Nesmí se vrátit Kalousek, říká Bárta. A tak je vstřícný k Rusnokovi

  • 632
Na prvních jedenáct hlasů pro vládu má "zaděláno" premiér Jiří Rusnok. Dostat je může od Věcí veřejných, které ještě budou chtít mluvit s ministry zemědělství, dopravy a vnitra, řekl po setkání s Rusnokem předseda VV Vít Bárta. "Absolutní prioritou pro nás je, že se nesmí vrátit Kalousek," řekl iDNES.cz Bárta. Rusnok osobně navštíví i poslance VV.

Z Bártových slov vyplývá, že s 11 hlasy poslanců VV může Rusnok spíše počítat, licitovat se bude jen o upřesňujících podmínkách. Bárta uvedl, že jeho stranu bude zajímat, aby vláda navrhovala nebo podporovala zavedení maximální úrokové sazby u nebankovních úvěrů.

"A také to, aby ministerstvo financí začalo respektovat nález Ústavního soudu, aby došlo k razantnímu omezení hazardu v České republice," řekl předseda Věcí veřejných. S ministrem zemědělství chtějí VV jednat o opatřeních ke zlepšení kvality potravin, s ministrem dopravy o zakázkách v oblasti dopravy, například při opravě D1 či u Správy železniční dopravní cesty. A s ministrem vnitra by rády VV mluvily o budoucnosti bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho.

Shoda byla velká, řekl Rusnok. Bude jednat i s nezařazenými

"Shoda byla poměrně velká, alespoň já jsem měl ten pocit. Určitě to ale neznamená, že mám jistých jedenáct hlasů," řekl po hodinové schůzce s Bártou na Úřadu vlády premiér Rusnok.

Už v neděli prezident Miloš Zeman v Lánech jednal s šéfkou poslaneckého klubu VV a Bártovou manželkou Kateřinou Klasnovou. Ta po schůzce řekla, že podle Zemana Rusnokova vláda nerozhodne o Temelínu. Věci veřejné se podle Klasnové rozhodnou až těsně před hlasováním 6. srpna. Ale Bárta určil úvahám VV jasný směr (více o schůzce Zemana s Klasnovou najdete zde).

Premiér na dotaz iDNES.cz připustil, že bude vyjednávat i s jednotlivými nezařazenými poslanci. "Vzhledem ke struktuře Sněmovny nemohu vyloučit jednání s jednotlivými poslanci," řekl v pondělí Rusnok.

Zeman přijme v Lánech šéfy poslanců ČSSD, ODS i TOP 09

Jednání o podpoře Rusnokovy vlády pokračují v pondělí i v Lánech. Po obědě za Zemanem zamíří postupně šéfové poslaneckých klubů ČSSD, ODS a TOP 09.

"Pokud se Sněmovna nerozpustí v září, je jasné, že předčasné volby nebudou," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Témata jednání podle něj určí prezident Zeman. Sociální demokracie je zatím v podpoře Rusnokovy vlády rozpolcená. Křídlo kolem prvního místopředsedy Michala Haška tlačí stranu k podpoře vlády, předseda Bohuslav Sobotka je zdrženlivější.

Zeman přijme také šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendu a TOP 09 Petra Gazdíka. Obě strany chtějí hlasovat proti vládě a usilují o to, aby dal prezident v druhém pokusu šanci sestavit vládu předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové.

"Jsem pozván, tak čekám, co mi sdělí pan prezident. Vidím jako dobré, když spolu politici s jinými názory umí vést diskusi. Od prezidenta očekávám, že by měl být usmiřujícím moderátorem politické diskuse," řekl iDNES.cz Gazdík.

Absolutně vylučuji pomoc vládě odchodem ze sálu, řekl Gazdík

"Nemyslíme si, že ústavní zvyklosti jsou idiotské. Absolutně vylučuji, že bychom jakkoli umožnili existenci Rusnokovy vlády. Ani neodejdeme ze sálu, brali bychom to jako zradu principů parlamentní demokracie," uvedl Gazdík.

Stejnou variantu vyloučil pro iDNES.cz i šéf poslanců ODS Marek Benda. "Tato vláda vznikla mimo Poslaneckou sněmovnu a bez ohledu na zastoupení stran," uvedl Benda. I on si chce především poslechnout, s čím prezident přijde.

Podle současného rozložení sil ve Sněmovně bude mít Rusnok těžké důvěru získat. ODS a TOP 09, které jsou jasně proti, mají 92 hlasů. Potřebují jen dalších sedm mezi nezařazenými, aby Rusnokova vláda neměla šanci většinu získat. Většina poslanců LIDEM i další nezařazený poslanec Michal Doktor už přitom jasně řekli, že budou hlasovat proti vládě. Na "99 procent" bude proti i expremiér, nyní šéf národních socialistů Jiří Paroubek (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video