Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bavorská policie si pořídila pro kontrolu českých řidičů obytný vůz

  11:47aktualizováno  11:47
Šlápne na plyn a šedé neoznačené BMW číhající na trávě na kraji dálnice vystřelí prudce dopředu. Hned se zařazuje za modrou dodávku s českou SPZ. Začíná další z kontrol, které tak kritizují čeští řidiči. Poprvé se jí zúčastnili za hranicí nedaleko Rozvadova i reportéři MF DNES.

Bavorský policista postává ve Waidhausu u obytné dodávky pro testy moči a důkladné osobní prohlídky (17. března 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dodávka policisty upoutala, protože měla přívěs a tmavá skla, takže nebylo vidět, kolik lidí uvnitř sedí. S takovou výstrojí vyrážejí za hranice z Česka často zloději.

"To je typický auto pro kontrola," říká za volantem sedící bavorský policista Ulrich Völkl, který mluví lámaně česky.

Německá policie se brání, že si kontroly nevymyslela. "Bylo to politické rozhodnutí a politici ho také mohou odvolat," říká policejní komisař Karl Ziegler z Waidhausu. Ale chlubí se, že díky kontrolám se našla kradená auta, policie zachytila zásilku marihuany ukrytou v reproduktoru autorádia či motorové pily ukradené v supermarketu, které zaplnily skoro celou kancelář na stanici. Přísahá, že si jeho lidé nevybírají záměrně Čechy.

zásahy ve Waidhausu

Jak pracovali němečtí policisté u hranic v roce 2009

- kontroly aut*: 20 tisíc ročně
- odhalené pašování drog 142
- požití drog u řidičů 50
- ilegálně převáděných lidí 40
- převaděčů zatčeno 22
- počet deliktů celkem 946

*Kontrol je asi padesát denně
Celkem projedou po dálnici kolem Rozvadova čtyři miliony aut ročně.

Zdroj: Policie Waidhaus

BMW předjíždí dodávku a za zadním okénkem se vyklápí svítící nápis FOLGEN (Následuj mě). Dodávka zajíždí ke kraji. Otevírají se dveře a uvnitř se směje romská rodinka Žigových z Tachova. "Jedeme do Německa na místa, kde obyvatelé vyhazují často funkční spotřebiče," říká Jaroslav Žiga z Tachova. Kontrolují ho často, takže už ví, co vozit smí a co ne. Policie ho nakonec zdrží necelých pět minut.

Komisař Ziegler, který býval dříve i instruktorem nováčků, vysvětluje, že správný policista se musí tvářit při kontrole vesele a s řidičem se snažit mluvit. Povýšené mlčení je nepřípustné. Na druhou stranu uznává, že ne všichni mladší kolegové na hranici si takové chování osvojili.

Další kontrolovaní jsou dva hluchoněmí čeští mladíci ve Volkswagenu Passat. Působí hodně vystrašeně. Policista je spíš uklidňuje. Co by se stalo, kdyby řidič policisty nenásledoval?

"Museli bychom se bleskově rozhodnout, jestli si nás jen nevšiml, nerozumí, nebo je to kradený vůz," vysvětluje policejní komisař Ziegler. Kdyby mířil k hranici, okamžitě by uvědomili i česko-německé policejní centrum ve Schwandorfu a česká policie by na ně už čekala. A i směna ve Waidhausu by zapojila do pronásledování více aut.

Němečtí policisté smějí být při kontrolách v civilu a někteří vyrážejí oblečeni hodně neformálně - v džínách a mikině s kapucí. Odlišuje je jenom opasek s pistolí.

Rodiny s lyžemi nestavíme

Němci jsou perfekcionisté, takže mají všechno dokonale spočítané. Průměrně zastaví každé dvousté auto. Nekontrolují náhodně, vybírají si. "Rodin jedoucích na hory s lyžemi nebo autobusů cestovních kanceláří si tolik nevšímáme. Linkových autobusů ano," vysvětluje Völkl. Padá otázka i na obávaný drogový test, kdy musí řidič močit do kelímku. Opět se ukazuje německý perfekcionismus.

Na nádvoří policejní stanice Waidhaus stojí zánovní obytný automobil s toaletou jak z českého kempu. Zdejší policisté si ho koupili právě proto, aby řidič nemusel podstupovat důkladnější osobní prohlídku přímo u silnice, nebo kvůli testům moči.

I minulou středu, kdy MF DNES přihlížela kontrolám, odhalila místní policie českého řidiče, který kouřil marihuanu před jízdou, ačkoli novináři nebyli přímo u toho. "Jakou dostane pokutu, nevíme. Případ dostane na stůl soudce," sděluje Völkl.

Otázky a odpovědi ke kontrolám

Průvodce pro řidiče, které zastaví německá policie

Němečtí policisté mohou auta na rozdíl od českých kolegů kontrolovat i v civilním oblečení a civilních automobilech. Pak se musí bez vyzvání prokázat služebním průkazem. Například ve Waidhausu hovoří většina pracovníků anglicky, jeden dokonce umí obstojně česky. Téměř každý policista zná aspoň pár českých slov, jako "doklady".

Německá pátrací policie, která nejčastěji kontroluje Čechy, operuje asi 30 kilometrů od hranice do německého vnitrozemí. Do Česka smí vjet, ale nemůže tam zasahovat samostatně.

Policisté chtějí nejčastěji vidět doklady a interiér vozu. Důkladnější kontroly už vyžadují nějaké podezření. Drogový test policie dělá pouze v případě, že se jí řidič nezdá. Policisté uvádějí, že jejich testy odhalí stopy drogy v těle až tři dny po konzumaci, ne po delší době.

Řidič má právo test na drogy odmítnout, ale riskuje, že bude předveden na stanici, i když odmítnutí neznamená automaticky zatčení.

Podle německých zákonů je zakázáno do země vozit nože s čepelí delší než 8,5 centimetru. Mnoho Čechů už za to platilo vysoké pokuty. Další omezení se týkají například zbraní, se kterými se u nás hrají hry typu paintball.

Kontroly jsou náhodné. Jen když je čerstvě ukraden vůz konkrétní značky a barvy, policie staví všechna auta odpovídající popisu.

Podobné kontroly podniká německá policie ve všech pohraničních oblastech Německa - i na západě.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz