Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bárta nese k soudu o úplatcích svůj trumf, Vacek mu už vrátil půjčku

  10:15aktualizováno  10:15
Víta Bártu, šéfa poslanců Věcí veřejných, čeká příští týden soud. Bude vyvracet obvinění, že uplácel poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. "Jsem rád, že se to konečně posune," řekl Bárta v rozhovoru pro iDNES.cz. Bude se snažit přesvědčit soud, že jim peníze půjčil tak jako poslanci Martinu Vackovi z VV, který už Bártovi 150 tisíc korun vrátil.

Když se mi týdny vrací jedno téma stále dokola, tak chci, aby ta věc už byla vyřešena, říká o soudu s ním, který začne příští týden, šéf poslanců VV Vít Bárta. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Když policie žádala o vaše vydání k trestnímu stíhání a poslanci vás vydali, opakovaně jste řekl, že se těšíte k soudu. (více o případu zde) Ještě vás to nepřešlo? Nejste přece jen nervózní z toho, jak to pro vás může dopadnout?
Když se mi týdny vrací jedno téma stále dokola, tak chci, aby ta věc už byla vyřešena. Jsem rád, že se to konečně posune.

Kde berete jistotu, že to pro vás u soudu dopadne dobře, když jste nepřesvědčil ani policii, ani státního zástupce, že jste bývalým poslancům VV Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí nedával úplatky, ale že to byla půjčka?
Ne policie a státní zástupce, ale teprve soud může říci, jak ty věci jsou. Nerad bych se dostal do pozice pana exministra Drobila, jehož kauza je opakovaně státním zastupitelstvím odkládána a jiným státním zastupitelstvím otvírána. Obzvláště od momentu, kdy jsem byl vydán Sněmovnou, tak tvrdím, že se mohu očistit jedině u soudu.

Nepřesvědčovali vás vaši kolegové nebo neuvažoval jste sám, že byste se vzdal pozice předsedy poslaneckého klubu VV, než rozhodne soud?
Nesmírně si vážím podpory výkonné rady Věcí veřejných a vůbec lidí, se kterými o tom hovořím. Nesetkal jsem se s žádnou negativní reakcí. Cítím ze strany Věcí veřejných velkou podporu, za kterou děkuju. A já sám tu věc považuji za tak jasnou, že necítím důvod, abych takový krok činil.

Už vám váš stranický kolega, poslanec Martin Vacek, vrátil 150 tisíc, o kterých vy i on říkáte, že to byla půjčka, a pan Vacek tak potvrzuje vaši verzi, že jste poslancům jen půjčoval peníze?
Ano, už mi je vrátil. Další podrobnosti k tomu řeknu až příští týden, u soudu.

O návratu do vlády vůbec nepřemýšlím

Pokud by pro vás soud dopadl dobře, budete se chtít vrátit za Věci veřejné do vlády?
Upřímně říkám, že mé veškeré uvažování směřuje teď k tomu, že moje jméno bylo pošlapáno. Já si na jménu zakládám. Pro mě je teď nejdůležitější očistit sebe a díky tomu doufám i pomoci Věcem veřejným dokázat, že jsou demokratická strana, která byla jen napadena zvnějšku i zevnitř, aby se změnily poměry v koalici. A to je věc, kterou považuji za prioritu. Návrat do vlády je něco, nad čím vůbec nepřemýšlím.

V parlamentu se bude už na příští schůzi hlasovat o zákonu, kterému by se dalo říkat také "lex ABL". Navrhli ho poslanci ČSSD a jde o zavedení nového trestného činu nedovolené sledování. Co tomu návrhu říkáte?
Problém podle mě je, že neexistuje zákon o soukromých bezpečnostních službách. I v dobách, kdy jsem byl šéfem ABL a tajemníkem asociace soukromých bezpečnostních služeb, přesvědčoval jsem tehdejšího ministra vnitra Langera, aby byl schválen zákon o soukromých bezpečnostních službách, který by principiálně stanovil přesné hranice pro jejich práci. S návrhem ČSSD nemám problém, ale je to jen dílčí krůček místo toho, aby se ten problém řešil komplexně, a mrzí mě, že ministerstvo vnitra neplní v této věci koaliční smlouvu.

Radek John a Vít Bárta (oba VV) během nočního jednání Poslanecké sněmovny. (3.

Vaší straně se nedaří zlepšit vnímání veřejností. Když se podíváme na preference Věcí veřejných, jsou stále nízké. Čemu to přičítáte? Neškodí vám dost třeba to, jak si počíná ve vládě ministr školství Dobeš, ať už jde o jeho těkání, jak má či nemá vypadat školné na VŠ? (o posledním návrhu ministra školství najdete více zde)
Položil jste víc otázek najednou. Začnu u ministra Dobeše. Věci veřejné jsou stranou, která nese zodpovědnost za prosazení nepopulární reformy vysokých škol, která je ale naprosto zásadní. Největší problém totiž je, že veřejnost nevnímá, že české školství není dostatečně kvalitní. To, že dnes Univerzita Karlova není ani mezi prvními 250 univerzitami na světě, jednoznačně svědčí o tom, že jsme se ve vzdělanostní úrovni propadli a my musíme udělat nepopulární reformu, abychom zvýšili kvalitu vysokých škol.

Vrátil bych se k panu Dobešovi. Nevidíte problém v tom, že přichází s nápady, které nevydrží ani 24 hodin?
Já vám to řeknu na příkladu školného. Našli jsme s partnery shodu, kterou jsme dali do koaliční smlouvy. Začala fungovat i školská komise podle dodatku koaliční smlouvy, která celou reformu VŠ předjednala. Problém je, že TOP 09 najednou vystoupila a sdělila, že nesouhlasí se školným, a jednoznačně se vymezila proti školnému...

TOP 09 něco takového odmítá. Vy opravdu tvrdíte, že nesouhlasí se školným?
Ano, jednoznačně. TOP 09 vydala i tiskovou zprávu, že se představitelé TOP 09 setkali se zástupci studentské obce a konstatují, že tak jak bylo koaličně dohodnuto školné, je pro TOP 09 nepřijatelné, stejně jako mají problém s omezováním svobod akademických senátů.

A ministr Dobeš si podle vás nepočíná chaoticky?
Když vám popisuji tento příběh, tak vám chci ukázat, že ministr Dobeš i Věci veřejné reagují na pohyb koaličních partnerů. A jestli nám TOP 09 třeba v souvislosti s daňovými otázkami dává nálepku, že Věci veřejné stále mění své stanovisko, tak já říkám, že v oblasti vysokoškolského zákona TOP 09 nedodržuje to, co se na koaliční úrovni dohodlo.

Znovu se vás zkusím zeptat. Proč podle vás veřejnost nevnímá alespoň podle průzkumů pozitivně Věci veřejné? Už se objevilo i číslo 1,5 procenta podpory.
Těch 1,5 procenta byl jeden výjimečný průzkum. Ta podpora je vyšší, někde kolem čtyř procent.

V době krize nemůžeme důchody zvyšovat velkoryse

Ministr financí Miroslav Kalousek předložil balík s návrhy úspor na příští dva roky (podrobnosti zde) a VV hned některé věci, jako zmrazení důchodů, odmítly. Které jsou pro vás ty věci, kde jak se říká, přes váš nesouhlas "vlak nejede"?
Místopředsedkyně Peake apeluje, abychom hovořili o východiscích pro jednání našich ministrů, a myslím, že je to tak správně. Pro VV je naprosto zásadní otázka nezmrazení důchodů. Jsme připraveni jednat o tom, že je nemůžeme v době ekonomické krize valorizovat tak velkoryse. Druhá zásadní věc, na které nám velmi záleží, je to, že pan ministr Kalousek navrhl sebrat školství pro tento rok 4,5 miliardy korun. Nechceme připustit, aby se učitelům braly peníze.

Vít Bárta na tiskové konferenci. (30. září 2011)

Dali jste už také najevo, že nechcete jednu sazbu DPH a že by měly potraviny zůstat v nižší zvýhodněné sazbě. Byli byste ochotni jednat o tom, že by se sazba 14 procent zvedla jen minimálně, třeba o procento, a víc vzrostla základní sazba, která je teď 20 procent?
K tématu DPH dlouho jednal náš poslanecký klub. Je jednoznačné, že pro Věci veřejné je nepřijatelná sazba 20 procent pro potraviny. A není to jen o potravinách. Pro nás je také důležité spodní sazbu zachovat kupříkladu pro léky, knihy, teplo, pro maximum položek. Našim ministrům nedáváme přesné zadání. My jsme si vymezili negativně, dali jsme mantinely, kam nesmí. Ale z další porady ekonomických ministrů přinesou další návrhy, o kterých si budeme povídat. Podle nás je velký prostor, kdybychom o procento zvedli daň firmám, kdybychom šli na majetková přiznání, tak nemusíme na DPH sahat v tak velkém rozsahu, v jakém koaliční partneři požadují.

Na zdanění prostituce poslanec Rusnok intenzivně pracuje

Vy také navrhujete, že by se měla zdanit prostituce a také výhry sázkařů. Je to jen takový výstřel nebo už máte konkrétní představu, jak by to mělo vypadat?
Náš poslanec Rusnok intenzivně pracuje - a jedná o tom i ve Sněmovně - na zdanění prostituce. Jednal o tom i s Pavlem Bémem. Je to téma, kterému se chceme věnovat. O zdanění hazardu byla řeč i ve středu na vládě. Jednoznačně ve větším zdanění hazardu můžeme ještě další 3 miliardy pro rozpočet najít.

ČSSD říká, že byste měli sáhnout k mnohem většímu progresivnímu zdanění příjmů, než je návrh ministra Kalouska, který mluví o druhé sazbě daně ve výši 31 procent pro příjmy nad zhruba 100 tisíc korun.
Já si velmi vážím toho, že v této věci pan Kalousek reflektoval náš dlouhodobý požadavek a to, o čem jsem už já osobně loni v létě mluvil. Jestliže máme chránit střední třídu, není správné sahat vyššími daněmi do příjmů kolem 40 tisíc korun. Ale těch 100 tisíc měsíčně už je plat, kde by měla být větší participace bohatých na daňovém systému.

Souvisí nějak jednání o škrtech a to, zda se v koalici domluvíte, s tím jak se Věci veřejné zachovají při hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolá ČSSD (podrobnosti zde)?
Já vlastně nevím, proč sociální demokracie vůbec vyvolává hlasování, když ještě není jasné, s jakým návrhem změn do parlamentu půjdeme. To beru jako velmi nezodpovědné a populistické strašení veřejnosti. Já věřím tomu, že se v koalici shodneme, protože řada našich návrhů je koaličními partnery reflektována. A v momentu, kdy bude nějaká shoda, tak až ji představíme, nechť sociální demokracie třeba řekne, že je to z jejího pohledu strašné. Ale do té doby je to z její strany jen pouhý populismus.

Vrátil bych se poslední otázkou k začátku našeho rozhovoru. Napadlo vás, že když to pro vás u soudu dopadne špatně, nebudete mít v krajním případě až šest let, protože takový vám hrozí trest, žádný vliv na všechny ty věci, na které jsem se vás ptal? Přemýšlel jste o té možnosti?
Nepřemýšlel. Já jsem přesvědčen, že žiju v právním státě. A věřím ve svou nevinu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.