Bečvář potvrdil, že už v roce 2019 armáda rozšíří své schopnosti o další průzkumné bezpilotní stroje ScanEagle. Sadu deseti těchto dronů dostala před časem darem od Američanů a používá je v Afghánistánu. Další sada by měla vyjít řádově na 200 milionů korun.
Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman![]() |
Po roce 2021 chce ale armáda nově do výzbroje pořídit i taktické bezpilotní stroje schopné nést výzbroj nebo prostředky pro elektronický boj. Do roku 2025 pak chce investovat až miliardu korun. Obrana už má připravenou studii.
Platná Koncepce výstavby české armády přitom výslovně hovoří jak o „modernizaci“ stávajících bezpilotních prostředků, tak i o pořízení nových průzkumných dronů. Jen s bojovými dosud nepočítala.
„Je to realita a nutnost. Ten trend je jednoznačný,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil. Podle něj půjde pravděpodobně o taktické bezpilotní stroje střední velikosti, tedy menší než známé americké Predator.
Kdyby armáda takové stroje o rozpětí kolem deseti metrů a výdrži ve vzduchu kolem 20 hodin nakupovala nyní, je na trhu hned několik typů jako například americký MQ-5 Hunter nebo francouzský stroj Watchkeeper (oba na bázi izraelských strojů).
Šance i pro domácí výrobce
„Za pět let bude nabídka ještě desetkrát větší. Jsem ale přesvědčen, že je takový prostředek schopný bez problémů vyrobit i český zbrojní průmysl,“ uvedl vojenský expert a publicista Lukáš Visingr. připomněl, že řada českých výrobců různé bezpilotní stroje včetně těch taktických vyvíjí.
Čeští vojáci měli od roku 2009 ve výzbroji zatím pouze malé průzkumné bezpilotní letouny RQ-11 Raven izraelské výroby. Používala je v Afghánistánu. Pak dostali od USA vyspělejší a výkonnější stroje ScanEagle.
Zatímco Raven vydrží ve vzduchu maximálně osmdesát minut a startuje se vyhozením z ruky, bezpilotní ScanEagle vážící přes dvacet kilogramů a s rozpětím přes tři metry startuje ze speciálního katapultu. S digitální kamerou a infračervenými přístroji vydrží ve vzduchu až 24 hodin. Obraz dokáže přenášet ve dne i v noci až ze vzdálenosti sta kilometrů.
Tradičním zastánce většího zavádění dronů do výzbroje české armády je prezident Miloš Zeman. Ten i tentokrát na velitelském shromáždění před armádními špičkami zopakoval, že se vojákům osvědčily v Afghánistánu, ale potřebují je i jinde.
„Je tedy zapotřebí, abychom usilovali o překonání jistého konzervatismu, který mně trochu připomíná odpor některých vysokých vojenských činitelů ve třicátých letech minulého století proti tankům, kdy pouze de Gaulle a Guderian byli propagátory tanků a všichni ostatní považovali tanky maximálně za doplňkovou zbraň pěchoty,“ prohlásil Zeman.