Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škárkova nahrávka Bártu neusvědčí. Naopak mu hrozí trest za podvod

  7:14aktualizováno  15:38
Nahrávka, kterou v bytě exministra Víta Bárty pořídil poslanec Jaroslav Škárka, Bártu z předání úplatku Škárkovi neusvědčí. Nahrávka, kterou nechal soudce Jan Šott analyzovat, byla zřejmě pořízena jindy. Jsou na ní například zachyceny noviny z 31. ledna loňského roku. Obálku se 170 tisíci korunami dostal Škárka od Bárty později, na konci března.

Jaroslav Škárka u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde pokračovalo hlavní líčení v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (4. dubna 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

"Jsem nadále přesvědčen, že to bylo 29. března," odvětil Škárka na dotaz soudce Jana Šotta, kdy pořídil nahrávku a jak může tento rozpor vysvětlit. U soudu byly promítnuty obrázky z nahrávky i část zvuku.

Bártův obhájce Oldřich Chudoba upozornil, že na nahrávce je jasně vidět denní světlo za okny, což neodpovídá tomu, že schůzka u Bárty s předáním peněz byla večer. Škárka také na nahrávce, kterou předal soudu jako důkaz, mluví o schůzce před pár dny se starosty na Klatovsku. Ta ale byla loni 27. ledna, což by také odpovídalo pořízení nahrávky na konci ledna.

Soudce Šott upozornil Škárku, který je zatím stíhán za přijetí úplatku, za což mu hrozí tři roky vězení, že bude zvažovat překvalifikování trestného činu na podvod kvůli možné snaze vylákat od Bárty peníze za účelem jeho diskreditace. "S trestní sazbou od jednoho roku do pěti let," řekl ve středu Šott.

Při Bártově nabídce mě zamrazilo, ohradil jsem se, svědčil Novotný

Svědectví poslance Věcí veřejných Josefa Novotného u soudu naopak moc nepomohlo Vítu Bártovi. "Bárta řekl poslancům, že jim je k dispozici. Korupce je šílená záležitost, proto jsem se ohradil, že nic nepotřebuji," vypověděl Novotný. Exministr dopravy Bárta je před soudem kvůli podezření, že se snažil uplácet poslance. On sám tvrdí, že jim dal půjčky.

Fotogalerie

"Zamrazilo mě, když jsem zjistil, jak se chce Vít Bárta chovat mecenášsky. Chápal jsem to jako velkorysost, na kterou následně doplatil," řekl u soudu poslanec VV Novotný.

Novotný popisoval soudu okolnosti toho, jak si poslanci Věcí veřejných loni v únoru stěžovali na to, jak jim prudce klesly platy a jak pak následovala Bártova nabídka při jednání poslaneckého klubu. "Řekl, že to bude s poslanci řešit individuálně," uvedl u soudu Novotný.

Bárta dal loni v březnu v obálce tehdejší šéfce poslaneckého klubu VV Kristýně Kočí půl milionu korun a Jaroslavu Škárkovi 170 tisíc korun. Oběma podle obžaloby proto, aby si "koupil" jejich loajalitu, kterou ztrácel. Obvodní soud pro Prahu 5 znovu hledá odpověď na otázku, zda to byly úplatky, nebo ne. Pokud se Bártova vina prokáže, hrozí šéfovi poslanců VV až šest let vězení.

Soud pokračuje výslechem svědků. Po Novotném vypovídali novinář Respektu Ondřej Kundra, bývalý mediální poradce VV Tomáš Jirsa, bývalý Škárkův advokát Jiří Zájeda, policista Kamil Picek, který přijímal Škárkovo trestní oznámení, Škárkův bodyguard Radek Hašek a Kateřina Janková, majitelka mediální agentury, která spolupracovala s ODS. Jejich výpovědi jsou ale jen drobnými střípky. Odpověď na to, zda Bárta uplácel, nedávají.

Soud pustil nahrávku od detektiva ABL. Pertlíček dostal nabídku, když bude svědčit proti Bártovi

Ve středu odpoledne soud pustil nahrávku, kterou si pořídil Pavel Pertlíček, jenž pracoval jako detektiv pro bezpečnostní agenturu ABL a podílel se na sledování političky ODS Marty Šorfové a aktivistů na Praze 11.

Pertlíček si nahrál rozhovor s Petrem Šlechtou, asistentem poslance Stanislava Humla. Dostal nabídku, že se o něj "postarají", když bude svědčit proti Bártovi. Kvůli tomu si soud už podruhé pozval i Šlechtu.

Bártův advokát Oldřich Chudoba se snažil dokázat, že se Šlechta pokusil Pertlíčka zmanipulovat, aby vypovídal proti Bártovi. "Já jsem se snažil pana Pertlíčka přesvědčit, aby spolupracoval s policií a on se mě vyptával, kdo zajistí jeho bezpečnost," řekl soudu Šlechta.

Výslechy svědků budou pokračovat i ve čtvrtek. "Pozval jsem k výpovědi znovu Kristýnu Kočí," sdělil iDNES.cz soudce Jan Šott. U soudu by se měl také objevit vlivný občanský demokrat z Plzně Roman Jurečko, který bývá řazen mezi šedé eminence či tzv. "kmotry" ODS s tím, že má zásadní vliv na kroky ministra spravedlnosti a místopředsedy občanských demokratů Jiřího Pospíšila.

Bárta byl u soudu den poté, co VV oznámily, že stáhnou ministry

Bárta k soudu dorazil v doprovodu manželky Kateřiny Klasnové ani ne celých 24 hodin poté, co Věci veřejné oznámily, že jejich ministři předají premiérovi Petru Nečasovi demisi, ale že jsou ochotny jednat o pokračování koalice, když Nečas splní jejich podmínky. Premiér i politici TOP 09 to obratem označili za nepřijatelné vydírání a začali hned mluvit o předčasných volbách (podrobnosti o kroku VV najdete zde).

Jenže Pavel Dobeš se již doporučení VV vzepřel a k témuž vyzval i další ministry za Věci veřejné (více zde). Pokud by soud Bártu odsoudil, mohli by mu i někteří další poslanci VV vypovědět loajalitu. To by mohlo překreslit rozložení sil ve Sněmovně a teoreticky umožnit vládu ODS, TOP 09 a části poslaneckého klubu Věcí veřejných. Tedy to, oč podle Bárty neúspěšně usilovala před rokem Kočí.

Soud s Bártou probíhá v situaci, kdy není jasné, zda vláda další koaliční krizi ustojí. Přitom právě soud s Bártou mohl koalici původně ohrozit. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík jasně řekl, že když bude Bárta byť jen nepravomocně odsouzen a VV ho nedonutí odejít z politiky, nemohla by TOP 09 v koalici pokračovat. Bártova manželka Kateřina Klasnová ale avizovala, že když Bárta u soudu prohraje a bude odsouzen, vzdá se mandátu poslance (více zde).

Soud si znovu pozval Kočí, kvůli nahrávce z auta s Jankovským

Jedním z důležitých momentů pro další rozhodování soudu může být i nahrávka, kterou pořídila Kočí. Obhajoba šéfa poslanců VV Bárty stojí na tom, že obvinění od poslanců, že je uplácel, bylo součástí pokusu o vnitrostranický puč ve Věcech veřejných, o který se podle exministra dopravy snažila Kočí ve spolupráci s některými politiky z ODS a z TOP 09. Bárta to dokládá mimo jiné nahrávkou, kterou soudu jako důkaz předložila sama Kočí.

Natáčela totiž večírek v Bártově bytě spojený s poradou špiček VV, ale nahrávání nevypnula, ani když jela domů v autě ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Na nahrávce je tak slyšet, jak Jankovskému vypráví o nabídce, kterou dostala od ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 a zprostředkovaně také údajně od premiéra Petra Nečase. Oba to odmítli.

Soud s Bártou a Škárkou je naplánován zatím do konce týdne. Soudce Šott předpokládá, že do velikonočního Velkého pátku zazní svědecké výpovědi i závěrečné řeči. Rozsudek by pak mohl padnout za několik dnů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz