Martin Barták

Martin Barták | foto: Michal Sváček, MAFRA

Barták vyměnil neplacené volno za dobrovolný odchod z ministerstva

  • 132
Martin Barták končí na ministerstvu financí. Náměstek podezřelý z korupce požádal o rozvázání pracovního poměru ministra Kalouska. Ten jeho žádosti vyhověl. Barták měl kvůli podezření z žádosti o úplatek půl roku neplacené volno.

Pro Bartáka je prý ekonomicky i sociálně neúnosné setrvávat na neplacené dovolené. "V žádném případě to není jakýmkoliv způsobem míněno tak, že bych připouštěl cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění na mou osobu," řekl bývalý ministr obrany.

Kalousek podle mluvčího resortu v pondělí jeho žádosti s pochopením vyhověl a popřál Bartákovi hodně úspěchu v jeho další pracovní kariéře.

Ministr financí zároveň vyjádřil údiv nad nepřiměřeně dlouhým vyšetřováním jednoduchého nařčení. "Nerozumím tomu, proč půl roku trvá orgánům činným v trestním řízení odpověď na otázku, zda někdo něco řekl či neřekl na jedné recepci. Vzbuzuje to ve mně podezření z účelových průtahů. Požádám ministra spravedlnosti, aby prověřil důvody takto zdlouhavé činnosti," uvedl Miroslav Kalousek.

"Tato neskutečně dlouhá doba jednak snižuje důvěru veřejnosti ve spravedlnost, ale především měla za následek neférové útoky na Martina Bartáka a celou jeho rodinu," dodal ministr financí.

Dozorující státní zástupce Dušan Táborský jakékoli průtahy odmítl. "Dozor z mé strany je vykonáván důsledně," řekl Táborský. Kauzou se podle něj policie zabývá čtyři měsíce a nikoliv půl roku, jak uvádí Kalousek.

Bartáka z žádosti o úplatek obvinili loni v listopadu v souvislosti s nákupem armádních vozů Tatra bývalý americký velvyslanec v Česku William Cabaniss, dnes člen vedení Tatry, a šéf americké pobočky Tatry Duncan Sellars. Od té doby byl Barták, který obvinění odmítá, na neplacené dovolené. 

Případ vyšetřují elitní detektivové

Kauzu šetří tým elitních detektivů z protikorupční policie. "Stále je vedeno prověřování, sbíráme listinné důkazy," řekl Táborský.

Stav vyšetřování komentovat nechtěl. "Musíme nyní hlavně prověřit, jestli nabídka měla nějaký podklad. Jedna věc je něco říct. Druhá to, zda se slova mohou o něco opřít," vysvětlil Táborský.

Kritizované zakázky Bartáka

  • Nákup obrněných transportérů Pandur, který kvůli podezření z korupce vyšetřuje policie.
  • Koupě transportních letadel CASA. Podle kritiků jsou stroje drahé a málo výkonné.
  • K nákupu obrněných vozidel Iveco došlo oficiálně společně se Slováky, což umožnilo obejít výběrové řízení.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil počká na oficiální podnět od Kalouska. "Poté jej postoupíme nejvyššímu státnímu zástupci pro informaci a současně také příslušnému dohledovému státnímu zástupci. Na něm bude, aby v rámci své pravomoce poskytl informace o zmíněném vyšetřování," reagoval ministr.

Barták si podle Cabanisse řekl o úplatek 26. února 2008 ve washingtonském hotelu Centreville. Tam tehdy byla delegace vedená premiérem Mirkem Topolánkem. Politici se chystali na přijetí u prezidenta George W. Bushe. Barták byl ve funkci náměstka ministryně obrany Vlasty Parkanové. 

Cabanissova slova potvrdil v rozhovoru s ředitelem Tatry Ronaldem Adamsem i vlivný obchodník a lobbista Michal Smrž. Tajnou nahrávku z jejich rozhovoru letos v únoru odhalila MF DNES.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video