Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bašta, Grulich, Peltrám a Císař ve vládě končí

  15:18aktualizováno  15:18
- Premiér Miloš Zeman na tiskové konferenci potvrdil, že z vlády odejdou čtyři její členové: ministr vnitra Václav Grulich, dopravy Antonín Peltrám, ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař a ministr bez portfeje Jaroslav Bašta. Zeman změny uvedl jako "poměrně okrajovou zaležitost."
Jména nástupců premiér neprozradil. "Oznámím je až poté, co se s nimi seznámí prezident Havel," prohlásil.

Jak se podle vás cítí ministři Císař, Peltrám, Bašta a Grulich, o nichž v této souvislosti...
... píší noviny, pane redaktore.
Nic více, nic méně. Já jsem nevyslovil žádné jméno odstupujícího ministra, a dokonce ani žádné jméno náhradníka. Myslím, že člověk má v politice odvést svoji práci a že politika není droga.
Neměla by zde existovat závislost na funkci. Já sám jsem ostatně patrně jediný český politik, který oznámil, že odejde, kdy se tak stane, a nehodlám se do politiky jakýmkoliv způsobem vrátit. Myslím si, že pokud lidé, kteří z vlády odejdou, odvedli kus poctivé práce, tak jejich pocity vůbec nemusí být špatné
Ale dobře víte, že prezident jmenuje vždycky toho, koho mu premiér navrhne. Je tedy na vašem rozhodnutí, koho vyměníte.
Pane redaktore, četl jste vůbec ústavu?
Samozřejmě.
No kdybyste ji skutečně četl, tak byste nemohl tvrdit, že prezident je povinen automaticky jmenovat členem vlády toho, koho mu navrhne premiér.
Obávám se, že nemáte pravdu. I podle expertů zabývajících se ústavním právem nemůže prezident vetovat vaše návrhy na změny ve vládě
(Článek 74 ústavy: "Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády." Článek 68 ústavy: "Členy vlády jmenuje prezident na návrh premiéra." - pozn. red.) Já se obávám, že má toto právo a zejména má právo nepřijmout návrh premiéra na odvolání.
Myslím si, že půl našeho rozhovoru je zhruba za námi a zabývali jsme se pouze personálními změnami ve vládě. Nezlobte se, že nebudu hodnotit váš deník příliš lichotivě. Zatím jste mi nepoložili jedinou skutečně podstatnou otázku.
25.2.2000  Exkluzivní rozhovor pro MF DNES
Zeman řekl, že ministři, kteří v Poslanecké sněmovně musejí prosazovat zákon vypracovaný jejich úřadem, mají lhůtu na odchod 30 dnů. Ti, kdo žádný zákon prosazovat nemusejí, odejdou v nejbližších dnech.

Podle informací iDNES jediný, kdo může odstoupi okamžitě, je pouze ministr bez portfeje Bašta.

Ostatní mají v současné době ve sněmovně podány návrhy zákonů, například ministr vnitra celkem deset, ministr pro místní rozvoj  má v poslanecké směnovně návrhy tři.

Na otázku MF DNES, zda se Václav Grulich nyní stane místopředsedou Poslanecké sněmovny, Zeman uvedl, že by to považoval za šťastné řešení. "Záleží na rozhodnutí poslaneckého klubu ČSSD," poukázal Zeman na skutečnost, že místa předsedy a místopředsedy sněmovny jsou garantována opoziční smlouvou.

Čím premiér zdůvodnil odvolání ministrů

Od protikorupční akce Čisté ruce vedené Baštou premiér očekával razantní zrychlení boje proti ekonomické i obecné kriminalitě, což se podle něj nestalo. Nynější Baštova komise by podle premiéra měla přestala existovat a akce by se měla přesunout do kompetence specializovaných pracovišť státních zastupitelství.

Ministr Císař si vysloužil kritiku za stagnaci výstavby nájemních bytů. Zeman zdůraznil, že v roce 1999 oproti roku předchozímu nestoupl počet zahájených staveb těchto bytů.

Ministru Peltrámovi se nepodařilo vládě odlechčit tím, že by zvládl situaci v Českých drahách. "I v souvislosti s nedávnou stávkou části železničářů se stále znovu a znovu ukazuje, že tato vláda stejně jako minulé vlády vleče jako kouli na noze problém řešení situace největšího státního podniku," poznamenal premiér.

Grulichův odchod "v poločase" Zeman zdůvodnil tím, že se nyní po schválení zákonů, které se týkají reformy obecné správy, přesune pozornost vnitra na problematiku bezpečnostní. Ministra pochválil, že při přípravě zákonů "odvedl velký kus práce", a vyjádřil naději, že se uplatní v "jiné významné státní funkci".

Zeman nedodržel postup

Prezident Václav Havel však musel krátce potom, co Zeman oznámil novinářům své úmysly, premiéra požádat aby mu odvolání Bašty oficiálně navrhl. V dopise, který Zeman Havlovi již dříve zaslal, totiž předseda vlády pouze oznámil, co hodlá udělat. To však bylo procedurálně chybně, protože Havel nemohl oficiálně odvolání Bašty uskutečnit.

Kdo bude novým ministrem

Kdo odstupující ministry nahradí zatím není jasné, protože premiér na tiskové konferenci odmítl jména konkretizovat. "Oznámím je až poté, co se s nimi seznámí prezident Havel," prohlásil doslova předseda vlády. 

Existují proto pouze spekulace, kdo by mohl odstupující ministry nahradit. Na místo ministra vnitra Grulicha se nejčastěji spekuluje o Stanislavu Grossovi. Této domněnce přispěl i sám premiér na tiskové konferenci když potvrdil, že by rád Grulicha viděl ve funkci místopředsedy poslanecké sněmovny. Ministra bez portfeje Baštu by podle dalších domněnek měl nahradit šéf Úřadu vlády Karel Březina, ministra pro místní rozvoj Císaře místopředseda ČSSD Petr Lachnit a ministra dopravy Peltráma pak poslanec Miroslav Kapoun.

Ohlasy na premiérovo rozhodnutí o výměně ministrů

Ministr vnitra Václav Grulich "Já se rozhodnu sám." (na otázku zda se nechá odvolat, anebo rezignuje)
Ministr Jaroslav Bašta     "Nepozval mě ještě pan prezident, nevím, neznám žádné technické podrobnosti."
Bohumil Doležal z Fakulty sociálních věd UK    "Zemanova vláda se tím zapíše do dějin této země," komentoval průtahy při obměně vlády.
Politolog a bývalý prezidentův poradce Jiří Pehe "(Prezident) dal najevo, že není onuce, která na zavolání jmenuje a odvolává ministry, jak se to časově hodí panu premiérovi."
Předseda senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř Ministři Antonín Peltrám, Jaromír Císař a Václav Grulich neopustí kabinet premiéra Miloše Zemana před polovinou dubna.

Jaroslav Bašta

Jaromír Císař

Václav Grulich

Antonín Peltrám

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz