Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barum začne vyrábět pro Ferrari

  10:26aktualizováno  10:26
O t r o k o v i c e - Barum Continental Otrokovice, největší výrobce pneumatik v Evropě, opět posílil své postavení na trhu. Loni zvýšil výrobu o dvacet procent a především automobilkám dodal přes třináct milionů kusů pneumatik pro osobní vozy. Denně vyrobí firma přes čtyřicet tisíc pneu a letos poprvé pošlou Otrokovičtí na trh špičkové pneumatiky určené pro sportovní vozy, jako je Ferrari nebo Porsche.

O devět procent, na 16,1 miliardy korun, vzrostly také tržby, zisk před zdaněním dosáhl 1,7 miliardy. "Od uzavření smlouvy o společném podniku s koncernem Continental se zvýšil obrat Barumu téměř čtyřnásobně, a to při prakticky stejném počtu zaměstnanců," řekl předseda výkonného výboru Barum Continental Otrokovice Pavel Pravec.

V Barumu nyní pracuje asi tři tisíce osm set zaměstnanců a jejich průměrná mzda letos přesáhne nevídaných dvaadvacet tisíc. "Když jsme začínali v koncernu Continental, patřili jsme, co se týče produktivity práce, mezi nejhorší závody. Nyní jsme na samotné špičce koncernu, produktivita práce se už zvýšila sedmkrát, do tří let vzroste desetinásobně," uvedl Pravec.

Většina pneumatik vyrobených v Otrokovicích přitom směřuje ven ze země, export tvoří sedmdesát osm procent. I vývoz loni vzrostl, a to o tři procenta. "Třetina pneumatik míří do středoevropských zemí CEFTA, kde Barum zastupuje celý koncern Continental. Prioritní je kromě tuzemského trhu pro nás nyní Polsko, do budoucna také Rumunsko, Bulharsko, na Balkáně je pak nejperspektivnější Slovinsko," řekl jednatel Barumu Roman Hančík.

Barum Continental počítá i letos s dalším  zvýšením výroby pneumatik. Na trh by měla otrokovická pneumatikárna dodat téměř patnáct milionů autoplášťů. "Plán rozvoje podniku počítá s tím, že v roce 2002 vyrobíme sedmnáct milionů pneumatik," sdělil Pravec.

V tomto roce v Otrokovicích chystají také pneumatiky nejvyšší kvalitativní i cenové kategorie, které jsou určeny například pro vozy Ferrari nebo Porsche. Za dva měsíce bude v Otrokovicích namontována moderní technologie za osmdesát milionů marek. "Plnou produkci těchto pneumatik zahájíme až příští rok a vyrobíme jich více než jeden a půl milionu kusů," řekl Pravec.

V roce 2003 pak Barum dosáhne vrcholu ve výrobě pneumatik pro osobní automobily, u plášťů pro nákladní automobily se počítá se zvyšováním výroby ještě v následujících dvou letech. "Program rozvoje výroby pneumatik pro nákladní automobily teprve začal a nyní vyrábíme téměř tři sta padesát tisíc kusů těchto pneumatik. Výrobu těchto pneumatik budeme zvyšovat i nadále," dodal Pravec.

Majoritním vlastníkem otrokovické továrny je německý koncern Continetal s osmdesáti pěti procenty akcií, patnáct procent pak vlastní další pneumatikářský gigant, francouzský Michelin. Pro Francouze v Otrokovicích ročně vyrobí jeden milion kusů pneumatik.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz