Uzavřené protipovodňové bariéry na Temži  (1. ledna 2014)

Uzavřené protipovodňové bariéry na Temži (1. ledna 2014) | foto: Profimedia.cz

Takové vytížení bariéry na Temži ještě nezažily. Řeka dál hrozí záplavami

  • 3
V posledních dvou měsících nespočinou. Bariéry na Temži, jež chrání Londýn před záplavami, snad ještě nikdy nebyly tak vytíženy. Od prosince se uzavřely už 29krát, což je rekord. Británii sužuje výjimečně špatné počasí a na řadě míst jsou záplavy. Nejhorší situace je v jihozápadní Anglii, na Temži.

Situace by však okolo nejznámějšího britského toku mohla být nejspíš ještě dramatičtější, kdyby nebylo oněch protipovodňových bariér. Čili soustavy deseti ocelových bran, jež přehrazují řeku v místě, kde má na šířku více než půl kilometru. Tyčí se z vody na východě metropole (ve čtvrti Woolwich), odkud Temže dále míří k moři.

Aktuální situace

Západní pobřeží Británie ve středu začal bičovat vichr o rychlosti kolem 160 kilometrů v hodině a úřady poprvé za letošní zimu vyhlásily kvůli mimořádné síle větru nejvyšší stupeň pohotovosti.

Nová bouře udeřila na Spojené království v době, kdy vytrvalé deště způsobily v různých částech země rozsáhlé záplavy. Nejhorší situace je stále v jihozápadní Anglii, kde se především v povodí Temže nedaleko Londýna ocitly stovky domů pod vodou a záchranáři s pomocí armády evakuovali tisíce lidí.

Úřady navíc varovaly před dalším stoupáním hladiny vody na jihu a západě Anglie.             Zdroj: ČTK

A jejich smysl? Temže je až po jez a zdymadlo v Teddingtonu na jihozápadě Londýna přílivová. V praxi to znamená, že mořská voda se během přílivu tlačí proti proudu. I za běžného stavu řeky se v některých částech města, jako je například Richmond, vylije kvůli přílivu voda ze břehů. Na to jsou však obyvatelé zvyklí a připraveni.

Nebezpečí nastává v situaci, jako je nyní, kdy se kvůli dlouhodobým dešťům valí korytem velké množství vody. V kombinaci se silným přílivem by mohla ikonická řeka páchat velké škody. Úkolem bariér je ochrana hlavně centra a západu Londýna nejen během povodní, ale také v případě zvýšené hladiny moře.

Londýn chrání tak, že krátce po odlivu se ocelová vrata, jež spočívají na dně řeky, vztyčí. Jelikož je hladina nízko, dosáhne se tak co největší rezervy pro vodu, která směrem k bariérám teče po proudu. Když pak nastane příliv, voda z moře se už za vrata nedostane.

Z druhé strany pochopitelně voda přibývá a hromadí se, nicméně podle pracovníků na bariérách nehrozí její přelití. "Máme pro ni obrovské množství místa," popsal televizi BBC jeden z pracovníků na bariérách Eamonn Forde. V okamžiku, kdy příliv začne opadat, vrata se opět otevírají.

Bariéry na Temži

Jak už bylo řečeno, od 6. prosince byly bariéry uzavřeny hned 29krát, což je za tak krátké období rekord. Vždyť za celou dobu své existence od roku 1982 musely být uzavřeny zhruba 150krát. Londýn zažil i celé roky, kdy se kvůli povodním vrata nemusela ze dna řeky zvedat.

Jenže tentokrát je situace opravdu výjimečná. Na vině je hlavně zvýšená hladina Temže, která se v leckterých místech v hrabstvích Surrey a Berkshire už vylila ze břehů. Ale i bouřemi zvýšená hladina Severního moře a tedy mnohem větší přílivy.

"Zavíráme vrata převážně proto, abychom snížili hladinu vody za jezem v Teddingtonu. Snižujeme hladinu o centimetry. Nemusí to vypadat, že je to mnoho, ale může to být velký rozdíl, pokud jde o lidské obydlí," přiblížil Forde a upozornil, že síla přílivu jde cítit dokonce až 20 km od centra Londýna, v Molesey.

Bariéry na Temži jsou druhým největším zařízením svého druhu na světě. Předčí je pouze protipovodňová zábrana Oosterscheldekering v ústí východního ramene řeky Šelda v Nizozemsku.

Londýn byl v podstatě až do roku 1982 proti povodním nechráněn. Například v roce 1928 se na východě Londýna vylila Temže ze břehů a utopilo se 14 lidí. Při záplavách v roce 1953 zemřel jeden člověk. V roce 1974 proto Britové započali stavbu bariér.

Jejich životnost původně naplánovali do roku 2030. Nejnovější analýzy nicméně tvrdí, že by mohly chránit britskou metropoli až do roku 2060 či 2070. A to se počítá i s očekávaným růstem hladiny moří kvůli globálnímu oteplování. Pak budou nejspíš ale zapotřebí nové bariéry.

Bariéry na Temži

Bariéry na Temži


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video