Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barack Obama brzdí ozdravný proces nejen americké ekonomiky

  14:07aktualizováno  14:07
Aby předešla nové krizi, chystá americká vláda regulaci. A tak zatímco v první fázi sanovala mnohé finanční instituce a průmyslové podniky, dnes se chystá zpřísnit kontrolu.

Ať platí bankéři a šéfové. Stávka odborářů v americkém Detroitu. | foto: Roman Švidrnoch, MF DNES

Ekonomové se shodnou na tom, že finanční krize byla v porovnání s jinými finančními krizemi v novodobé historii výjimečně hluboká. Ekonomové také správně předpokládají, že se dá očekávat recese. Ovšem problém je, že se ekonomové neshodnou na tom, co vlastně finanční krizi způsobilo. Mnozí argumentují nedostatečnou kontrolou, která dala vzniknout rizikovým aktivům. Jiní ale argumentují tím, že by riziková aktiva nevznikla, kdyby Fed nevyhovoval zájmům americké vlády, která utrácela za nákladné hospodářské politiky. Otázka, zda finanční krizi způsobilo nezodpovědné chování finančníků a jejich klientů nebo nezodpovědné chování Fedu a americké vlády zdaleka není vyřešena a popravdě, ekonomové ji řeší už desítky let.

Krize není jen špatná

Ve své podstatě se jedná o řešení otázky, zda je soukromý podnikatel schopen řešit problémy spojené s rizikem lépe než politik nebo úředník anebo je tomu naopak. Je proto velmi pozoruhodné, že americká vláda, která se hájí symbolem ideologie svobody typické pro rozvoj veškeré euroatlantické kultury, se této ideologie vzdává ve prospěch mocenských zájmů. Proto bych rád upozornil, že krize jako taková nemusí být automaticky špatná, ba naopak, je kapitalistickému hospodářství prospěšná.

Mnohé empirické studie dokazují, že zdrojem ekonomického rozvoje je podnikání. Podnikatelé ovšem reagují na instituce, které vytvářejí podněty k podnikání. Pokud podnikatel reaguje špatně anebo reaguje na špatný institucionální podnět, musí být potrestán ztrátou. To proto, aby se mohl do budoucna poučit v zájmu dalšího ekonomického rozvoje. Je pochopitelné, že finanční krize ve svém rozsahu přinesla důkaz selhání institucionálních podnětů. Je nepravděpodobné, že by špatné rozhodnutí realizovalo tolik podnikatelů najednou.

Pokud ale bude americká vláda reagovat přísnější regulací, znamená to, že příležitosti k podnikání budou přislíbeny jenom těm, kteří splní podmínky, přičemž pokud regulace některé podnikání povolí a jiné ne, stane se to, že podnikatelé splňující podmínky budou regulaci za pomoci politiků a úředníku zpřísňovat, aby si udrželi stabilní pozici na trhu. To povede k tomu, že nové příležitosti nejenže nebudou nalezeny, ale pokud bude regulace chybná, nikdo to ani neodhalí.

Nová příležitost

Josef Alois Schumpeter, asi nejúspěšnější v Česku narozený ekonom, již před sto lety poukázal na to, že i když je kapitalistický systém nespravedlivý, jeho výhoda tkví v tom, že každému dává příležitost svou situaci změnit. Pokud je nespravedlivá regulace způsobena vládou a úřady, můžou znevýhodnění svou situaci změnit mnohem horší cestou, a to pouze za pomoci úředníka nebo politika, který zneužívá svého postavení.

Také Josef Alois Schumpeter upozorňuje na to, že krize není automaticky špatná, neboť odhaluje nové možnosti a umožňuje nastoupit ozdravnou cestu ekonomického rozvoje. Jinak řečeno, pokud je podnikatelům umožněno zkrachovat, je pak možné odhalit chyby, poučit se a najít lepší příležitost.

Pro americkou ekonomiku to znamená to, že pokud bude Barack Obama sanovat ztrátové finanční a průmyslové podniky a chránit je před krachem a pokud bude zpřísňovat regulaci a bránit nalezení nových příležitostí, bezpochyby ozdravný proces zpomalí, ne-li zastaví. Dlouhá a vleklá krize, ze které není cesta ven díky mocenským zájmům americké vlády, není nejrůžovější vyhlídkou.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz