Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barmánci trpí, domov ztratili na obou stranách hranice, říká šéfka kliniky

  21:15aktualizováno  21:15
Mae Sot (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když se mezi statisíci barmských uprchlíků v Thajsku vysloví "doktorka Cynthia", jihnou tváře a pak obyčejně následují slova uznání. Cynthia Maung založila před 21 lety v dřevěné chatrči kliniku Mae Tao. Nemocnice nyní ošetří 150 tisíc Barmánců ročně a doktorka Cynthia si vysloužila nominaci na Nobelovu cenu míru.

Zakladatelka kliniky Mae Tao v thajském Mae Sotu Cynthia Maung | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

"Doktorka už na vás čeká, naskočte si, odvezu vás za ní," pobízí mě drobný chlapík a na motorce se vydáváme do ulic thajského Mae Sotu. Po chvíli brzdí u školy pro děti uprchlíků. Ve skromné učebně tady sedí Cynthia Maung, naděje statisíců lidí s pochroumaným příběhem.

Kolik lidí kliniky Mae Tao denně ošetří?
Na naší klinice máme 200 lůžek, ale každý den ošetříme mezi 300 a 500 pacientů. Méně pacientů máme jen když se kolem Mae Sotu zhorší bezpečnostní situace. Pacienti naopak přibývají, když dorazí zdravotnické týmy z terénů nebo začne malarická sezona.

S jakými nemocemi nebo zraněními lidé většinou přicházejí?
Poskytujeme kompletní lékařskou péči od zranění až po pomoc s reprodukcí. Léčíme hlavně malárii, průjmová onemocnění nebo pohlavně přenosné nemoci. Hodně je také zranění. U dětí mladších pěti let je nejčastější příčinou úmrtí především malárie. Tou ve východní Barmě trpí přes 40 procent všech dětí mladších patnácti let. To je daleko více, než barmská vláda oficiálně udává.

LÉČÍ UTRHANÉ ÚDY I MALÁRII

Do kliniky na kraji Thajska míří tisíce uprchlíků

Na kliniku chodí také hodně lidí z Barmy. Jak se o vaší nemocnici dovídají?
Především si to říkají mezi sebou. Přístup ke zdravotní péči v Barmě je velmi omezený. Lidé k nám většinou přicházejí velmi nemocní, protože nemohou přijít hned. I když jim při cestě přes hranice asistujeme, často jim brání bezpečnostní situace. Snažíme se i o prevenci přímo v Barmě, ale ta je kvůli bezpečnostní situaci také omezená. Lidé se musí kvůli bojům často přesouvat z místa na místo a naši pracovníci je hledají jen obtížně. Proto se snažíme prevenci rozšířit například o očkovací program nebo program na plánování rodiny nebo vzdělávací programy ve škole.

Když ale vaši pacienti překročí hranici, jsou v Thajsku ilegálně. Jak je chráníte, když se léčí na vaší klinice?
Lidé nemají problémy s dokumenty jen v Thajsku. I když jsou v Barmě vnitřními uprchlíky, často nemají žádné dokumenty.

Ale pak je může thajská policie kdykoli zatknout a vyhostit zpátky do Barmy. Jak to řešíte?
Někdy problémy máme, ale policie obyčejně na kliniku nebo do školy nechodí. Thajské ministerstvo zdravotnictví a školství s námi stále více spolupracuje.

Zakladatelka kliniky Mae Tao v thajském Mae Sotu Cynthia Maung

Zakladatelka kliniky Mae Tao v thajském Mae Sotu Cynthia Maung

Vaše klinika funguje více než 21 let. Co se za ty roky změnilo?
Stále se snažíme naše služby rozšiřovat. Staráme se například o děti, které vyrostly v Thajsku a nemají doklady ani přístup ke vzdělání. Dnes už existuje 62 škol pro migranty, kde studuje kolem 12 tisíc dětí. Pomoc už dnes není jen o zdravotní péči, ale ve spolupráci s ostatními organizacemi poskytujeme vzdělání a staráme se o bezpečnost. Klinika je dnes také vzdělávacím střediskem, protože školíme lidi, kteří pomáhají přímo v Barmě. Komunita je stále silnější.

PŘÍBĚH doktorky CYNTHIE

Cynthia Maung se jako mladá lékařka sama zapojila do studentského hnutí a v září 1988 musela utéct před běsněním barmské junty, při kterém zemřelo přes tři tisíce lidí. Už na útěku ošetřila desítky lidí a na začátku roku 1989 doputovala do Mae Sotu.
V prvních měsících pomáhala se skromným vybavením především zraněným studentům, kteří utekli za svobodou. Klinika se postupně rozrostla a dnes přichází polovina pacientů z oblasti bojů ve východní Barmě a druhou polovinu tvoří uprchlíci, kteří utekli - ať už za prací, nebo za svobodou - do Thajska.

Co si myslíte, že láká lidi, aby s vámi spolupracovali?
Lidé musí každý den čelit nemocím v rodině nebo nejbližším okolí. Jsou proto velmi motivovaní pomáhat komunitě. Vytváří se tím velmi hustá síť pomocníků.

Barma má za sebou volby. Může se po nich něco změnit?
Volby nebyly spravedlivé a utiskování pokračuje, protože v mnoha oblastech byli lidé nucení volit. Lidé se snažili zapojit a organizovat strany a mírovou cestou tak dojít k demokracii. Ale už při volbách bylo tolik tlaků, že jsou teď lidé velmi frustrovaní. Armáda navíc pokračuje v násilí.

Junta propustila disidentku Su Ťij. Co pro vás tato dáma znamená?
Su Ťij je velmi odhodlaná pokračovat v boji za demokracii, lidská práva a na obnově země. My Barmánci ji velmi potřebujeme a podporujeme dialog mezi armádou, etnickými skupinami a demokratickými organizacemi. Su Ťij je pro nás vzorem.

Co může její propuštění změnit?
Vojenská vláda ji a další politické vězně tak dlouho vězní, protože se obává, že jsou opravdu mocní. Su Ťij bude pokračovat v boji za demokracii a to znamená, že se bude snažit zabránit dalšímu násilí na etnických skupinách. K tomu bude také žádat více podpory od mezinárodního společenství.

Chtěla byste se někdy vrátit do Barmy?
Všichni lidé, kteří žijí tady na hranici, jsou připravení se vrátit. Ale i když žijeme tady v Thajsku, nemáme pocit, že bychom byli mimo. Udržujeme kontakt s lidmi v Barmě a pracujeme na obou stranách hranice.

Ale kdy přijde čas vrátit se domů?
Pro nás je ta hranice jen geografická. Na obou stranách hranice lidé trpí, na obou stranách ztratili domov i identitu. Nezáleží na tom, jestli jste v Rangúnu, nebo v Mae Sotu.

KLINIKA MAE TAO

Na klinice Mae Tao se denně narodí sedm dětíKlinika Mae Tao je schopná najednou pojmout 150 pacientů, ale při velkých uprchlických vlnách tu bývá i 200 lidí. Ročně vyhledá pomoc kliniky přes 150 tisíc lidí, nejčastěji přicházejí s malárií, HIV anebo přijdou rodit do bezpečí.

Klinika ale spravuje i polní nemocnici přímo v Barmě, v Thajsku provozuje školu pro 1 200 žáků a přímo v uprchlickém táboře se stará o více než 150 opuštěných dětí.

Kromě toho klinika každý rok školí stovky zdravotníků, kteří pomáhají v uprchlických táborech nebo chodí pomáhat do Barmy (o práci terénních pracovníků více čtěte zde).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...Najdete na iDNES.cz