Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996 | foto: Profimedia.cz

Barmská disidentka Su Ťij se odvolala, soud prý rozhodl podle neplatné ústavy

  • 3
Právník barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij podal u rangúnského soudu odvolání proti verdiktu tribunálu, který jí minulý měsíc prodloužil domácí vězení o 18 měsíců. Podle Ňjan Wina soudci rozhodovali podle ústavy z roku 1974, která už neplatí. Rozsudek je prý proto nelegální.

"V případě odvolání jsme velmi optimističtí," řekl Ňjan Win, když vcházel do soudní budovy v bývalé barmské metropoli Rangúnu. Odvolání podal nejen za Su Ťij, ale také její dvě společnice, které si minulý měsíc vyslechly stejný verdikt jako držitelka Nobelovy ceny míru.

Soud by měl o odvolání rozhodovat v pátek. Pozorovatelé ale optimismus právníka Su Ťij nesdílejí. "Tenhle případ je politický, nikoli právní," říká expert, který si nepřál být jmenován. "Dali ji do domácího vězení, protože si nepřejí, aby narušila volby. V takovémto případě a v takovéhle zemi nemá smysl podávat odvolání," dodal.

Junta odstavila Su Ťij od voleb

Celý případ Su Ťij začal jen pár týdnů předtím, než nejznámější disidentce světa vypršel poslední trest domácího vězení. V něm strávila 14 z posledních dvaceti let. Do jejího domu připlaval na začátku května tajně bez pozvání Američan John Yettaw a strávil tam dva dny.

John Yettaw opouští Bangkok a míří do USA (19. srpna 2009)Na zpáteční cestě ho zatkla policie a Su Ťij pak postavili před soud za porušení podmínek domácího vězení. Na verdikt čekala v přísně střežené věznici Insein až do 11. srpna. Zvláštní soud jí vyměřil tři roky vězení a nucených prací, junta ale trest snížila na 18 měsíců domácího vězení. - o rozsudku si více přečtěte zde

Rozhodnutí junty však bylo jen prázdným gestem. Docílila totiž přesně toho, o co při procesu usilovala - odstavit disidentku od voleb, které se v zemi uskuteční příští rok. Účast čtyřiašedesátileté ikony boje za lidská práva by totiž mohla otřást pozicí generálů, kteří zemi vládnou od roku 1962.

Verdikt si spolu se Su Ťij vyslechl i John Yettaw. Od soudu odešel se sedmi lety vězení, včetně čtyř let nucených prací. Po několika dnech ale na osvobozovací misi do Barmy vyrazil americký senátor Jim Webb a s předáky junty dojednal jeho propuštění. - více čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video