Na protest proti násilí na muslimské komunitě Rohingů v Barmě si lidé v...

Na protest proti násilí na muslimské komunitě Rohingů v Barmě si lidé v indonéské Jakartě přinesli i portréty barmské vůdkyně Su Ťij. (6. září 2017) | foto: Reuters

Chráníme všechny své obyvatele, popírá Su Ťij zprávy o násilí na muslimech

  • 35
Barmská vůdkyně Su Ťij vystoupila ze svého mlčení k násilí páchaném na muslimské komunitě Rohingů. Zprávy o vraždění a útlaku označila za dezinformace. Barma podle ní chrání všechny své obyvatele a dezinformační kampaň jen slouží zájmům teroristů. Podle agentury Reuters však Barma na hranice s Bangladéšem, kam muslimové prchají, umisťuje nášlapné miny.

„Tento typ falešných informací je pouze část, která se vynořila z enormního ledovce dezinformací,“ řekla bývalá disidentka Su Ťij v telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem podle francouzského listu Le Figaro.

Upozornila také, že fotografie, které se k násilí v Barmě objevují v médiích a na sociálních sítích, nejsou autentické. Slouží podle ní k tomu, aby „vyvolaly problémy mezi různými komunitami a posloužily zájmům teroristů“.

„Víme lépe než jiní, jaké to je přijít o svá práva a ochranu demokracie,“ uvedla Su Ťij v narážce na svůj letitý boj proti vojenské juntě ovládající Barmu. „Zajistíme, aby všichni obyvatelé naší země viděli, že jsou jejich práva chráněna,“ dodala.

Podle stanice BBC také tureckému prezidentovi sdělila, že už vláda v Arankanském státě, kde poslední vlna násilí vypukla, začala chránit všechny obyvatele „co nejlépe je to možné“.

Erdogan v pátek označil násilí vůči muslimům v Barmě za genocidu a nabídl, že Turecko poskytne Rohingům v Bangladéši pomoc. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu pak v sobotu dodal, že do Barmy ze země odešla pomoc za sedmdesát milionů dolarů, v přepočtu přes 1,5 miliardy korun (více čtěte zde).

Boje mezi Rohingy a barmskými bezpečnostními složkami mají od nové vlny násilí na konci srpna zhruba čtyři sta obětí a za pouhých jedenáct dní z Barmy do Bangladéše uprchlo podle aktuálních dat OSN téměř 125 tisíc lidí. Většina z nich patří právě do komunity rohingských muslimů.

Dva bangladéšské vládní zdroje agentuře Reuters uvedly, že se na hranicích Barmy a Bangladéše v posledních dnech začaly objevovat nášlapné miny a že je tam umisťují barmské bezpečnostní složky, vlně prchajících lidí navzdory. „Kdo může s jistotou říct, že tam ty miny nepoložili teroristé?“ poznamenal k tomu mluvčí vůdkyně Barmy Zaw Htay.

Uprchlická krize v Barmě vyhnala z domovů už více než 90 tisíc Rohingů:

6. září 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video