Barmský prezident a spojenec Su Ťij rezignoval, chce si prý odpočinout

  • 2
Barmský prezident Tchin Ťjo, první civilní hlava státu po desetiletích a spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, ve středu s okamžitou platností rezignoval. Jednasedmdesátiletý politik si chce podle tiskového prohlášení „odpočinout od svých současných povinností.“

Rezignaci podle agentury AFP oznámil na Facebooku prezidentský palác.

Barmská média podle agentury Reuters už několik měsíců spekulují o tom, že Tchin Ťjo má zdravotní potíže. Úřady to ale vždy popřely.

Tchin Ťjo se ujal funkce na konci března 2016. Jeho úřad byl spíše ceremoniální, skutečnou vůdkyní země je Su Ťij.

Dnešní prohlášení prezidentského paláce uvádí, že prezidentský úřad bude v souladu s ústavou obsazen do sedmi pracovních dnů.

Tchin Ťjo je členem Národní ligy pro demokracii (NLD), která v listopadu 2015 vyhrála první svobodné volby v zemi. Předloni se stal po 54 letech první hlavou barmského státu, která nebyla spojena s armádou.

Se Su Ťij se Tchin Ťjo zná od základní školy, více než dvacet let disidentku věrně provázel v jejím nenásilném boji za demokracii země a byl jejím poradcem v zahraničněpolitických otázkách. Vojenská junta opoziční vůdkyni držela 15 let v domácím vězení a také Tchin Ťjo strávil několik měsíců ve vězení.

Tchin Ťjo vystudoval ekonomii a počítačové vědy na univerzitě v Rangúnu, dva roky studoval také na Londýnské univerzitě. Mezi své záliby řadí literaturu, jeho otec byl známý barmský básník.

Současné vedení Barmy, včetně Su Ťij, je nyní kritizováno v souvislosti s brutálními zásahy armády proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Do Bangladéše před násilnostmi v Barmě uprchlo od loňského srpna na 700 000 Rohingů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video