Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barack Obama složil slib prezidenta a znovu se stal hlavou USA

  18:21aktualizováno  18:21
Americký prezident Barack Obama složil v Bílém domě přísahu a oficiálně se tak podruhé stal hlavou státu. Na ceremonii, která se vysílala v televizi, byla jen rodina. Slavnostní inaugurace bude o den později.

Barack Obama složil slavnostní přísahu v Modrém pokoji Bílého domu ve Washingtonu. Slib prezidenta mu předčítal stejně jako v roce 2009 při první inauguraci předseda Nejvyššího soudu John Roberts.

Podle tradice založené prvním prezidentem USA Georgem Washingtonem
skládají jeho nástupci slib s rukou na bibli. Prezidenti se v přísaze zavazují, že budou svědomitě vykonávat svůj úřad a hájit americkou ústavu. Washington si k textu přidal slova "k tomu ať mi dopomáhá Bůh" a prezidenti je od té doby opakují.

Americká ústava vyžaduje, aby prezident a viceprezident složili slib právě 20. ledna. Jenže letos toto datum připadlo na neděli, kdy jsou zavřené úřady a prezidenti podle tradice přísahy neskládají. Proto se veřejné inaugurace přesouvají na další den a slib se skládá v soukromí, aby země nebyla jeden den bez prezidenta.

Viceprezident Joe Biden, druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi, složil v Bílém domě
předepsaný ústavní slib v neděli ráno místního času. Učinil tak také při soukromém ceremoniálu do rukou soudkyně Nejvyššího soudu USA Sonii Sotomayorové, která se tak stala první Američankou hispánského původu v této čestné roli.

Staronový viceprezident přísahal na rodinnou bibli ozdobenou keltským křížem z roku 1863. Slavnosti se zúčastnilo asi 120 osob včetně rodinných příslušníků a několika málo novinářů.

Obama i Biden si složení slibu zopakují v pondělí při veřejné slavnosti v sídle amerického Kongresu ve Washingtonu. Prezident pak přednese inaugurační
slib, po němuž bude následovat tradiční slavnostní pochod po Pennsylvania
Avenue.

Biden, známý svou prostořekostí, v sobotu zaskočil americké novináře, když v projevu na inauguračním plesu ve státě Iowa vyjádřil "pýchu nad tím, že se stává prezidentem USA". Přítomní propukli v smích a začali tleskat, ale Bidenův syn Beau Biden projev svého otce přerušil a uvedl věc na pravou míru. Biden starší se prý přeřekl.

Přestože viceprezidentovi bude při příštích volbách v roce 2016 už 74 let, v minulosti už několikrát naznačil, že kandidaturu nevylučuje. Biden se po svém přeřeknutí znovu ujal slova a opravil se: "Jsem pyšný, že jsem viceprezidentem Spojených států. Ještě pyšnější jsem na to, že jsem viceprezidentem Baracka Obamy, prezidenta Baracka Obamy."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz