voleb či dokonce celých voleb. "Ústavní soud se jednomyslně rozhodl zrušit část volebního procesu, která souvisí hlasováním, s analýzou a se zveřejněním výsledků voleb ze 24. září," pravilo se ve středečním komuniké soudu.

Nezávislá agentura Beta tvrdí, že se svým verdiktem ústavní soud v zásadě vyslovil pro ověření výsledků prezidentských voleb, což je vlastně hlavní požadavek opozice, která tvrdí, že současný jugoslávský prezident Slobodan Miloševič volební výsledky zfalšoval.

"Je zcela zřejmé, že absolutní většina lidí v Jugoslávii si zvolila prezidentem Vojislava Koštunicu," prohlásila americká ministryně Madeleine Albrightová.
Faktem také je, že zrušení výsledků prezidentských voleb nahrává především Miloševičovi, který získává čas. A opozice je nyní legislativně tlačena k účasti na dalších volbách, které rezolutně odmítala s tím, že výsledky prvního kola jsou nadmíru jasné, protože její kandidát Vojislav Koštunica jednoznačně zvítězil.

Opoziční předáci uvedli, že získali kopii počítačového programu, jímž byly výsledky voleb ze 24. září zfalšovány. Šéf právního týmu opozice Nenad Milič uvedl, že ústavní soud jim dal k porovnání volební protokoly ze dvou sporných okrsků Prokuplje a Vranje, kde se objevily hlasy kosovských Albánců pro Miloševiče. Kosovští Albánci však volby ignorovali. Soud by měl rozhodnout do čtvrtka do 17 hodin.

Protesty a blokády pokračovaly celou středu
Protesty a blokády pokračovaly v Bělehradu i v celém Srbsku ve středu po celý den. Na řadě míst se policie snažila odstranit silniční zátarasy. U Požarevace, rodného Miloševičova města, policie zatkla několik řidičů kamionů. V hlavním městě se asi deset tisíc lidí zúčastnilo protestního mítinku.

Tisíce chodců paralyzovaly v poledne dopravu v centru Bělehradu, kde zůstávaly zavřené desítky obchodů s nápisy "Zavřeno kvůli krádeži", což je odkaz na zfalšované volby a ukradené hlasy.

Srbská policie ve středu začala násilně obsazovat uhelné doly v Kolubaře, kde od minulého pátku stávkuje 4500 horníků. Ti požadují, aby prezident Slobodan Miloševič uznal svoji porážku už v prvním kole prezidentských voleb.

Asi sto policistů vniklo přímo do areálu dolů, zatímco dalších pět stovek zůstalo v záloze. Kolubara zásobuje největší srbskou elektrárnu Obrenovac.

Akce začala poté, co vláda oznámila, že jsou vážně ohroženy dodávky elektrického proudu v celé zemi. Informace o postupu policie přinesla nezávislá agentura Beta.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Istanbul maže jméno Gülen z ulic. A vše, co by prezidentova soka připomínalo

Fethullah Gülen žije ve Spojených státech. Jeho rodné Turecko na něj vydalo...

Klerik Fethulláh Gülen, úhlavní nepřítel tureckého prezidenta Erdogana, sice už desítky let žije ve Spojených státech,...

VIDEO: Američané vláčeli za člunem žraloka, týrané parybě se smáli

VIDEO: Američané za motorovým člunem vláčeli živého žraloka, trpící parybě se...

Floridský prokurátor vydal příkaz k zatčení trojice Američanů, kteří byli obviněni z těžkého týrání zvířat. Mladíci...

V Rusku vyvrcholil proces roku, exministr dostal za korupci osm let

Ruský exministr Alexej Uljukajev u moskevského soudu (15.prosince 2017)

Osm let ve vězení si odsedí bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Soud ho v pátek uznal vinným z přijetí...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz