Bedřich Smetana neměl syfilis, trpěl zánětem kostí obličeje, míní lékař

  14:05aktualizováno  14:05
Skladatel Bedřich Smetana netrpěl syfilidou, ale infekčním zánětem obličejových kostí, takzvanou osteomyelitidou. Trvá na tom známý stomatochirurg Jiří Ramba, který se dlouhá léta zabýval průzkumem lebek historických osobností.

Skladatel Bedřich Smetana. | foto: Profimedia.cz

"Skladatelově nemoci jsem věnoval plných dvanáct let života. Vím, o čem mluvím, Bedřich Smetana nebyl syfiliticky nemocen," uvedl známý stomatochirurg Jiří Ramba z motolské nemocnice v Praze. Lékař se kromě Smetany zabýval kupříkladu i ostatky Karla IV., Václava IV. nebo Jiřího z Poděbrad. Své poznatky poté shrnul v knize Slavné české lebky.

Výzkumník Ramba zareagoval na teorie, které se ohledně příčin Smetanova úmrtí zase objevily, mimo jiné v jednom z květnových čísel časopisu Týden, kde psychiatr Jaroslav Vacek nepochybuje, že progresivní paralýza Smetany vznikla v důsledku syfilidy.

"V jeho ostatcích se našlo hodně rtuti a ví se, že používal šedou mast, což byl tehdy jediný lék proti tomuto luetickému postižení," uvedl Vacek a znovu roznítil spor, který se mezi odborníky o základní chorobě předního českého skladatele vede už od dvacátých let 20. století.

Jenže podle Ramby použil autor symfonické básně Má vlast tuto mast nanejvýš jednorázově. Dokládají to jeho osobní záznamy. Názor, že Smetana trpěl syfilidou, tak považuje za scestný a odborně ničím nedoložený.

Rentgeny lebky pořídili vědci před třiadvaceti lety

Ke Smetanově lebce se Ramba dostal náhodou v roce 1987. Tehdy se opravovala umělcova vodou poničená hrobka a Smetanovy ostatky byly exhumovány. Později se znovu vrátily do hrobu. Ostatky zkoumala skupina vedená známým antropologem Emanuelem Vlčkem, jejímž členem byl i Ramba.

OSTEOMYELITIDA

- Zapříčiňuje infekce v kosti, která vede ke vzniku dutin. Zásobování živinami přestává fungovat.

Zánět tak zůstává v kostní dřeni a okrsky, které nejsou zásobovány krví, odumírají.

Ten pořídil rentgenové a fotografické snímky a zjistil známky vývojové anomálie. V dětském věku došlo ke zpomalení růstu pravé poloviny obličeje, a proto byla tato část lebky menší. Operace se v té době ještě neprováděly, a tak se postižená tvář vyvíjela "po svém".

"Při prohlídce rentgenových snímků se daly na obličejových kostech vypozorovat známky typického infekčního zánětu - osteomyelitidy. Ta vzniká přímou nebo přenesenou infekcí. Je to onemocnění velmi urputné a velmi bolestivé, končící někdy až resekcí kosti tohoto okrsku," vysvětluje Ramba.

Později mohl zánět vyvolat mnoho dalších potíží: postupnou ztrátu imunity, alergie, krční katary, zvracení, závratě. Jak prokázala elektronová mikroskopická analýza, nejspíš i zánět ušních kůstek, což u Smetany vedlo po roce 1870 k postupné ztrátě sluchu.

Pacienti, kteří osteomyelitidou trpí, se podle Ramby kvůli bolestem často vyhýbají slunečním paprskům i prochlazení. Sám Smetana podle záznamů v denících počasí pečlivě sledoval. Deformaci, oploštění pravé poloviny obličeje, pak dokazuje podle Ramby i busta od Václava Myslbeka ve foyer Národního divadla.

Ke konci života trpěl Smetana paranoiou i demencí

Ke konci života se u komponisty rozvinula demence komplikovaná delirii a halucinatorními stavy. Tři týdny před svou smrtí byl přijat na pražskou psychiatrickou kliniku v Kateřinkách, kde 12. května 1884 zemřel s diagnózou paranoia.

Dva dny po smrti byla provedena pitva, jejíž závěry mluvily o progresivní paralýze; lékař však později závěry změnil a přiklonil se k demenci.

Ramba nebyl jediný, kdo nad skladatelovými ostatky bádal. Čtyři experti na patologii zkoumali Smetanův mozek, mezi nimi například Heřman Šikl a Herwig Hamperl, a nezávisle na sobě se shodli, že o syfilis nešlo. V současnosti patologové tvrdí, že Smetanova nemoc vznikla na podkladě pokročilé arteriosklerózy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Vyjednávači dosáhli předběžné dohody o brexitu, oznámila britská vláda

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018

Britská vláda potvrdila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z...

Na Mallorce zadrželi českého stalkera, pronásledoval tam Češku

Mladá žena neunesla rozchod s přítelem a začala ho obtěžovat. Mladík se jí...

Španělská policie zadržela na Mallorce osmadvacetiletého Čecha, který tam pronásledoval Češku, přestože mu český soud...

Řidič lamborghini si v Paříži dělal selfie se lvíčetem, skončil ve vazbě

Lví samička z brněnské zoo.

Francouzští policisté narazili po tipu na pařížské třídě Champs-Élysées na lvíče ve sportovním autě Lamborghini. Řidiče...

Najdete na iDNES.cz