Prezidentovu kritiku reformy penzí považuje ministr dopravy Vít Bárta za oprávněnou. Kritiku z Hradu naopak odmítl premiér Petr Nečas.

Prezidentovu kritiku reformy penzí považuje ministr dopravy Vít Bárta za oprávněnou. Kritiku z Hradu naopak odmítl premiér Petr Nečas. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Bárta přitaká Klausově kritice reformy penzí, Nečas a Kalousek se ohradili

  • 157
Kritika prezidenta Václava Klause vůči vládní penzijní reformě rozdělila vládní koalici. S Klausem souhlasí ministr dopravy a faktický šéf VV Vít Bárta, který se v pátek podle informací iDNES.cz s prezidentem setkal. Naopak premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek se ohradili, současný systém je podle nich neudržitelný.

"Uznávám, že jsme penzijní reformu ne úplně dobře zkomunikovali," řekl iDNES.cz Bárta. Schůzku, ke které mělo dojít s Klausem, nechtěl komentovat. Jeho stranický kolega Michal Babák dokonce řekl, že jeho strana bude uvažovat o tom, že téma reformy penzí v koalici opět otevře.

Podle prezidenta Klause vláda reformy schválila příliš rychle a bez široké seriózní debaty. "Všiml jsem si, že jsou téměř všichni zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány bez seriózní debaty (...), což je velká chyba," napsal Klaus v textu, který zveřejnil v MF DNES.

Prezident: Vláda reformu důchodů uspěchala

Václav Klaus také soudí, že kabinet reformu málo řešil s experty

"Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," reagoval na kritiku ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ani premiér Petr Nečas s Klausovou kritikou nesouhlasí. "Současný návrh v principech vychází ze závěrů Bezděkovy komise a ze závazků programového prohlášení vlády. Práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí," uvedl Nečas.

"V podstatě je pět minut po dvanácté. Máme na stole takovou podobu reformy, která má dostatečnou politickou podporu a kvůli politické shodě máme unikátní příležitost ji prosadit," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Prezident dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, který zpochybňuje - ale také první velkou reformou, do níž se vláda pustila.

Počet kritiků reformy penzí podle představ vlády roste

K hlavním kritikům reformy patří opoziční strany. S výhradami prezidenta souhlasí i někteří ekonomičtí analytici. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance prezident přesně pojmenoval úskalí penzijní reformy.

"Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů. Je pravda, že kolem reformy se vyrojila řada mýtů a polopravd mystifikujících veřejnost," řekla. Návrhy zatím podle Šichtařové příliš zvýhodňovaly soukromé penzijní fondy na úkor průběžného systému.

K čemu nás máte? ptá se vlády člen NERVu

Postupu kabinetu se také podivil člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. V Českém rozhlasu podotkl, že nechápe smysl existence NERVu, když výsledkem debaty o penzijní reformě je návrh, který práci NERVu podle něj neodráží.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ale později řekl, že dva ze Zámečníkových bodů vláda akceptuje a ve třetím se neshoduje jen kvůli "technickému detailu".

"Nejprve musí být překalibrován průběžný systém, a teprve poté můžeme diskutovat detaily fungování penzijních fondů. Je pravda, že začít musíme od zvýšení věku pro odchod do důchodu," uvedla.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je třeba počkat, až vláda předloží všechny aspekty své důchodové reformy. Na místě je však podle něj kritika špatné komunikace vlády s veřejností. "Vláda do veřejnosti vychrlila spoustu technických parametrů reformy, ale zatím vůbec nezačala se srozumitelným vysvětlováním, proč je reforma nutná," řekl.

Kritická vůči vládě je i ČSSD, která své výhrady k reformě přednesla na dopolední tiskové konferenci. "Především se ukazuje, že se nejedná o žádnou důchodovou reformu, ale o pokračování daňových reforem," řekl úřadující předseda Bohuslav Sobotka. (více o postoji sociálních demokratů čtěte ve článku Ceny léků srazíme po volbách dolů, říká ČSSD) Dodal, že pravdivé není ani vládní tvrzení o spojitosti důchodové reformy se sjednocením DPH na 20 %.

Podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého, který nyní pomáhá straně Suverenita Jany Bobošíkové také o žádnou skutečnou reformu nejde. Tou by podle něj bylo stanovení minimálně státem garantovaného důchodu. Stát by také měl lidi motivovat k větším příspěvkům do současného systému penzijního připojištění - větší vklady by si podle Tlustého lidé měli mít šanci odepsat z daní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video