Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Během zasedání ubylo krádeží aut

  13:16aktualizováno  13:16
Praha - Policejní manévry, které Praha zažila během zasedání NATO, se přece jen v něčem vyplatily. Tisíce policistů v ulicích odradily kromě levicových radikálů i zloděje a vykradače aut. Zloději ve městě za týden ukradnou kolem dvou set aut a dalších zhruba pět set automobilů vykradou.

Podle údajů v policejních statistikách se z pražských ulic a parkovišť ztratilo v týdnu od 18. do 24. listopadu - tedy v době, kdy se do hlavního města sjeli policisté z celé republiky, 132 motorových vozidel.

Ve 481 případech se zloději do auta vloupali. O týden dříve byl v Praze počet ukradených aut 205 a ke vloupání došlo v 661 případech.

Masivní nasazení policistů, kteří by zabránili krádežím aut, však není dlouhodobě možné. Magistrát spoléhá na to, že by zloděje mohly odradit i kamery, které jsou napojeny na policejní služebny. Pomoci by měl i další rozvoj oplocených hlídaných parkovišť.

Podle radního Rudolfa Blažka je nyní ve městě asi sto šedesát kamer, které mimo jiné hlídají i parkoviště. "Ideální by bylo, kdybychom měli tak tři sta kamer. Počítám, že bychom je mohli namontovat do konce roku 2004," tvrdí Blažek.

Hlídaná parkoviště pro rezidenty
- Správce: Technická správa komunikací
- Počet: 60
- Kapacita: asi 6 tisíc aut
- Způsob ochrany: Parkoviště jsou oplocená; hlídána čtyřiadvacet hodin denně bezpečnostní službou
- Cena za parkování: 500-1000 Kč měsíčně
Podle mluvčího Technické správy komunikací Libora Sosnovce je na sídlištích zhruba šedesát parkovišť s šesti tisíci místy. Hlídaná parkoviště, kde mohou lidé zaparkovat svá auta, bývají oplocená, nepřetržitě je střeží bezpečnostní služba, na některých místech i se psy. Míst na těchto parkovištích je však málo a vůbec nestačí poptávce majitelů aut.

To potvrzuje i Lubomír Tusiak ze společnosti JKL Parking, která v hlavním městě provozuje pět parkovišť pro asi dvanáct set aut. "Na takovém Jižním Městě máme plochu pro dvě stě aut, a klidně bychom jich měli třikrát víc, bylo by to tak akorát. Mnoho žadatelů o parkování proto musíme odmítat," řekl Tusiak.

Měsíční parkovné u této společnosti stojí zhruba pět set až šest set korun za auto. Firma je podle Tusiaka pojištěna i proti vykradení vozů.

Zřízení těchto hlídaných parkovišť musí odsouhlasit též vedení městských částí. Podle místostarostky Jaroslavy Trnkové na Praze 6 je však ne vždy radní povolí. "My chápeme, že lidé chtějí, aby jejich auta byla chráněna před zloději, ale nemůžeme je povolit tam, kde podle územního plánu mají být jiné objekty," tvrdí Trnková.

Podle mluvčího Prahy 5 Víta Drbala nastala kuriózní situace na Barrandově, kde část místních obyvatel chce hlídané parkoviště u supermarketu Albert, ale lidé, kteří tam bydlí, je pod okny svých bytů odmítají. "Mělo tam být místo pro zhruba dvě stě aut. A dokonce tam už lidé z těch luxusních rezidenčních bytů sepsali proti parkovišti nějakou petici," řekl Drbal.

Kromě pozemků Technické správy komunikací jsou podobná parkoviště i na soukromých pozemcích, ale zatím jejich málo, a ne všichni zájemci se na ně dostanou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz