Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bárta zabouchl dveře lobbistům, kteří jeho jménem nabízeli úlevy firmám

  2:21aktualizováno  2:21
Ministr dopravy Vít Bárta zakázal čtyřem lobbistům vstup do svého úřadu. Tvrdí, že jsou spojeni s nejasnostmi kolem některých stavebních zakázek. Podle informací MF DNES lobbisté Bártu naštvali, když po jeho jmenování obcházeli stavební firmy a jednali jeho jménem o slevách, které po stavařích Bárta vyžadoval.

Ministr dopravy Vít Bárta. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Jde o dva členy ODS - vlivného radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku a šedou eminenci strany Ivo Rittiga. Dále Bárta za nežádoucí osoby označil podnikatele Romana Janouška a lobbistu Josefa Jindru, který se nedávno "proslavil", když jednal o zmanipulování stamilionové armádní zakázky společně s bývalým náměstkem ministra obrany Jaroslavem Kopřivou.

Zda má Bárta nějaký konkrétní důvod nepustit čtyři jmenované muže dál než na vrátnici ministerstva, včera nesdělil. "Nechce, aby bylo ministerstvo ovlivňováno lobbisty. Dá se to nazvat preventivním krokem. A jasným signálem směrem k lobbistům, že nemají prostor," sdělil mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Posílá nás Bárta

Podle informací MF DNES lobbisté z černé listiny jednali Bártovým jménem se stavebními firmami o slevách, které ministr vyžadoval.

Podle Víta Bárty se oháněli tím, že jsou s ním domluvení a že tak firmám mohou usnadnit jednání o slevách, jinak řečeno - dosáhnout menších slev, než by bylo potřeba a než Bárta veřejně prohlašoval. A tak kromě zákazu vstupu čtyř lobbistů na ministerstvo dopravy chystá ještě další krok.

Státu podřízené organizace už připravují pro stavební firmy dopis, ve kterém se chtějí od lobbistů jasně distancovat a sdělit šéfům, že jedinými partnery pro jednání se státem jsou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). A také že nikdo jiný nemá právo za ministerstvo jednat nebo dokonce nabízet jakékoliv "menší slevy".

"Stavební firmy se mě samy ptaly, zda máme nějaké prostředníky na jednání, že jimi byly osloveny," potvrdil generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.

A jména? Ivo Rittig, Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička.

O žádném lobbingu nevíme, tvrdí stavbaři

Jenže ani jeden z nich zřejmě nepochodil. "Všechna jednání vedeme napřímo, žádné prostředníky k tomu nepotřebujeme," zdůraznil Švorc. Na konkrétní jména firem, které mu o podivných prostřednících říkaly, si ale nevzpomíná.

Stavební firmy odmítají, že by je nějaký "prostředník" oslovil jménem Víta Bárty. "Nevím, že by se něco takového dělo," sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

A podobné debaty odmítají i zástupci největších firem, které MF DNES oslovila. "Naše společnost patří dlouhodobě k lídrům v oboru, jako taková nemá zapotřebí využívat služby prostředníků. Se svými zákazníky se snažíme komunikovat přímo," uvedla například mluvčí Eurovie Iveta Šťočková.

MF DNES se snažila kontaktovat všechny čtyři muže, kterým Bárta zakázal vstup na ministerstvo. Reagoval jediný - radní Hrdlička, který slíbil, že zavolá, ale neozval se.

"Známé firmy"

Momentálně je ze čtveřice jmenované ministrem Vítem Bártou zřejmě nejznámější Josef Jindra. Zaprvé jako bývalý přítel olympioničky Kateřiny Neumannové. Důležitější ale je, že se podílel na organizaci lyžařského mistrovství světa v Liberci, které skončilo více než stomilionovou ztrátou.

Před pár týdny Jindra plnil přední stránky novin. To když se provalilo, že domlouval s exnáměstkem ministra obrany Kopřivou manipulaci armádní zakázky na dodávku minometů - jak je koupit bez výběrového řízení a kolik "procent" z toho bude mít.

Jejich schůzky se zástupcem firmy Patria však monitorovala MF DNES. Kopřivu kvůli nahrávkám okamžitě odvolal ministr obrany Alexandr Vondra, Jindra se stáhl a nekomunikuje.

Další dva nežádoucí muži, Rittig a Hrdlička, jsou v ODS označovaní dnes už legendárním slovem "kmotři". S termínem přišel bývalý šéf ODS Mirek Topolánek.

První jmenovaný měl navíc přezdívku "Bendlův Dalík". Byl totiž blízkým spolupracovníkem exministra dopravy Petra Bendla. Podle členů ODS měl Rittig velký vliv na chod úřadu.

Druhý z nich, Tomáš Hrdlička, zase zákulisními dohodami prosadil do bývalého vedení ODS Davida Vodrážku. Na pražský magistrát má zase vazbu přes radního Milana Richtera. Zajímavostí je, že ještě nedávno se Hrdlička označoval za přítele Víta Bárty.

Zatím poslední člověk na Bártově černé listině, Roman Janoušek, patřil mezi pět nejbližších přátel pražského primátora Pavla Béma.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz