Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bavoři prosadili referendum o zrušení školného. Politici mají problém

  13:45aktualizováno  13:45
Školné na vysokých školách se může stát jedním z hlavních témat zemských voleb v Bavorsku, které se konají na konci léta, těsně před spolkovými volbami. Pět set euro za semestr se i v jedné z nejbohatších spolkových zemí zdá velké části obyvatelstva mnoho.

Horst Seehofer, bavorský ministerský předseda za CSU, má před volbami nový problém. Referendum o školném. | foto: Michael DalderReuters

Obyvatelé Bavorska budou v létě nebo na podzim tohoto roku rozhodovat v referendu o případném zrušení školného na vysokých školách. V uplynulých dvou týdnech se totiž iniciátorům petice podařilo sesbírat podpisy více než deseti procent oprávněných voličů v této spolkové zemi, což byla podmínka pro vypsání všelidového hlasování.

Agentura DPA se ve své zprávě odvolává na údaje místního statistického úřadu a také na neoficiální konečné výsledky poskytnuté úřady v bavorské metropoli Mnichově. Podle nich byla po daných dvou týdnech od zahájení podpisové akce hranice deseti procent překročena. Referendum bude v největší německé zemi vypsáno, pokud bavorské úřady mezitím samy školné nezruší, napsala DPA.

Bavorsko je vedle Dolního Saska jedinou německou spolkovou zemí, v níž jsou ještě vybírány poplatky za studium. V současnosti činí 542 eur (zhruba 13 800 korun) za semestr.

CSU má problém

Na zachování školného trvá liberální FDP, která je menším koaličním partnerem Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorské vládní koalici. Tamní ministr vědy (FDP) Wolfgang Heubisch tvrdí, že školné je třeba ke zlepšování podmínek pro studium. CSU se momentálně staví proti nepopulárním poplatkům, ale podpisovou akci na vyvolání referenda nepodporovala.

Bavorské vysoké školy před zrušením školného varují s tím, že tyto prostředky potřebují na výuku a výzkum. Univerzity podle DPA nevěří slibům, že zhruba 180 milionů eur, které nyní mají ze školného, jim bude v případě jeho zrušení plně kompenzováno.

Bavorsko je jednou z mála německých zemích, jehož občané mohou ovlivňovat zákony prostřednictvím referenda.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz