Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prsa špatný, ale snažila se. Lékař Barták u soudu popírá znásilňování

  10:25aktualizováno  13:14
Pražský městský soud začal projednávat případ lékaře Jaroslava Bartáka. Žaloba ho viní ze sexuálního napadání a bití asistentek, hrozí mu 12 let vězení. Vinu odmítá. Soudu vyprávěl o svém sexuálním životě. Zmocněnci poškozených chtějí pro klientky přes 13 milionů korun.

Jaroslav Barták nejprve žádal, aby bylo jednání soudu neveřejné. Přidal se k němu i jeden ze zmocněnců poškozených. Soudce Stanislav Králík to ale zamítl.

Na počátku jednání se zvedl aktivista Jan Šinágl. Informoval soud, že byl první, kdo podal na Jaroslava Bartáka trestní oznámení. A vyzval soud ke zvážení, zda by neměl být vyslechnut jako svědek. Soud toho nevyužil.

Fotogalerie

Státní zástupkyně pak přibližně hodinu četla obžalobu. Vyjmenovávala, jak bývalý šéf pražské modřanské polikliniky bil dívky, především své osobní asistentky, a vynucoval si na nich sex. Když se poškozeným dařilo bránit, omámil je a poté zneužil.

Dívkám sliboval za sex peníze, v jednom případě i roli ve filmu. Když odmítaly, padaly facky a hrozby zabitím či zničením jejich blízkých. Tím si vynucoval sex a různé sexuální praktiky.

Zmocněnci poškozených požádali o více než 13 milionů jako náhradu za nemajetkové újmy. "Samozřejmě odmítám," opakoval Barták u každého požadavku. Čtení obžaloby sledoval klidně, bez jakékoli reakce. 

Do některých jsem se i zamiloval, tvrdí Barták

Ve své výpovědi Barták připomněl soudu, koho má před sebou na lavici obžalovaných. Vyjmenoval slavné předky, připomněl své členství v prestižních klubech a sdělil, že v jednom z nich je i předseda městského soudu.

Případ Barták

Lékař čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů, mezi nimi je například znásilnění šesti žen, dvakrát sexuální nátlak, čtyřikrát vydírání či dvakrát ublížení na zdraví. Hrozí mu dvanáct let vězení.

Policie zadokumentovala jedenáct žen, kterým Barták od roku 2006 ubližoval. Skutečných obětí je víc. Některé figurují ve spise jen jako svědkyně, jiné odmítly vypovídat.

Čtyřiapadesátiletý Barták působil až do loňského léta jako internista na Poliklinice Modřany, kterou zároveň i spoluvlastnil.

O sexu s dívkami tvrdí, že byl vždy dobrovolný. Že to byla součást jejich práce za plat. Ten u jedné z poškozených zveřejnil, podle něj dostávala 30 tisíc korun čistého. "Byly to mé přítelkyně," uvedl Barták. Řekl, že do některých se i zamiloval.

Poté začal popisovat jednu dívku po druhé. Mluvil o nich zdánlivě hezky, ale vždy připomněl, že některá brala drogy, jiná byla na peníze. O další prohlásil, že byla neustále pod vlivem alkoholu. Ten Barták přiznává i sám. "Mám rád ženy, alkohol a zpěv, to přiznávám," řekl. "S tím alkoholem jsem to trochu přeháněl," dodal.

Lékař se také nijak nebránil mluvit o tom, že si objednával prostitutky. Jednu z nich svlékal na služební cestě a poškozená asistentka to vyfotila. Soudce požádal Bartáka o komentář snímků. "To jsou nějaké rozmazané snímky, já mám krásné, barevné," reagoval Barták. Dívka na snímku ale podle něj byla masérka z vedlejšího hotelu. "Byl to omyl, pak jsem dostal krásnou čínskou dívku a to bylo v pořádku," vysvětloval Barták.

"Na těch fotkách jste tedy s tím omylem?" zeptal se soudce a připomněl, že Barták dívku na fotografii svléká. "No ale ji svlékala hlavně asistentka, a pak ji spláchla tanga do záchodu," odvětil lékař Barták.

"Chtěl jsem vyzkoušet Filipínku"

Barták mluvil dvě hodiny. Působil velmi sebejistě. Neustále zmiňoval známé osobnosti, se kterými za přítomnosti dívek jednal, nebo se na ně obrátil při jiných příležitostech. Postupně vyjmenoval řadu ministrů, církevní hodnostáře včetně obou arcibiskupů a další.

"Mám čísla všech velvyslanců a ústavních hodnostářů, v případě nouze se to hodí," řekl u soudu. Zřejmě je i používal. Alespoň u soudu uvedl, že volal bývalému žalobci pražského vrchního zastupitelství Grygárkovi, když jedna z asistentek přivolala na polikliniku policii. Ten podle něj zařídil, aby policisté nechali Bartáka být a odešli.

To, že s ním osobní asistentky měly mít i sex, mu stejně jako placení prostitutek nepřišlo nijak pohoršující nebo výjimečné. "Na Filipíny jsem chtěl jet, protože jsem byl předtím několikrát v Thajsku a chtěl jsem vyzkoušet i Filipínku," řekl Barták před soudem.

Sám o sobě přitom několikrát mluvil jako o katolíkovi. Na jiné je ale přísnější. "Na ní mě mrzí, že mě jako katolička udala na ÚOOZ na Velký pátek," uvedl Barták na adresu jedné z dívek. O této dívce také mimo jiné prohlásil: "Zuby křivý, prsa špatný, ale snažila se."

Jeden ze dvou Bartákových obhájců František Novotný řekl, že s ním jeho klient výpověď nekonzultoval. Uvedl také, že se nebudou hájit duševním stavem Jaroslava Bartáka. Připomněl však, že byl v době, kdy je mu trestná činnost kladena za vinu, pod vlivem velkého množství alkoholu, a nemusí si tak moc pamatovat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz