Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Baxant, nebo Duka? Vatikán zatím mlčí

  9:29aktualizováno  9:29
Nejdůležitějším mužem české katolické církve se podle všech dostupných informací stane buď litoměřický biskup Jan Baxant, nebo královéhradecký biskup Dominik Duka. Ani dnes však definitivně jméno nástupce kardinála Miloslava Vlka z Vatikánu zatím nezaznělo.

Kdo povede katolíky: Dominik Duka (vlevo) nebo Jan Baxant (vpravo)? | foto: Koláž - iDNES.cz

Jméno nového arcibiskupa se podle tradice zveřejňuje v pravé poledne v Praze i ve Vatikánu. Situace kolem jmenování nového pražského arcibiskupa tak zůstává nadále nejasná.

Některé hlasy podle ČTK naznačují, že by jméno nového arcibiskupa mohlo být vyhlášeno ve čtvrtek. Dalším termínem by mohla být první únorová sobota.

Hovoří se ale také o Velikonocích, které letos připadají na začátek dubna, a pesimisté nevylučují ani to, že by jméno nového primase mohlo být oznámeno až v květnu u příležitosti Vlkových narozenin.

Vatikán váhá do poslední chvíle a zjišťuje si další fakta o kandidátech. O tom, že do "superfinále" postoupili Duka a Baxant, získala MF DNES informace z důvěryhodných zdrojů z okolí biskupů.

Ve funkci jeden z nich vystřídá odcházejícího kardinála Miloslava Vlka, který ji zastával téměř 19 let. Výběr je důležitý i pro nekatolíky, protože pražský arcibiskup je chtě nechtě i tak trochu "politikem". Navíc se na výběr upírá pozornost i proto, že úřad zastávala v posledních desítkách let vždy respektovaná a oblíbená osobnost.

Další procedura bude vypadat tak, že až se církevní hodnostáři rozhodnou, kontaktují vítěze a zeptají se ho, zda úřad přijímá. "Pokud přijme, bude pozván, aby složil přísahu. Až pak se vše zveřejní," popsal jeden ze znalců církevního práva.

Nový arcibiskup však nemusí kvůli přísaze cestovat do Říma, může ji složit i na pražské nunciatuře (vatikánském velvyslanectví). Pokud by šlo všechno rychle, mohl by být Vlkův nástupce známý už o víkendu či příští týden.

Boží slovo na sídlištích

Když měli kandidáti odpovědět na otázky MF DNES, co považují za největší problémy církve a hlavní úkoly nového pražského arcibiskupa, Duka na prvním místě uvedl spor o katedrálu svatého Víta.

Církev o svůj nejdůležitější kostel bojuje už od sametové revoluce a naposledy ho letos v březnu Nejvyšší soud přiznal státu. Kardinál Vlk se ve sporu hodně angažoval a občas osobně přišel na přelíčení.

Slovníček funkcí

Arcibiskup pražský
Vlk končí v roli pražského biskupa - šéfa zdejších kněží. Předpona arci- je jen čestná, stejně jako další biskupové podléhá přímo papeži.

Primas český
Navenek však pražský arcibiskup reprezentuje české katolíky. I ti ho proto tradičně vnímají jako osobu č. 1 v české církvi. Tím bude Vlkův nástupce výjimečný.

Kardinál
Hodnost, jež opravňuje např. volit papeže; pražský arcibiskup ji dle zvyku dostává. Bude ji mít zřejmě i Vlkův nástupce. Vlkovi zůstane.

"zhledem k hlavnímu městu bude zapotřebí dořešit otázku života katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha jako duchovního centra našeho národa. Dále je to samozřejmě aktivní přístup k vyřešení vztahu církve a státu a také pokračování ve významném pastoračním úsilí Miloslava Vlka, které bylo korunováno zbudováním pastoračních center na nových sídlištích Prahy (centrum obsahuje kostel a místo pro setkávání lidí či koncerty), shrnul úkoly nového arcibiskupa Duka.

"Bude potřebovat pokoru a schopnost kreativity v otevřenosti vůči celé společnosti, především hledajícím," dodal písemně královéhradecký biskup.

Na telefonát z Vatikánu nečekají

Od biskupa Baxanta z Litoměřic odpovědi na otázky MF DNES do úterka nepřišly. Je však vidět, že oba muži rozhodně nečekají u psacího stolu na telefonát z Vatikánu. "Pan biskup normálně pracuje, jako by se nic nedělo," uvedl osobní Baxantův asistent Martin Flosman.

O úkolech pro svého nástupce promluvil i kardinál Miloslav Vlk, který bilancuje v těchto dnech v interview na pokračování na své internetové stránce. I on zmínil hlavně katedrálu. - čtěte také Kardinál Vlk: Evropa ztrácí duchovní základy, hrozí ji islamizace

"Doufám, že i můj nástupce půjde dál v tomto směru, a věřím, že nakonec dosáhneme spravedlnosti," uvedl Vlk. Podle něj by měl nový arcibiskup připravovat v Praze i takzvanou synodu (velký sněm věřících katolíků pražské arcidiecéze). Kromě katedrály provázejí církev v Česku ještě dvě "věčná témata" - restituce a chybějící smlouva s Vatikánem.

Vyrovnání s církvemi v roce 2008 ve Sněmovně zablokoval nevyzpytatelný poslanec Vlastimil Tlustý, a to ještě před krizí. Církve měly dostat 270 miliard v příštích 60 letech. Smlouva mezi oběma státy je zase důležitá především pro Svatý stolec samotný.

Dominik Duka versus Jan Baxant

Poněkud neotřelý pohled na úkoly pro Vlkova nástupce má populární kněz Zbigniew Czendlik z Lanškrouna. Naplno říká, že smlouva s Vatikánem na něj coby obyčejného faráře nemá žádný dopad.

"Skrze katedrálu a restituce je zase církev vnímána jako chamtivá organizace. Dvacet let byla soustředěná na sebe, budovala si strukturu a opravovala památky. Teď je nejvyšší čas, abychom pozitivně ovlivňovali společnost," míní Czendlik.

Konkrétně si myslí, že by katolíci měli více pomáhat lidem, kteří se neúměrně zadlužili kvůli ekonomické krizi a mělo to negativní vliv i na jejich rodinu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz