Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barmánští policisté se učí, jak být méně brutální

  16:37aktualizováno  16:37
Barma ve spolupráci s EU převychovává a modernizuje policejní jednotky. Členové bezpečnostního sboru, kteří jsou pověstní svou brutalitou, si totiž v současné atmosféře postupného uvolňování poměrů neví rady. Převládá hlavně nejistota ohledně přiměřenosti policejních zásahů.

V noci na úterý zemřelo při požáru islámské náboženské školy v bývalém hlavním městě Barmy Rangúnu třináct dětí. | foto: AP

Výcvik, které by policisty naučil moderním a pro demokratické země samozřejmým metodám, požadoval již delší dobu prezident Thein Sein i vůdkyně opozice Do Aung Schan Su Ťij. 

Úkolu se proto finančně i organizačně zhostila Evropská unie a tento čtvrtek uspořádala pod vedením svých instruktorů první výcvik v Rangúnu. Účastnilo se ho až  dva tisíce policistů, píše list The Washington Post.

Z dlouhodobého hlediska se EU chce zaměřit hlavně na lidská práva. "Jejich pracovní náplní by měla být ochrana lidských práv, ochrana základních svobod občanů této země," poznamenal směrem k policistům Roland Kobia, evropský ambasador v Barmě.

Zapojuje se USA i Čína

S barmskými silami spolupracují i Spojené státy, které jim pomáhají v boji proti obchodování s opiem a metamfetaminem. Barmské policisty příležitostně vysílají i do Thajska, kde navštěvují americké protidrogové tréninkové centrum. Předtím však musí prokázat, že se v minulosti nepodíleli na porušování lidských práv. 

Proti Západu se pak staví Čína, která má o fungování policie jiné představy. Loni proto uzavřela s Barmou dohodu o kooperaci při vymáhání práva.

To je totiž to, v čem barmští ochránci veřejného pořádku ještě donedávna selhávali. Dokazují to alespoň případy násilného rozehnání pokojného protestu civilistů a buddhistických mnichů u měděného dolu v Leptaudangu a naopak nečinnost při loňských pogromech proti muslimům (o tom si můžete přečíst zde).

Hledání důvěry

Policisté jsou totiž v Barmě stále symbolem brutality, korupce a útisku a jen těžko hledají důvěru veřejnosti. Zvlášť když někteří Barmánci nevěří, že by výcvik Evropské unie mohl něco změnit.

Jedním takovým je demokratický aktivista  Ko Ko Gyi, kterého dříve vládnoucí vojenská junta věznila celých 18 let. Domnívá se, že všechny bezpečnostní složky jsou stále hluboce svázány s armádou a nějaká větší změna je tedy odsouzena k neúspěchu.

Kritici poukazují i na určitou nekompetentnost barmské policie, které chybí i ty nejzákladnější znalosti jako například jak získávat a uchovávat důkazy. Šéf Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Jason Eligh se domnívá, že proces výcviku a modernizace může trvat i 10 až 15 let. Evropská unie přitom plánuje barmské policisty školit jen do března příštího roku. 

Přesto sami policisté zůstávají optimističtí. "Pokud budeme v této cestě pokračovat, můžeme vytvořit spolehlivou Barmskou policejní sílu," věří 35letý brigádní generál a bývalý policejní oficír Thura Bo No. "Barmská policie se stane opravdu moderní silou, která dokáže ochránit lidská práva."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz