Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barma propouští ze žalářů tisíce vězňů, muklové za mřížemi zůstanou

  15:22aktualizováno  15:22
Barmský prezident Thein Sein slavnostně udělil amnestii tisícům vězňů a dalším zmírnil tresty. Úlitba, která má uchlácholit Západ, má ale podstatný háček. Vůbec se netýká politických vězňů, kterých je za mřížemi barmských káznic více než 2 100.

Barmští vězni opouštějí nechvalně proslulou rangúnskou věznici Insein | foto: AP

Barmský prezident Thein Sein v pondělí vystoupil ve státní televizi a sdělil národu, že vyhlašuje generální amnestii. V praxi to znamená, že 348 odsouzeným k smrti snížil trest na doživotí a všem dalším vězňům zkrátil trest o rok.

Brány dvaačtyřiceti žalářů a 109 pracovních táborů by tak v příštích dnech měly opustit tisíce vězňů. Podle agentury AP okusí svobodu o rok dříve 14 600 vězňů, agentura AFP dokonce tvrdí, že se svobodně nadechne až 17 tisíc odsouzenců z celkových 60 tisíc lidí, kteří pykají v barmských věznicích.

"Velkorysost" barmské vlády, jež vzešla ze zmanipulovaných voleb a kterou stále ze zákulisí ovládají generálové vojenské junty, pocítí obyčejní kriminálníci, ale také rozvědčíci, kteří padli za oběť mocenskému puči v nejvyšších patrech politiky před sedmi lety.

V předlouhých trestech disidentů rok nic neznamená

Šéf barmské vězeňské služby generál Zaw Win se agentuře AFP pochlubil, že už brány věznic opustily tisíce vězňů včetně 2 166 žen. Jen z nechvalně proslulé rangúnské věznice Insein zmizí 2 600 provinilců. Při otázce, kolik je mezi nimi politických vězňů, držel basu s vládní rétorikou a tvrdil, že země mukly nevězní.

Mezi vězni, kteří se poprvé mohli nadechnout svobody, bylo i více než dva tisíce Barmánek

Mezi vězni, kteří se poprvé mohli nadechnout svobody, bylo i více než dva tisíce Barmánek

Amnestovaní vězni opouštějí brány káznice Insein v Rangúnu

Amnestovaní vězni opouštějí brány káznice Insein v Rangúnu

Matka vítá svého syna, kterého právě propustili z barmského žaláře

Matka vítá svého syna, kterého právě propustili z barmského žaláře

Barmské amnestie

Zatím poslední amnestii vyhlásila Barma v roce 2009, kdy se na svobodu dostalo 7 114 vězňů. Většina z nich byli kriminálníci, kteří se nedopustili žádného velkého zločinu. Mezi propuštěnými ale tehdy byla i hrstka politických vězňů.

Autor: ČTK

Zároveň ale dodal, že mezi propuštěnými budou vězni, kteří jsou obviněni z kontaktů s ilegálními organizacemi nebo odsouzeni podle výjimečných zákonů. Právě mezi nimi jsou převážně političtí aktivisté a členové zakázaných hnutí. I tak se ale s propuštěním muklů příliš počítat nedá.

Těmto lidem totiž režim vyměřil i za nepatrné přestupky tresty, které často přesahují 60 let vězení. Například studentský aktivista Min Ko Naing dostal 65letý trest a šanský lídr Hkun Htun Oo od soudu odešel s osmdesátiletým trestem (Šanové jsou jedním z národů obývajících Barmu). Na více než šedesát let putovali za mříže i autoři dokumentárního filmu Barma VJ o šafránové revoluci z roku 2007.

Jednoroční úlitba tak v jejich předlouhých trestech nehraje žádnou roli a klíčoví nepřátelé režimu zůstanou v celách. Humanitární organizace už označily krok vlády za ubohou reakci na mezinárodní výzvu k propuštění všech politických vězňů, popřípadě za špatný vtip.

Dobře načasovaná úlitba

Vedení Barmy obvykle využívá významné události k vyhlášení amnestie. Tentokrát ale přešlo mlčením loňské volby, lednové zasedání parlamentu i březnové uvedení prezidenta Thein Seina do úřadu.

Svoji shovívavost autoritářský kabinet naplánoval na květen záměrně, protože do země ve středu zavítá vysoký činitel Spojených států Joseph Y Yun. Jenže Barma se tak snadno z klatby Washingtonu nevymaní. Šéf Bílého domu totiž v pondělí obnovil sankce proti režimu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz