Narozeniny disidentky Su Ťij

Narozeniny disidentky Su Ťij

Barmská demokratická šaráda nás nesmí oklamat, diktatura tam pokračuje

  • 1
V Barmě se blíží volby. Několik osobností, mezi nimi někdejší český prezident Václav Havel a současný český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, vydalo k této události apelativní text, poukazující na situaci v oné zkoušené asijské zemi.

Sedmého listopadu, kdy se mají v Barmě konat první všeobecné volby za posledních téměř dvacet let, se rozehraje dobře nacvičený scénář. Vládnoucí generálové v zemi překroutí to, co má být demokratický proces, v jehož rámci mají lidé možnost vyjádřit svou vůli, ve výsměch svobodnému projevu, při němž budou lidé hlasovat se strachem a bez jakékoliv naděje.

Mezinárodní společenství musí posuzovat barmské generály podle jejich skutků, nikoliv podle slov a slibů. Tvrdá fakta v Barmě vypovídají pravdu hlasitěji než všechny proklamace generálů o svobodných volbách a přechodu na demokracii.

V čele barmské vojenské junty je Than Šwei (uprostřed)

V čele barmské vojenské junty je Than Šwei (uprostřed)

Kdo do toho může mluvit

V barmských věznicích zůstává více než 2100 politických vězňů. Mnozí z nich jsou mučeni, zadržováni ve strašlivých podmínkách a je jim odepírána zdravotní péče. Útoky proti etnickým menšinám v zemi pokračují, přičemž barmská armáda a policie si záměrně vybírají za cíl civilisty včetně dětí. Sdělovací prostředky v zemi jsou i nadále cenzurovány, je jim odepírána svoboda projevu a nejpopulárnější politická strana v zemi – Národní liga za demokracii (NLD) –, která zvítězila ve volbách v roce 1990, byla nucena se rozpustit, protože se rozhodla neregistrovat se pro listopadové volby.

Za takových podmínek budou svobodné a spravedlivé volby nemožné. Výsledkem takzvaného přechodu na demokracii, procesu utvářeného výlučně diktátory, do něhož mohou mluvit pouze síly loajální s režimem, bude pokračující diktatura.

Dříve než bude osud Barmy zpečetěn v novém modelu diktatury, musí Organizace spojených národů okamžitě a rázně zahájit nový proces s cílem zajistit v této sužované zemi národní usmíření a demokracii. Mezinárodní společenství, Východ i Západ, se musí sjednotit za iniciativou za zahájení skutečného dialogu pod vedením OSN.

Narozeniny disidentky Su Ťij

Narozeniny disidentky Su Ťij

Má-li však mít tento dialog jakoukoliv skutečnou legitimitu, musí zahrnovat i nositelku Nobelovy ceny míru, paní Aun Schan Su Ťij, která už desítky let trpí v domácím vězení, a také její stranu NLD. Hlas v tomto procesu musí dostat rovněž další demokratické opoziční skupiny a skuteční zástupci etnických menšin. Je nutné vyvinout tlak, který přiměje barmské generály usednout k jednacímu stolu, kde budou probíhat skutečná vyjednávání. Mezinárodní společenství by k dosažení tohoto cíle mělo nasadit všechny prostředky, jež má k dispozici.

OSN by měla rázně jednat

Zodpovědnost za pomoc Barmě však neleží výlučně na bedrech OSN. Tlak na barmské generály musí být i bilaterální a multilaterální – a měla by ho posílit také pečlivě nastavená ekonomická opatření včetně cílených finančních a bankovních sankcí.

Musíme rovněž podniknout kroky, které ukončí beztrestnost, s níž barmští generálové vládnou. Diktatura čelí obvinění ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, převážně proti menšinám v zemi, které trápí desetiletí trvající útisk, ostrakizace a neschopná vojenská vláda. Valné shromáždění OSN by se mělo držet doporučení zvláštního komisaře OSN a zřídit vyšetřovací komisi, která prošetří válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Barmě.

Hlasatel ve státní barmské televizi oznamuje, že se volby uskuteční 7. listopadu

Hlasatel ve státní barmské televizi oznamuje, že se volby uskuteční 7. listopadu

Navíc by Rada bezpečnosti OSN měla uvalit na Barmu zbrojní embargo, stejně jako to učinila v jiných zemích podobně postižených konfliktem a závažným porušováním lidských práv. Země, které dodávají do Barmy zbraně, se vystavují obvinění ze spoluúčasti na válečných zločinech a zločinech proti lidskosti, které diktatura páchá.

Diktatura a porušování lidských práv budou v Barmě pokračovat i po 7. listopadu. Nemusíme čekat na období po volbách, abychom to věděli. Pro pokračující nečinnost proto není omluvy. Je načase, aby se svět jednotně postavil za barmský lid a konečně mu pomohl přinést mír a důstojnost.

Podepsáni:

Václav Havel je bývalý prezident České republiky
Jeho Svatost dalajláma je duchovní vůdce tibetského buddhismu
Jeho královská Výsost princ Hasan bin Talál je prezident Arabského myšlenkového fóra
André Glucksmann je francouzský filozof a esejista
Vartan Gregorian je prezident Carnegieho korporace
Michael Novak je římskokatolický filozof a diplomat
Karel Schwarzenberg je ministr zahraničí České republiky
Desmond Tutu je nositel Nobelovy ceny míru
Grigorij Javlinskij je bývalý předseda Ruské jednotné demokratické strany Jabloko.

Copyright: Project Syndicate, 2010, z angličtiny přeložil Jiří Kobělka, titulky a mezitulky jsou redakční.

Video