Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bárta se chlubil, že ho zvou Putin i Obama. To je ten tmavší, zaznělo

  12:26aktualizováno  15:53
Vít Bárta se svým kolegům z VV na poradě užšího vedení chlubil, že má pozvání na schůzky s ruským premiérem Putinem a americkým prezidentem Obamou kvůli plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Zároveň účastníci xenofobně žertovali na Obamovu adresu.

Nahrávka VV

"To je ten tmavší," říká o americkém prezidentovi na nahrávce bývalá šéfka klubu Kristýna Kočí. "To je ten, co bys s ním nejel tramvají," zareagoval hned za smíchu přítomných poslanec VV Viktor Paggio.

Narážel tím na výroky bývalého prvního místopředsedy strany Jaroslava Škárky, který na svůj blog psal, že by nejel tramvají, protože v nich jezdí Ukrajinci ve špinavých montérkách a smradlaví a spící bezdomovci.

Šéfka sněmovního klubu VV Karolína Peake po pátečním jednání uvedla, že je ochotná se za tyto výroky prezidentu Obamovi případně americkému velvyslanci omluvit.

Autenticitu nové nahrávky, která se stejně jako tři předchozí části objevila na internetu, potvrdila iDNES.cz Bártova žena, místopředsedkyně VV a Sněmovny Kateřina Klasnová.

O dostavbu Temelína mají zájem Američani, Rusové i Francouzi

"Tenhle týden jsem dostal pozvání na osobní setkání s Putinem a zároveň na osobní setkání s tím, s Obamou," říká na nahrávce exministr dopravy Vít Bárta. Z jeho vyjádření vyplývá, že to souvisí s dostavbou Temelína. Mezi zájemci je americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva.

"Mluvil jsem o tom s americkým velvyslancem celkem dlouho," říká na nahrávce Bárta. Kromě Temelína, jehož dostavbu VV podporují, je podle něj třeba řešit také stíhačky. Česko má do roku 2015 v pronájmu švédské stíhačky JAS 39 Gripen.

Zároveň faktický lídr VV stranickým kolegům vypráví, jak by se to dalo využít k utužení vztahů s americkými demokraty.

"Víte, co je největší prdel? Oni opravdu demokrati nemaj v Čechách jakoby stranu, se kterou jako kámošej. V tom je ten vtip. Kdyby Vévéčka se mohly stát partnerem demokratů v rámci politického spektra, to je ta hlavní věc, kterou bysme mohli bártrovat," prohlašuje na nahrávce Bárta.

Ruská ambasáda nic o pozvání Bárty do Moskvy neví

Kvůli dostavbě Temelína by měl jet podle nahrávky do Moskvy za Putinem. Mluvčí ruské ambasády Vladimir Fjodorov na otázku iDNES.cz, zda vědí o naplánované schůzce s ruským premiérem Putinem, odvětil: "O tom nevím vůbec nic. To ale může říct každý, třeba já mohu říct, že se mám setkat s panem prezidentem Klausem nebo Obamou, ale to ještě neznamená, že se to opravdu stane."

"Velvyslanec Spojených států Norman Eisen se s Vítem Bártou sešel na zdvořilostní schůzce," potvrdil iDNES.cz mluvčí americké ambasády v Česku John Vance. Další informace z nahrávky velvyslanectví nekomentovalo.

Bárta na poradě VV prohlásil, že prolomení těžebních limitů hnědého uhlí nepřichází v úvahu a je naopak potřeba urychlit dostavbu jaderné elektrárny. "Ruské riziko je naprosto zásadní věc. Ale reálně to znamená válku s ČEZ, protože ČEZ bude chtít ruské řešení," uvedl exministr dopravy.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský řekl, že vládu velmi brzy reálně čeká debata o prolomení těžebních limitů. "Jestli teď začne panika kolem jaderných elektráren, tak v Jirkově si už můžou chystat ranečky," řekl na nahrávce.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz