Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996 | foto: Profimedia.cz

Barmská junta po šesti týdnech obnovila proces s disidentkou Su Ťij

  • 3
Barmská junta po šestitýdenní přestávce opět postavila před soud disidentku Do Aun Schan Su Ťij. Během líčení, které se uskutečnilo za zavřenými dveřmi, tribunál vyslechl jednoho svědka obhajoby. Čtyřiašedesátiletá Su Ťij čelí obvinění z porušení pravidel domácího vězení. Hrozí jí až pět let vězení.

Před hlavní rangúnskou věznicí Insein, kde se proces koná, se v ranních hodinách rozmístila pořádková policie, aby zabránila jakýmkoli nepokojům. K věznici dorazila i stovka příznivců držitelky Nobelovy ceny.

Na vpuštění do soudní místnosti ale čekali marně. Další přelíčení se opět konalo za zavřenými dveřmi. Před tribunálem se objevil právník Khin Moe Moe z opoziční Národní ligy pro demokracii. Je posledním ze čtyř svědků, které si předvolala obhajoba.

Právě kvůli požadavku obhájců Su Ťij, aby mohli předvolat další svědky, se soud, který v Rangúnu začal už 18. května, o šest týdnů protáhl. Před tribunálem měl původně vypovídat jen jeden svědek obhajoby, naopak na straně obžaloby svědčilo už 23 lidí. Soud dnes souhlasil s odložením závěrečných argumentů obhajoby na 24. července.

Proces úřady obnovily týden poté, co Barmu navštívil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Během dvoudenní návštěvy jednal s představiteli vládní vojenské junty. Usiloval i o setkání se Su Ťij, generál Than Šwei mu ho ale nepovolil. - o návštěvě šéfa OSN si přečtěte zde

Generálové šéfa OSN nevyslyšeli

Pan Ki-mun rovněž na juntu apeloval, aby spolu se Su Ťij propustila i další dva tisíce politických vězňů. Ani tuto výzvu generálové nevyslyšeli. Krátké bylo i avizované setkání Pan Ki-muna s opozicí. Podle prohlášení Národní ligy pro demokracii trvalo jen deset minut.

Su Ťij režim zatkl krátce před vypršením posledního termínu domácího vězení, ve kterém disidentka strávila 14 z uplynulých 20 let.

Do jejího domu totiž přes jezero připlaval Američan John Yettaw a pobyl v něm, ač nezván, dva dny. Ve světě je proces považován povětšinou za záminku, jak prodloužit známé opoziční političce vězení, ona sama to považuje za politický proces. Stejným obviněním jako ona čelí i dvě pobočnice Su Ťij i John Yettaw.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video