Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Baťovci s nostalgií vzpomínají na Baťu

  18:29aktualizováno  18:29
Otrokovice - Členové Klubu absolventů Baťovy školy práce se sešli u sochy průmyslníka Tomáše Bati před Společenským domem v Otrokovicích u příležitosti výročí jeho úmrtí. Přesně před devětašedesáti lety totiž Tomáš Baťa, zakladatel obuvnických továren ve Zlíně, tragicky zahynul při havárii letadla v průmyslovém areálu továrny Toma v Otrokovicích.

Nenápadný hlouček převážně starších lidí nevzbudil na otrokovickém náměstí před Společenským domem příliš velkou pozornost. Dokonce ani málokterý z důchodců, vyhřívajících se na lavičkách parku, netušil, proč zrovna včera někdo pokládá u sochy Tomáše Bati v Otrokovicích věnce.

"Vůbec nevím, co se tady dělo," připustila šedesátiletá Slavomíra Bečicová. Sedmnáctiletý Václav Dorazil, student střední školy, přeci jen něco tušil. "Nejspíš by to mohlo být výročí úmrtí Tomáše Bati," odhadl mladík.

Obchod potáhli černým suknem
Pamětníků Baťovy letecké havárie bylo před sochou legendárního ševce poskrovnu, přesto ani letos nechyběli. "Tehdy jsme bydleli v Brně, protože můj otec tam tenkrát vedl jednu z baťových prodejen. Když se stala ta tragédie, nechal celý obchodní dům potáhnout černým suknem na znamení smutku," vzpomíná předseda Klubu absolventů Baťovy školy Svatopluk Jabůrek na událost. Když se stala, bylo mu jedenáct.

Baťova smrt znamenala před devětašedesáti lety i pro prosperující firmu značné riziko.  "Veškeré peníze byly okamžitě ukládány do banky, protože se očekávalo, že by mohla vzniknout mezi zaměstnanci panika, když nad nimi nebylo ´pána´. Také hrozilo, že lidé začnou vykupovat obuv z obav, že Baťa zkrachuje. Nic dramatického se ale nestalo," říká Jabůrek.

Někteří Baťu už neznají
Na otázku, zda mladším generacím něco říká datum úmrtí Tomáše Bati, mají pamětníci rozdílné názory.

"Zdá se, že mladí mají zájem. Například při otevření Univerzity Tomáše Bati v květnu se ve Zlíně konalo dvoudenní sympózium Tomáše Bati právě o jeho metodách vedení podniku. Jestliže je z šedesáti přednášek, které uvedli především mladí podnikatelé, každá o něčem jiném a všechny se týkají Baťových metod, pak je jasné, že mladí lidé mají o toto téma zájem," vyzdvihl potenciální Baťovy následníky Svatopluk Jabůrek.

Něco jiného si ale myslí dvaaosmdesátiletý František Šumpela. "Mám dojem, že mladším generacím jméno Tomáše Bati a datum jeho smrti už nic neříká. Je to vinou rodičů a také výchovy ve školách. Kdyby nebylo Tomáše Bati a pak jeho bratra Jana, tak by tady mnozí z nich ani nebyli. Někteří jejich rodiče a prarodiče si příliš nevážili toho, že jim firma Baťa dala zaměstnání," zůstává skeptický František Šumpela.

Absolvent Baťovy školy práce Svatopluk Jabůrek (vlevo) si při pietním aktu v Otrokovicích listuje novinami, které v roce 1932 psaly o tragické smrti průmyslníka Tomáše Bati. (12.7.2001)

Pietní akt v Otrokovicíh u příležitosti umrtí Tomáše Bati. Lidé si připomněli 69 let od tragické smrti jednoho z nejznámějších ševců. (12.7.2001)

Pietní akt v Otrokovicíh u příležitosti umrtí Tomáše Bati. Lidé si připomněli 69 let od tragické smrti jednoho z nejznámějších ševců. (12.7.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

Najdete na iDNES.cz