Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barma má po půl století prezidenta v civilu, stal se jím dosavadní premiér

  10:08aktualizováno  10:08
Barmský parlament zvolil novým prezidentem dosavadního premiéra Thein Seina. Země tak získala po téměř půlstoletí vojenské vlády civilní hlavu státu. Zvolení generála ve výslužbě, který je úzce spjatý s režimem, však znamená, že moc bude nadále třímat hrstka mocipánů.

Barmský prezident Thein Sein | foto: AP

Thein Sein se dostal k moci přesně podle předem nachystaného scénáře. Před listopadovými volbami vysvlékl spolu s dalšími dvaceti generály uniformu a stal se lídrem nově vytvořené strany Unie solidarity a rozvoje (USDP).

VOLBY A OPOZICE

Loňské volby byly prvními v Barmě po dvaceti letech. Ty předešlé se uskutečnily v roce 1990 a s výrazným náskokem je vyhrála Národní liga pro demokracii (NLD), vedená disidentkou Aun Schan Su Ťij. Junta jí ale odmítla předat moc a politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci. Těchto voleb se NLD odmítla zúčastnit a soudy stranu oficiálně rozpustily.

Autor: ČTK

Ve zmanipulovaných volbách potom partaj spojená s vojenskou juntou získala 77 procent hlasů. Na začátku týdne poprvé zasedl parlament, který z listopadových voleb vzešel, a krátce poté už se objevila listina kandidátů na prezidenta.

Moc si dále drží vojenská junta

Na ní sice překvapivě chyběl generál číslo jedna Than Šwei, ale mezi kandidáty jasně vyčníval právě pětašedesátiletý Thein Sein, který je nejen bývalým premiérem, ale především blízkým spolupracovníkem Than Šweie.

V dnešní volbě prý dostal Thein Sein, který sloužil 47 let let v armádě, většinu hlasů. Při vládnutí mu budou v rolích viceprezidentů sekundovat dva neúspěšní kandidáti, oba z USDP. Mocenské trio teď bude muset sestavit vládu.

Generálové se kasají, že sestavením parlamentu začala platit nová ústava a oficiálně skončilo 50 let vojenské vlády. Podle odborníků je ale civilní zřízení pouze zástěrkou, protože skutečnou moc stále třímají v ruce generálové.

Ostatně moc má armáda stále i v samotném parlamentu, kde armádní činitelé nebo jejich spojenci obsadili 80 procent křesel. Otázkou zůstává, co bude dál s Than Šweiem. Podle BBC si buď podrží pozici vrchního velitele mocné armády, nebo bude v pozadí tahat za nitky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz