Tomáš Baťa ml. (vlevo) se svým strýcem a novým šéfem Závodů Baťa a.s. Janem

Tomáš Baťa ml. (vlevo) se svým strýcem a novým šéfem Závodů Baťa a.s. Janem Antonínem Baťou, krátce po tragické smrti továrníka Tomáše Bati v roce 1932. | foto: ČTK

Baťa židy nezachraňoval a naopak je kvůli ziskům propouštěl, tvrdí historik

  • 77
Jan Antonín Baťa cíleně nezachraňoval své zaměstnance židovského původu před nacisty, když je odesílal do zahraničních poboček své firmy. Historik Vít Strobach tvrdí, že Baťa získal nálepku "českého Oskara Schindlera" neoprávněně. Baťa podle něj naopak židy z firmy propouštěl, aby neohrozil postavení své firmy na trhu.

Na Jana Antonína Baťu historie dlouho pohlížela jako na kolaboranta s nacisty. V posledních letech se ale jeho "obraz" razantně vylepšuje. Soud ho před čtyřmi lety zbavil nálepky kolaboranta a někteří historici mu teď dokonce přisuzují zásluhy za záchranu mnoha židů zaměstnaných ve firmě Baťa.

To ale nyní zpochybňuje pražský historik Vít Strobach z Univerzity Karlovy v Praze, který se věnuje výzkumu baťovského koncernu ve 30. a 40. letech minulého století. Podle něho Baťa nebyl zlínský Oskar Schindler - německý továrník, který za války pomáhal židům.

Firma se prý zbavovala "nevhodných" zaměstnanců

"Jan Antonín své zaměstnance do zahraničních filiálek neposílal záměrně. Přesouvaní zaměstnanců patřilo k ekonomické strategii firmy. Šlo o snahu rozšířit podnikání do světa," řekl Strobach.

Jan Antonín Baťa

Historie podle něho ví jen o pár desítkách lidí, kteří během let 1938 a 1939 odešli do ciziny a byli ohroženi rasovou politikou. Ale hned dodává, že do zahraničí odešlo mnohem více těch, kterým žádné nebezpečí nehrozilo.

A historik navíc tvrdí, že se Baťova firma sama zbavovala svých "nevhodných" zaměstnanců, pokud se dostali do problému právě kvůli rasovému původu. "Židovství se stalo překážkou v soupeření na trhu a mohlo ohrozit zisky – proto muselo pryč," podotkl Strobach.

Baťova pomoc židům je nedoceněná, oponuje historička

Podle historičky Hany Kuslové z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je ale naopak Baťova role při záchraně židů naprosto zásadní i nedoceněná. "A dosud nezmapovaná, ačkoliv archivy o Baťově pomoci židům obsahují velké množství dokumentů. Ovšem neprobádaných," řekla Kuslová.

Jan Antonín Baťa

O Baťových zásluhách nepochybuje ani Milan Mikulecký, šéf sdružení Historická letka československá, který se tématu léta věnuje.

"Kvůli pomoci židům uctíváme Oskara Schindlera, který jich zachránil 1 200. Vzpomněl si na ně ale až v roce 1944, když bylo o výsledku války rozhodnuto. Navíc tím přikrýval spolupráci s nacisty. Baťa ovšem židy zachraňoval v době, kdy se před Hitlerem třásla celá Evropa. Nebylo nic absurdnějšího než obvinit právě jeho z kolaborace," konstatoval Mikulecký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video