Nebojím se. Půl milionu lidí v Barceloně manifestovalo proti terorismu

  • 612
S červenými, žlutými a bílými květinami demonstrovaly v Barceloně statisíce lidí proti terorismu, policie odhadla jejich počet na půl milionu. Na akci v autonomním Katalánsku nazvané Nemám strach přijel i král Felipe VI., který se tak poprvé od nástupu na trůn před třemi lety zúčastnil občanského protestu. Mírový 1,5kilometrový průvod skončil na Katalánském náměstí přečtením manifestu a zpěvem Písně ptáků.

Manifestace začala v šest hodin středoevropského času v zahradách Salvadora Espriua (též Jardinets de Gracia). V čele průvodu šli policisté, členové záchranných složek či obchodníci z třídy La Rambla, kteří minulý čtvrtek ukrývali lidi ve svých obchodech bezprostředně po atentátu (vše o útoku najdete zde). Místo v první řadě měli také lidé, kteří při atentátu utrpěli zranění.

Politická reprezentace, mezi níž byla velká část španělské vlády včetně premiéra Mariana Rajoye, katalánská vláda a předsedové dalších autonomních vlád Španělska, šla ve druhé řadě průvodu. Účast krále na demonstraci v Katalánsku je podle AFP vůbec první od roku 1975, kdy se po smrti autoritářského vládce Francisca Franca Španělsko znovu stalo královstvím.

Průvod mířil na asi 1,5 kilometru vzdálené Katalánské náměstí, které je rušným centrem Barcelony a sbíhají se na něm největší třídy a promenády, včetně proslulé třídy La Rambla.

Právě od Katalánského náměstí vyjel 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po La Rambla atentátník s autem, kterým zabil 13 lidí. Další stovku osob zranil. Na útěku zavraždil mladý Maročan ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Policie atentátníka zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony (více zde).

Účastníkům protestu proti terorismu se rozdávaly květiny v barvách Barcelony - červené, žluté a bílé. Sloganem pochodu bylo „no tinc por“, což katalánsky znamená „nebojím se“.

Barcelonou se rozlije vánoční atmosféra. Zazní hymna míru

Na Katalánském náměstí se odehrál malý ceremoniál, během něhož herečka Rosa Maria Sardaová a zástupkyně barcelonské Ibn Battútovy nadace Miriam Hatibiová přečetli společný manifest. Obě ženy se narodily a žijí v Barceloně. Nadace, pojmenovaná po marockém středověkém cestovateli Abdalláhovi ibn Battútovi, má za cíl kulturní a sociální sblížení arabských zemí a Evropy.

Ve druhé části ceremoniálu zazněla tradiční katalánská vánoční koleda El Cant dels Ocells (Píseň ptáků), která je v zemi považována za hymnu míru. Během její interpretace dvěma violoncellisty se promítaly fotografie a videa o tom, jak Barcelona prožívala dny po útoku.

Okolí centra, kudy průvod prochází, bylo od podvečera uzavřeno. Radnice také všechny vyzvala, aby zhruba od 15 hodin SELČ nejezdili do centra autem a aby se v sobotu pohybovali po městě buď pěšky nebo metrem. Od 13 do 20 hodin byla posílena městská doprava v centru, železnice přidala několik desítek spojů odpoledne do Barcelony a od 19 do 22 hodin SELČ z Barcelony.

Katalánská policie na Twitteru zveřejnila doporučení pro účastníky demonstrace, například aby u sebe měli doklady, aby dětem dali náramek s telefonním číslem a aby si nebrali velké tašky či batohy. Policie také vyzvala, aby lidé nešířili poplašné zprávy a řídili se pokyny bezpečnostních složek.

26.srpna 2017 v 15:29, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 15:35

If you go in group to the demonstration, establish a meeting point in case one of you is lost, and keep calm #NoTincPor https://t.co/tSPtQgkXFr

Masovou demonstraci proti terorismu zažila Barcelona 12. března 2004, kdy do ulic katalánské metropole vyšlo 1,2 milionu lidí. Stalo se tak den po teroristických útocích na vlaky v Madridu, při nichž džihádistická buňka zabila 191 lidí a na 2 000 dalších lidí zranil (více zde).

Útok v Barceloně

Na 16 tisíc lidí demonstrovalo tento týden proti terorismu už v pátek vpodvečer v katalánském městě Cambrils, kde minulý týden teroristé zaútočili autem několik hodin po barcelonském atentátu. Zranili několik lidí, jednu ženu smrtelně, než jeden policista zabil čtyři z pěti útočníků (psali jsme zde). Policie pak zastřelila i pátého podezřelého.

V čele průvodu v Cambrils nesli policisté spolu s dalšími lidmi transparent s heslem „Tots som Cambrils“ (Všichni jsme Cambrils). Podobná hesla se stala symbolem boje proti terorismu v Evropě už dříve.

V lednu 2015 to bylo „Je suis Charlie“ po útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo (více zde), při kterém zahynulo 12 osob. V listopadu 2015 vyjádřili lidé společný postoj slovy „Je suis Paris“ po atentátech v Paříži, při kterých zemřelo na 130 lidí (vše o teroristickém útoku v Paříži najdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue