Zatčeno bylo i několik aktivistů z Národní ligy pro demokracii

Zatčeno bylo i několik aktivistů z Národní ligy pro demokracii | foto: Reuters

Barmská policie zatkla v klášterech stovky mnichů

  • 16
Barmské bezpečnostní složky se stále pokoušejí ukončit největší protesty proti vojenskému režimu za posledních 20 let. Dnes vnikly do několika buddhistických klášterů v zemi. Při raziích byly podle agentury Reuters zbity a zatčeny stovky mnichů. V ulicích opět demonstrují desetitisíce lidí.

Jen v bývalé metropoli Rangúnu policisté a vojáci vtrhli do dvou klášterů, odkud násilím odvedli na 200 mnichů; podobný osud stihl dva kláštery na severovýchodě Barmy, odkud bylo odvlečeno až 650 lidí.

"Nechali tam pouze dva nebo tři nemocné mnichy," řekl Reuters očitý svědek z blízkosti kláštera Ngwei Ťaryan.

Podle dalších svědků, na které se zpravodajské agentury odvolávají, provázely noční zatýkání násilnosti - policisté mnichy bili a stříleli do vzduchu. Amnesty International se také obává, že zatčení budou mučeni.

Noční razie přišly den po násilném zásahu proti příznivcům opozice v Rangúnu a v městě Mandalaj v centrální části země. Zahynuli při nich nejméně tři lidé, opozice hovoří o pěti až osmi, barmské úřady připouštějí pouze jednoho mrtvého. Nejméně pět lidí bylo postřeleno, kolem sedmi set dalších zraněno obušky. - více zde

V Rangúnu se sešlo 70 tisíc lidí
Policejní zásah ani zatýkání však mnichy od protestů neodradily, i nadále volají po pokračování pokojných demonstrací.

Až deset tisíc lidí se proto podle svědků opět srotilo v centru Rangúnu blízko pagody Schulei. "Atmosféra je plná euforie. Tleskají a pokřikují. Někteří i radostně skákají," řekli svědci podle agentury Reuters.

Na místě znovu zasahují asi dvě stovky ozbrojených policistů. Vyzývají přítomné, aby se rozešli, nebo riskují případné postřelení. Po výstražné střelbě skutečně zůstal na zemi ležet jeden člověk. Není zatím jasné, zda je mrtvý.

Vojáci, kteří k pagodě přijeli ve třech nákladních vozech, zatkli podle svědků nejméně dva demonstrující. Na hlavních rangúnských křižovatkách policisté vztyčili zátarasy z ostnatého drátu.

Poslední zprávy agentur hovoří až o sedmdesátitisícovém zástupu, který se u pagody Schulei sešel.

Mniši požadují kromě propuštění politických vězňů i propuštění všech, kteří byli zatčeni v noci na dnešek. Přejí si demokratické reformy a snížení cen paliv, kvůli kterým protesty před měsícem začaly.

OSN se na sankcích nedohodla
Ve světě přibývá zemí, které policejní zásah ostře odsoudily. Naposledy tak učinila Austrálie a Singapur.

Na své mimořádné noční schůzce vyjádřila znepokojení nad vývojem v Barmě i patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN. Představitele režimu vyzvala, aby se zdrželi dalších násilností.

Neodsoudila však režim tak, jak to v minulých dnech udělaly Spojené státy a Evropská unie, stejně jako se nedohodla na případných sankcích.

Dohodě brání Čína a Rusko, pro které je konflikt v Barmě vnitrostátní záležitostí, která prý region nijak neohrožuje. "Máme za to, že sankce tamější situaci nepomohou," uvedl čínský vyslanec v OSN.

Připojilo se i Česko
Násilný policejní zásah odsoudilo i české ministerstvo zahraničí. "Česká republika důrazně odsuzuje nasazení bezpečnostních složek a použití síly proti demonstrantům v Barmě/Myanmaru. Občané mají právo vyjádřit svůj názor," píše se v oficiálním komuniké.

V souvislosti s informacemi o obětech a zraněných na straně demonstrantů Česká republika znovu a naléhavě vyzývá barmskou vládu, aby se zdržela užití síly a vyřešila situaci mírovými prostředky, propustila všechny politické vězně a zahájila demokratický dialog s opozicí," uvádí se dále v prohlášení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video