Ve stopách Hillary a Billa. Obamovi vydělají zakázkovým řečněním miliony

  19:27aktualizováno  19:27
Barack a Michelle Obamovi se po odchodu z Bílého domu vracejí do veřejného dění. Podle všeho se vydají na cestu, kterou jim vyšlapali jejich předchůdci. Za veřejná vystoupení na konferencích mohou inkasovat miliony dolarů. Zároveň však hrozí, že uškodí Demokratické straně i své pověsti.

Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017) | foto: Reuters

První placená vystoupení si hvězdný manželský pár odbyl ve čtvrtek. „Ahoj všichni, je skvělé být zase venku z domu,“ vítala Michelle Obamová publikum při svém projevu na výroční konferenci Americké asociace architektů. Její manžel mezitím sdílel pódium s historičkou Doris Kearns Goodwinovou na uzavřené akci pro zaměstnance kabelové televize A&E.

OBRAZEM: Jak šel čas s Obamou. V Bílém domě zešedivěl

Kolik si za vystoupení účtovali, server The Washington Post neuvádí. Spekuluje se o stovkách tisíc dolarů. Za zářijovou akci na téma zdravotnictví sponzorovanou investiční bankou Cantor Fitzgerald však Barack Obama vyinkasuje 400 tisíc dolarů (bezmála deset milionů korun). Ohodnocení jeho manželky podle zámořských médií nebude o mnoho nižší.

Poradci Obamových jejich novou pracovní náplň brání. „Prezident Obama čas od času vystoupí v rámci veřejných projevů. Některé budou placené, jiné ne. Bez ohledu na to bude prezident Obama vždy ctít své zásady i vizi,“ sdělil v tiskovém prohlášení hlavní poradce Eric Schultz.

Po stopách prezidentů

Obamovi nejsou ani zdaleka prvním prezidentským párem, který se vydal na dráhu řečníků. Jedním z prvních byl Gerald R. Ford. Mnohem větší kontroverzi vzbudil svého času Ronald Reagan, který po konci v prezidentském úřadu přijal nabídku na vystoupení v Japonsku. Vyinkasoval za ně dva miliony dolarů.

Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017)
Barack Obama v pondělí řečnil na univerzitě v Chicagu (24. dubna 2017)

„Lidé ho brali jako patriota a najednou první věc, kterou udělal, byla přednáška v zemi, která platila za ekonomického rivala USA,“ popisuje tehdejší hněv veřejnosti profesor Lance Strate z Fordham University.

„Mají přitom právo (bývalí prezidenti) na vydělávání peněz. Nikdo se například nepozastavuje nad knižními zakázkami, které dostávají. Asi bude něco v tom, že při projevech musí být člověk přímo na místě a jako bývalý prezident přeci jen stále reprezentuje svou vlast,“ dodává.

Naráží tak na další zdroj příjmů bývalých hlav státu. Pokud se podíváme na Obamovu literární tvorbu, přijde si díky ní také na slušné peníze. Už během působení v Bílém domu vydělal trojicí publikací 15,6 milionu dolarů. S vydavatelstvím Random House má také podepsaný kontrakt na blíže nespecifikovanou knihu - zřejmě to bude autorizovaná biografie.

Fotogalerie

Robert Painter, který byl jedním z poradců George W. Bushe, potvrzuje, že Obamovi mají po legální stránce na podobné výdělky právo. Připomíná však, že je veřejná vystoupení mohou stát popularitu a politický vliv. Tratit by na tom mohla zejména Michelle Obamová, o které se svého času spekulovalo jako o možné demokratické kandidátce na prezidentku.

Výnosný byznys Clintonových

Dobře je to vidět na příkladu Billa a Hillary Clintonových. Ti si z přednášek udělali výnosný byznys. Oba si za jedno vystoupení účtují statisíce dolarů. Podobných vystoupení absolvují ročně desítky. Za posledních 15 let si takto vydělali 150 milionů dolarů (více zde). Právě tyto výdělky a na ně navázaná činnost Nadace Clintonových se staly jedním z velkých problémů neúspěšné prezidentské kampaně Clintonové.

Soukromé aktivity Obamových mohou uškodit také Demokratické straně, která v listopadových prezidentských volbách utrpěla nečekanou porážku. „Pro stranu, která v současnosti nedisponuje žádnou velkou osobností, jsou Barack a Michelle stále lídry,“ vysvětluje historik Julian Zelizer z Princeton University. Pokud Obama půjde po lukrativních nabídkách, straně to podle Zelizera jistě pokazí pověst.

Americký prezident Barack Obama s manželkou míří na oběd s britskou královnou...

Obama se však bude podle všeho snažit o vyváženost. Před čtvrtečním prvním placeným vystoupením řečnil v pondělí na univerzitě v Chicagu. Hovořil zde o komunitním cítění a službě veřejnosti. „Chce být ve spojení s mladými lidmi a místními komunitními lídry. Rád by byl v kontaktu s organizacemi, které se snaží pomáhat těmto komunitám,“ uvedl Obamův mluvčí Kevin Lewis.

V jednom týmu s Kissingerem

Obamův diář se po prvním vystoupení začíná plnit. V květnu ho čeká převzetí ocenění Profile in Courage Award udělovaného Knihovnou Johna F. Kennedyho, v Německu se sejde s Angelou Merkelovou a v Itálii promluví na summitu Global Food Innovation. Obamová vystoupí na akci Partnership for a Healthier America, která podporovala její iniciativu v Bílém domě bojující proti obezitě u dětí. Vystoupí také na MTV v rámci kampaně, která má mladé lidi motivovat ke studiím.

VIDEO: Chceš lítat v tryskáči? Jdi studovat! rapuje Michelle Obamová

Obamovi nejsou na organizování podobných akcí sami. Příležitosti k lukrativnímu veřejnému řečněním jim obstarává společnost Harry Walker Agency. Ta zastupuje celou řadu dalších slavných osobností včetně Dicka Cheneyho, Ala Gorea, Kofiho Annana či Henryho Kissingera

Pokud by se navíc Obamovi přestalo za řečnickým pultem dařit, nemusí smutnit. Být bývalým prezidentem je totiž povolání samo o sobě, a to i po finanční stránce. Na základě zákona z roku 1958 si doživotně přijde na stejný honorář, jaký pobírají nejvyšší vládní pracovníci. Aktuálně je to v přepočtu 5,2 milionu korun ročně plus výdaje na lékaře. K dispozici bude mít také ochranku, kancelář a asistenty. Vše je hrazeno ze státní kasy, připomíná server USA Today.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Německo se diví. Objevilo pravicové extremisty v řadách policie

Demonstrace protiislámského hnutí PEGIDA (9. ledna 2016)

V Německu se rozrůstá skandál kolem skupiny pravicových extremistů v řadách zdejší policie. K původně pěti vyšetřovaným...

Putin idolem Japonek. Kalendáře s ruským prezidentem mizí z regálů

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Mazlí se se psy, projíždí se na kole ve slunečních brýlích či se svlečený do půl těla otužuje v ledové vodě. Vladimir...

Čína pořádá na Kanaďany hon. Kvůli aféře Huawei je za mřížemi už třetí

Meng Wan-čou, finanční ředitelka a také dědička obřího čínského konglomerátu...

Čína zadržela již třetího kanadského občana. Podle řady názorů je zatýkání Kanaďanů v Číně odvetou Pekingu za nedávné...

Najdete na iDNES.cz