Generál Josef Bečvář převzal bojový prapor generálního štábu i post náčelníka...

Generál Josef Bečvář převzal bojový prapor generálního štábu i post náčelníka štábu. | foto: Ministerstvo obrany ČR

Česko má nového náčelníka generálního štábu. Bečvář vystřídal Pavla

  • 87
Slavnostním převzetím bojového praporu na Vítkově vystřídal Josef Bečvář v pozici náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Ten se stal šéfem Vojenského výboru NATO a brzy zamíří do Bruselu. Bečváře odpoledne oficiálně do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Převzetí funkce doprovodil přelet dvou stíhaček Gripen a transportního letounu CASA. Oficiální jmenování na Pražském hradě je naplánované na 14. hodinu odpolední. Fakticky ovšem Bečvář vede armádu už od 1. května.

Oba generálové položili na Vítkově květiny u hrobu Neznámého vojína a drželi minutu ticha za všechny padlé při obraně vlasti.

Osm náčelníků za 25 let

Josef Bečvář je osmým polistopadovým náčelníkem generálního štábu.

Před ním v této funkci působili Anton Slimák (1989-1991), Karel Pezl (1991-1993), Jiří Nekvasil (1993-1998), Jiří Šedivý (1998-2002), Pavel Štefka (2002-2007), Vlastimil Picek (2007-2012) a Petr Pavel (2012-2015).

Bečvář na Vítkově řekl, že nová funkce je pro něj výzvou a ctí. Za svůj prvořadý úkol považuje doplnění početního stavu vojáků a dokončení koncepce výstavby armády.

Právě naplněnost útvarů, pohybující se průměrně kolem 60 až 65 procent, je jednou z hlavních potíží současné armády. Zmíněná koncepce výstavby má dát armádnímu rozvoji a akvizicím stabilitu a předvídatelnost.

Nastupující náčelník generálního štábu řekl, že je rád, že se vládní koalice zavázala zvyšovat výdaje na obranu. Česko se podle něj nachází ve světě, kde teroristický útok a porušování úmluv jsou časté a armádním úkolem je těmto hrozbám čelit a zajistit bezpečnost republiky.

Generála čeká doplnění útvarů i nákup radarů a vrtulníků

„Přebírám armádu, která je dobře vycvičena, plní dobře úkoly v misích i na území České republiky,“ řekl na Vítkově Bečvář. Kromě doplnění útvarů se chce soustředit i na posílení aktivních záloh i nákup techniky - armáda bude potřebovat například nové radiolokátory a víceúčelové vrtulníky.

Prezident Zeman odpoledne při oficiálním jmenování podotkl, že si všichni váží Pavlova hrdinství, když se v občanské válce v Jugoslávii vydal pro obklíčené francouzské vojáky (více o záchraně čtěte např. zde), a poblahopřál mi k novému postu druhého nejvýznamnějšího postu v NATO. „Jsem přesvědčen, že čest České republiky ve velení NATO plně obhájíte,“ řekl generálovi prezident.

Směrem k novému náčelníkovi generálního štábu Bečvářovi Zeman podotkl, že by si přál, aby Česká republika nadále účinně bojovala proti mezinárodnímu terorismu a zmínil, že doufá v rozšíření české účasti na Golanských výšinách (do tamější mírové mise zamíří několik českých vojáků) a ve vyslání polní nemocnice na pomoc uprchlíkům v Jordánsku.

Plzeňský rodák Bečvář vystudoval Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Dále studoval také na Vojenské akademii v Brně, Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí pak navštěvoval v letech 1998 - 1999 Vševojskovou školu obrany v Paříži. V minulosti byl mimo jiné náčelníkem Vojenské policie a přidělencem obrany ČR ve Francii. Poslední měsíce působil jako první zástupce Pavla.

Pavel stál v čele generálního štábu tři roky. Z pozice odchází předčasně, protože byl loni v září zvolen předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce Severoatlantické aliance. Ujme se jí v červnu.

Generální štáb zabezpečuje velení armádě a plnění požadavků a úkolů, které na ni kladou politici. Spadají pod něj například společné operační centrum, z nějž se řídí současné armádní mise po ekonomické, logistické i vojenské stránce, velitelství výcviku, pozemní i vzdušné síly. Náčelník generálního štábu je kromě velení ve vojenské rovině také styčným bodem, který tlumočí postoje armády například na úrovni vlády, Bezpečnostní rady státu či v parlamentních výborech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video