Bartoš chtěl být za ANO primátorem, řekl Babiš. Jen legrace, opáčil Pirát

  16:18aktualizováno  17:12
S tvrzením, že šéf Pirátů Ivan Bartoš chtěl v roce 2014 kandidovat za ANO na primátora Prahy, přišel při interpelacích premiér Andrej Babiš. Bartoš se ho ptal na dotace Agrofertu. Babiš prohlásil, že má ještě schovanou esemesku od Bartoše, v níž se zajímal o post primátora za ANO. „Psal jsem mu to ze srandy z Letné,“ reagoval pro iDNES.cz Bartoš.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Představa, že bych chtěl kandidovat na primátora za ANO je vskutku absurdní,“ uvedl předseda Pirátů.

To, že mu Bartoš psal o možnosti kandidovat do vedení Prahy, řekl Babiš, když ho šéf Pirátů interpeloval na téma „střet zájmů a vyžádání podkladů od českých úřadů ze strany Evropské komise“.

Informaci o zájmu Bartoše o ANO se poprvé objevila před rokem v povolebních vyjednáváních. Loni v říjnu o tom psal server iRozhlas.cz. Nyní se téma vrátilo, když Babiš čelil nepříjemné otázce ve Sněmovně.

„Pan předseda Bartoš nemá jiné téma než Antibabiš. Přitom ještě v roce 2014 za nás chtěl kandidovat na primátora Prahy, mám ještě tu esemesku, vy jste říkal, že je to žert, ale to víte, že žádný žert to nebyl,“ prohlásil při čtvrtečních interpelacích premiér.

Bartoš interpeloval premiéra kvůli Agrofertu a dotacím

„Blbina v hospodě na Letné na zahrádkách,“ komentoval to pro iDNES.cz Bartoš. Piráti letos mají reálnou šanci na post primátora díky vlastnímu volebnímu výsledku v letošních komunálních volbách. Jednají o koalici v Praze s uskupeními Praha sobě Jana Čižinského a koalicí Spojené síly pro Prahu, v níž kandidovaly společně TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Primátorem se může stát lídr kandidátky Pirátů Zdeněk Hřib.

Bartoš při interpelací řekl, že Česká pirátská strana upozorňuje dlouhodobě na jeho střet zájmů. „Podle našich zjištění jste nadále ovládající osobou ve vztahu ke společnosti Agrofert a to bez ohledu na to, že byla tato společnost takzvaně zaparkována ve svěřeneckých fondech,“ řekl Bartoš.

_Podle našeho názoru a názoru odborníků porušujete jednak zákon o střetu zájmů, který byl přijat minulou vládou, ale také jednotné finanční nařízení Evropské unie platné od letošního srpna. Celou věcí se dnes intenzivně zabývá Evropská komise, ale také Evropský parlament,“ řekl předseda Pirátů ve Sněmovně, než na něj Babiš vytáhl informaci, že Bartoš měl před lety zájem být primátorem za ANO.

Bartoš se premiéra zeptal, zda české úřady, které mají v kompetenci přerozdělování evropských dostatečně spolupracují s Evropskou komisí. „Evropská komise si vyžádala od českých úřadů data o čerpání dotací holdingu Agrofert v minulých letech. Poskytly jí české úřady, poskytly Evropské komisi tato data, nebo poskytnou. Vyvíjejí tuto součinnost a pokud se tak neděje, proč se tak neděje? Pokud se tak děje, v jaké fázi, tato součinnost je?“ ptal se Bartoš. Zajímalo ho, zda české úřady obdržely výzvu, aby poskytly data o čerpání dotací holdingu Agrofert.

Nemám žádnou odpověď na vaši otázku, opáčil Bartošovi Babiš

„Jste inteligentní člověk, nechápu, proč kladete takovou hloupou otázku. Já jsem nic nedostal. Vy máte pocit, že když něco přijde úředníkům, že mě o tom informují. Neinformují. Nemám žádnou dopověď na vaši otázku,“ opáčil Bartošovi premiér a šéf ANO.

„Připadá mi úsměvné, že proti mně teď vystupuje, přitom se mnou chodil dřív na kafe, počítal jsem s tím, že když se Piráti dostanou do Sněmovny, že by s námi mohli být ve vládě,“ řekl poté iDNES.cz Babiš. S Bartošem se ostře střetl už v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Ejpovický tunel zkrátí cestu z Plzně do Prahy o 11 minut, říká šéf SŽDC

generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel. (14. listopadu...

Ve čtvrtek projede první vlak novým tunelem u Plzně, který je nejdelší v České republice. Měří čtyři kilometry a měla...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Najdete na iDNES.cz